1. Ana Sayfa
 2. Önemli Makaleler
 3. ASUS ZenFone Geliştiricileri için Araç & Gereçler

ASUS ZenFone Geliştiricileri için Araç & Gereçler

Root Explorer Kullanımı

Bir dosyayı metin editörüyle açıp düzenlemek

Herhangi bir dosyanın üzerin basılı tutun. Options penceresinden Open With‘i seçin. Çıkan listeden Text Editor‘u seçin. Artık dosyayı düzenleyebilirsiniz. Kaydetmek için ekranın sağ üst köşesindeki dikey [] üç nokta simgesine dokunun ve listeden Save Changes (Değişiklikleri Kaydet), Save and Exit (Kaydet ve Çık), Discard Changes (Değişiklikleri İptal Et) ve Exit (Çıkış) seçeneklerinden birini seçin.

Root yetkisini etkinleştirmek

ROOT sekmesine gelin ve dosyaların en üstünde yer alan [Mount R/W] butonuna dokunun. SuperSU’ya izin verin. Böylece Root yetkisi etkinleştirilmiştir. Root yetkilerini iptal etmek için yine ROOT düzeyine geri dönüp aynı işlemi tekrarlayın, bu sefer [Mount R/O] butonuna dokunun.

Dosya kopyalamak ve yapıştırmak

Herhangi bir dosyanın üzerini basılı tutun. Options penceresinden Copy‘yi seçin. Böylece dosyayı belleğe almış olacaksınız. Daha sonra dosyayı yapıştırmak istediğiniz klasöre gelip ekranın altındaki COPY HERE butonuna dokunun. Toplu dosya kopyalaması için dosyaların karşısındaki kutucuklara işaret koyun ve ekranın sol-alt köşesindeki belge simgesine dokunun. Yine herhangi bir klasöre girip COPY HERE butonuna tıklayarak toplu yapıştırma yapabilirsiniz.

Hafıza Kartını Root Explorer’a Tanıtmak

Ekranın alt kısmındaki artı (+) simgesine dokunun. New….. penceresinde External SD Card Tab‘ı seçin. Root Explorer, SD adında yeni bir sekme oluşturup sizi oraya yönlendirecek. Sekmelerin açıklamaları ise şu şekilde:
SD: Hafıza kartınız
STORAGE: Telefonun dahili hafızası
ROOT: Telefonun en üst dizini – sistem dosyaları burada yer almaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (23)

 1. merhaba bi sorum olacak 1.6 ghz çift sim zenfone 5 ile 1.6 ghz zenfone 5 te sim arasnda ne fark var bilgilendirirseniz sevinirim. soylediğim modellerin ikiside lite değil. ikisid z2560 işlemci. şarj farkı performans yada orjinal güncelleme çıkması farklılıklar varmıdr?

  • Dahili depolama alanına dikkat edin, ilk ZenFone 5’ler 16GB idi. Belleğine dikkat edin 2GB olması gerekiyor. Ekranına dikkat edin 5″ 720p olması gerekiyor. Bunların dışında farkları yoktur.

 2. asus zendone 5 kullanuıyorum.
  güncelleme dosyasını yükledim, ardından yeniden başlatma ekranına geldi ve hata verdi. reboot system recovery dedim güncelleme yapmadı ama telefon açıldı.

  sonra yine güncelleme yükledim yine hata verdi. bu kez

 3. asus zendone 5 kullanuıyorum.
  güncelleme dosyasını yükledim, ardından yeniden başlatma ekranına geldi ve hata verdi. reboot system recovery dedim güncelleme yapmadı ama telefon açıldı.

  sonra yine güncelleme yükledim yine hata verdi. bu kez “apply update from ADB” yi işaretledim. bu sefer başka bi hata verdi ben d kapatma düğmesine bastım kapattım. açılmadı. usbden başlanmaya çalıştım ama hala açılmıyor. yardım cı olabilecek biri var mı?

 4. Lütfen yardım edin.
  Asusun yayınladığı lolipop güncellemesini indirdim telefonun ana dizinine attım yukarıda gelen uyarıyı onayladım telefon reset attı komut yok diye hata verdi sonra telefon reset attı beyaz usb simgesi geldi telefon sürekli reset atıyor fakat açılmıyor lütfen yardım edin.

 5. merhaba zenfone 6 kullanıyorum 5.1 yuklu ayarlardan güvenlik aygıt şifrele seçeneğine geliyorum. seçenen şarj %100 olsa bile aktif değil nasıl şifreleyebilirim.

 6. Merhaba Zenfone 5 kullanıyorum. bi sorum olucaktı. titanium backup ta zenfonelerde neden uygulamayi sd karta entegre et secenegi yok? nasil getirebilirim?

 7. 4 sene önce

  zenfone 6 kullanıyorum son günlerde ekrana sürekli google play hizmetleri cevap vermiyor kapatıyımmı şeklinde uyarı alıyor ve bu sebepten dolayı zaman zaman telefonumdan gelen aramalara cevap veremediğim dahi oluyor ne yapmak lazım .?

 8. merhabalar. zenfone 6 kullanıyorum. yaklaşık 1 ay önce 5,0 android versiyonum kendini güncelledi. sonrasında sim kart mevcut değil hatası vermeye başladı. çift sim karttan sadece biri takılı olmasına rağmen 2 simkart takılı gibi görünüp ayrıca her ikisinede mevcut değil hatası veriyor. lolipop güncellemesini asus sayfasından yapmıştım kit-katdan yükseltirken. antivirüs taramasıda yaptı lianslı. bu yazılımsaal hata olmalı diye düşünmekteyim. zira telefonum iyi korunmakta. yine de sim kart yuvasını değiştirdim 2 hafta sorun çıkmadı fakat son 2 gündür yine sorun var. hardreset atmış olmama rağmen sorun devam etmekte. çünkü telefon 5.0 upgrade otomatik olrak yapıyo. bu konuda yardım edebilir misiniz?

 9. 4 sene önce

  Lolipoptan sonra sim hatası alıyorum ve Şarj sorunu yaşıyorum çok geç oluyor versiyon düşürme ile yapabilir miyim eskisi gibi ?

 10. kl500 kullanıyorum. andoid 6 kurdum. sonra şarjı beğenmedim 5e geri dönmek istedim başarılı bir şekilde kurulum yaptı ama ben cache temizliklerini de yapıp telefonu oyle acmak istedim şimdi tel açılmıyor. recovery moduna geçemiyorum

 11. Arkaslar benim zenfone 2 var ekranı devamlı gidip geliyor be. 5 defa ekran değiştirdim aynı hata yı yapıyor sanıyorumki sistemden nasıl yapbilirim

 12. Merhaba zenfone 5 T00J kullanıyorum. Telefonda Sürekli kişiler durdu, mesajlaşma durdu, ayarlar durdu diyor. Ben de telefonu kapatıp yandan resetledim 2-3 defa fakat yine aynı :/ ne yapacağımı şaşırdım, bilen biri yardımcı olabilir mi ?

 13. asus zen fone 4 max imei atma konusunda yardımcı olabilirmisiniz

 14. merhaba asus zenfone 2 kullanıcısıyım telefonum acılıs ekranında intel kısmı gelmeden kalıyor hard reset işlemlerini denediğimde ise usb logosundan baska bir ilerleme kaydedemedim acaba yapabileceğim bir şey var mı ne yapmam gerekli bilgisayara yükleyeceğim bir reset programı üzerinden falan format atabilirmiyim herşeyim gitsede olur yeter ki acılsın teşekkür ederim