1. Ana Sayfa
 2. Bilgi Bankası
 3. ZenFone’larda SKU Kodu (WW/TW/CN) Değiştirme

ZenFone’larda SKU Kodu (WW/TW/CN) Değiştirme


ZenFone’unuzda bazen SKU kodunu değiştirmeniz gerekebilir. Bu makalede sizlere SKU kodunu nasıl değiştirebileceğini anlatacağım.

SKU Nedir?

SKU’nun Vikipedi’deki açıklamasına bakmak için buraya tıklayın.

ASUS, ZenFone’ları çeşitli SKU kodlarına bölmüştür ve güncelleme/firmware dosyalarını bu SKU kodlarına göre dağıtmaktadır. Bir SKU koduna sahip telefona başka bir SKU koduna sahip güncelleme/firmware dosyasını normal şartlarda yükleyemezsiniz. Eğer yüklemeye çalışırsanız, yükleme esnasında hata alırsınız ve yükleme iptal edilir. Her SKU koduna sahip telefon kendi SKU koduna sahip güncelleme/firmware dosyasını alabilir. Örneğin Türkiye’deki ZenFone’lar WW SKU koduna sahiptir. Siz gidipte TW SKU kodlu bir güncellemeyi manüel yöntemle veya ‘adb sideload’ koduyla yüklemeye çalışırsanız yüklenmez. WW koduna sahip telefona sadece WW güncellemeleri yüklenebilir.

İşte bu makaledeki anlatımla SKU kodlarını birbirleri arasında nasıl dönüştürebileceğinizi gösteriyorum. Böylece örneğin WW koduna sahip telefona TW güncellemesini yükleyebileceksiniz (veya tam tersi).

Uyarı!
Buradaki anlatımı kullanarak yanlış işlem yapmanızdan dolayı telefonunuza vereceğiniz hiçbir zarardan dolayı sorumluluk kabul etmiyorum.

İşlemlere başlamadan önce mutlaka yedekleme yapın (öğrenmek için tıklayın).

Buradaki anlatımı kendim bizzat test ettim. Anlatımın çalıştığını tamamen doğruluyorum.

Buradaki anlatımın bu adresten alınıp Türkçeleştirilip geliştirilmiştir: asus-zenfone.com/2014/09/easiest-way-downgrade-upgrade-change-rom-to-ww-zenfone.html

Anlatımın devamı için aşağıdan sayfaları değiştirin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (47)

 1. hocam tw yükleyince telefonda birşey değişecek mi ? + ları ne olacak? hani aynı şeyse bosuna rıske girmiyelim

  • Hiçbir şey değişmez. Sadece TW kodlu güncellemeleri yükleyebileceksiniz o kadar. Lollipop Beta için kullanışlıdır.

 2. Yani ben zenfone 6 kullanıyorum bunu yaparsam lollipop yükleyebilirmiyim

  • ZenFone 6’da test edilmesi gerekiyor. Bende ZenFone 6 yok. ZenFone 6’ya sahip bir arkadaş yardımcı olacakmış. İleriki günlerde testler başarılı olursa ZenFone 6 için Lollipop Beta anlatımını yayımlayacağım.

 3. Hocam birşey soracam bende memopad 7(176c) modeli onu ben daha önce brick yapmıştım ve ww atilmiyodu CN sürümünü attım simdi ww atamiyorum ve güncellemeler gelmiyo wwda hata veriyo adb napmam gerek ROM atımı zenfonelar la ayni

  • Eğer WW SKU koduna dönemiyorsanız size başka önerebileceğim bir şey kalmıyor. Önce kod değişimi şart.

 4. kardeş bu recovery ımglerden hangılerını ındırcez

  • Telefonunuzda yüklü olan derleme numarasına sahip TW recovery dosyasını indireceksiniz. Eğer Lollipop yüklemeye çalışıyorsanız gerekli dosyalar Lollipop Beta anlatımının içinde yer alıyor.

 5. benım derleme numarası orda yok çunku 2.21.40.44

  • ZenFone 5 Recovery dosyaları için 3. link eklendi. Artık 2.21.40.44’e ait recovery dosyasını da indirebilirsiniz.

 6. kardeş devicenot found da takılyıo her bişeyi denedım olmuyory a

 7. Hocam benim zenfone 6 da 2.22.40.44 sürümü yüklü, ben bu sürümün TW kodlu olanından recovery.img sini çıkartıp flashlayıp aynı sürümün TW kodlu olanını yüklesem olur mu

 8. Bu olay garantiden cikartiyo mu

 9. 5 sene önce

  burdaki recovery dosyaları A501CG için de geçerli mi ?

 10. hocam ölü bot simgesinde takılıyor bi türlü geçiremedim

  • Dikkatli bir şekilde makaleyi okursanız cevabı zaten yazıyor:

   1. [Ses kısma] tuşunu basılı tutun.
   2. [Ses kısma] kısma tuşunu basılı tutarken [Ses yükseltme] tuşuna bir kez basın ve bırakın ([Ses kısma] tuşunu hiç bırakmayın).
   3. Ekrana aşağıdaki seçenekler gelince [Ses kısma] tuşunu da bırakın

 11. 2.20.40.13 göremedim ben TW sürümünü?

 12. 2.20.40.13 TW sürümünü bulamadım hacı ?

  • 2.20.40.13’e ait güncelleme dosyasının TW kodlu olanını Asus’tan indirin ve içerisindeki recovery.img dosyasını kullanın.

 13. İllede manuel mi guncellememız gerekiyo otomatık telefonun sıstem gunllemesınden guncelleyemezmiyiz?

 14. 3.23.40.52_ww_recovery.img nerden bulabilirim acaba ? TW yapmıştım geri WW ye dönmek istiyorumç

 15. Hocam ben geçen hafta SKU kodunu değiştirdim. TW yaptım lollipopu yükledim. Şimdi Ww ye değiştirmek istiyorum ve bunu nasıl yapabilirim?
  Tw nin downgradesini indirim hafızaya attım bildirim çıktı dokundum ama upgrade aborted dedi recoveryde 🙁

 16. Üstat Zen4 için bir yolu yok mu? saçma sapan bir kodu var telefonun WW e çevirip lollipop yüklemek istiyorum.

 17. zenfone 2’de de çalışır mı? ota güncellemeleri alabiliyor muyuz ya da orjinal ww romu bulabilir miyiz?

  • Denemek lazım, çalışma ihtimali var ancak zenfone 2 ile uyumlu sku kodlu dosyaları bulmanız gerekiyor. OTA güncellemelerini, telefonunuzun orjinal SKU koduna döndürdükten sonra alabilme ihtimaliniz var. Tüm Zenfone 2 WW kodlu orjinal rom’ları buradan bulabilirsiniz: https://zenfoneasus.com/asus-zenfone-full-firmware-listesi-ww-kodlu/

   • Zenfone 2 için CN kodlu recovery image ihtiyacım var çok aradım bulamadım yardımcı olabilir misiniz?
    (Bootloader kilidini açmadan ww flashladım şimdi ne cn güncelleyebiliyorum ne ww yükleyebiliyorum. yeniden cn flaslayıp güncelledikten sonra bootloader kilidini açmam lazım)

 18. 5 sene önce

  elimde çinden getirtilmiş zenfone 2 zooadb 551 yazan telefon var bunu orijinal sürüm yüklemek istiyorum.ama sku kodu nedir bilemiyorum. cn mi tw mi ww mi yüklemeliyim.bu arada telefon açılmıyor.droid moda nasıl getiririm.

  • Neden açılmıyor herhangi bi işlem yaptın mı? bende çinden aldım ww rom yükledim kullanıyorum şu anda sorunsuz

 19. CUCC sku kodu ile ilgili bi güncelleme yayınlamış asus bu sku kodunu duyan var mı ?

 20. Ben zenfone 2 alalı 1 hafta oldu aldığımda sadece 240 mb lık güncelleme yaptım sonra başka güncelleme varmı diye baktım güncelleme yoktu acaba ben yanlış bir şey mi yaptım lütfen yardīmcı olun

 21. zenfone 4 te olmuyormu

  • ZenFone 4’te Recovery’den rom flaşlanamıyor bildiğim kadarıyla yani olmuyordur.

  • oluyor ama biraz uzun sürüyor kardeş.tr sku kodunu ww ye çevirebilirsin sonra lolipop sürümü yüklersin.root at sonra https://zenfoneasus.com/zenfone-44-5-a450cg-bootta-kalma-sorununun-cozumu/ bu adresteki gibi yap ama flashlama listesine recovery ve fastboot imajınıda ekle 4.1.0 versiyonu ww olanı kuruyor.ben yaptım kvt_49_tr olan zenfone 4 te şu anda 7.4.4 yüklü uğraşmak gerekiyor biraz.telefon brick olsa bile çözümü bu sitede mevcut.kolay gelsin