1. Ana Sayfa
 2. Önemli Makaleler
 3. ASUS ZenFone Geliştiricileri için Araç & Gereçler

ASUS ZenFone Geliştiricileri için Araç & Gereçler


Geliştirici İşlemleri için Yapılması Gerekenler

Dikkat etmeniz gereken hususlar

 • Telefonunuzu bilgisayara bağlayıp işlem gerçekleştirirken, işlem tamamen bitene kadar asla USB kablosunu çıkarmayın.
 • Herhangi bir sebepten dolayı Zenfone’unuzda herhangi bir işlem yarıda kalırsa ve telefon açılmazsa çözümü mevcuttur, ilgili işlemi yaptığınız sayfaya yorum yaparak dile getirebilirsiniz.
 • Herhangi bir işlem esnasında DroidBoot ekranında FACTORY RESET yapmayın, aksi takdirde yaptığınız iş ne olursa olsun telefon sıfırlanacaktır.
 • Geliştirici işlemlerine başlamadan önce telefonunuzun şarjının en az %50 olduğundan emin olun.
 • Sistemde düzenleme yapacağınız herhangi dosyanın önceden mutlaka yedeğini alın.
 • ASUS’un sunduğu güncellemerden faydalanmak için sistemde modifiye dosyaları mutlaka orjinalleriyle değiştirin. Aksi takdirde güncelleme başarısız olacaktır.
 • ASUS’un sunduğu güncellemeyi başarıyla uyguladıktan sonra mutlaka Recovery ekranından Wipe Cache Partition işlemi yapılmalıdır. Bu işlem sonrası hiçbir programınız ve verileriniz silinmez, sistem artıkları temizlenerek telefonun daha kararlı çalışması sağlanır.

 

USB Hata Ayıklamasının Açılması

 1. Telefondan Ayarlar > Hakkında > Yazılım Bilgisi bölümüne gelip Derleme Numarası‘na 7 kez dokunun.
 2. Ardından Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri‘ne girin ve ekranın sağ üstünden AÇIK‘a dokunun.
 3. Geliştirici Seçenekleri‘nde iken USB hata ayıklaması‘nı işaretleyin.
 4. [Bu adımın şimdi uygulanması gerekmemektedir] Telefonu bilgisayara bağlayıp, komut gönderiminde bulunduğunuzda telefonunuzun ekranını kontrol edin. Bir uyarı penceresi görünecektir. Uyarı penceresindeki kutucuğu işaretleyip İzin ver‘e dokunun. Bu sayede bilgisayardan gönderdiğiniz komutları telefonun almasını sağlamış olursunuz.

Zenfone DroidBoot Ekranının Açılması

Bu kısım daha önce anlatıldı, ilgili yazıya ulaşmak için tıklayın.

Zenfone Recovery/Clockworkmod/CWM Ekranının Açılması

DroidBoot ekranından RECOVERY‘ye giriş yapın. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir ekranla karşılaşırsanız doğru yere giriş yaptınız demektir:

Zenfone RECOVERY Ekranı
Zenfone RECOVERY Ekranı

Root Explorer kullanmasını öğrenmek için aşağıdan sayfayı değiştirin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (23)

 1. merhaba bi sorum olacak 1.6 ghz çift sim zenfone 5 ile 1.6 ghz zenfone 5 te sim arasnda ne fark var bilgilendirirseniz sevinirim. soylediğim modellerin ikiside lite değil. ikisid z2560 işlemci. şarj farkı performans yada orjinal güncelleme çıkması farklılıklar varmıdr?

  • Dahili depolama alanına dikkat edin, ilk ZenFone 5’ler 16GB idi. Belleğine dikkat edin 2GB olması gerekiyor. Ekranına dikkat edin 5″ 720p olması gerekiyor. Bunların dışında farkları yoktur.

 2. asus zendone 5 kullanuıyorum.
  güncelleme dosyasını yükledim, ardından yeniden başlatma ekranına geldi ve hata verdi. reboot system recovery dedim güncelleme yapmadı ama telefon açıldı.

  sonra yine güncelleme yükledim yine hata verdi. bu kez

 3. asus zendone 5 kullanuıyorum.
  güncelleme dosyasını yükledim, ardından yeniden başlatma ekranına geldi ve hata verdi. reboot system recovery dedim güncelleme yapmadı ama telefon açıldı.

  sonra yine güncelleme yükledim yine hata verdi. bu kez “apply update from ADB” yi işaretledim. bu sefer başka bi hata verdi ben d kapatma düğmesine bastım kapattım. açılmadı. usbden başlanmaya çalıştım ama hala açılmıyor. yardım cı olabilecek biri var mı?

 4. Lütfen yardım edin.
  Asusun yayınladığı lolipop güncellemesini indirdim telefonun ana dizinine attım yukarıda gelen uyarıyı onayladım telefon reset attı komut yok diye hata verdi sonra telefon reset attı beyaz usb simgesi geldi telefon sürekli reset atıyor fakat açılmıyor lütfen yardım edin.

 5. merhaba zenfone 6 kullanıyorum 5.1 yuklu ayarlardan güvenlik aygıt şifrele seçeneğine geliyorum. seçenen şarj %100 olsa bile aktif değil nasıl şifreleyebilirim.

 6. Merhaba Zenfone 5 kullanıyorum. bi sorum olucaktı. titanium backup ta zenfonelerde neden uygulamayi sd karta entegre et secenegi yok? nasil getirebilirim?

 7. 5 sene önce

  zenfone 6 kullanıyorum son günlerde ekrana sürekli google play hizmetleri cevap vermiyor kapatıyımmı şeklinde uyarı alıyor ve bu sebepten dolayı zaman zaman telefonumdan gelen aramalara cevap veremediğim dahi oluyor ne yapmak lazım .?

 8. merhabalar. zenfone 6 kullanıyorum. yaklaşık 1 ay önce 5,0 android versiyonum kendini güncelledi. sonrasında sim kart mevcut değil hatası vermeye başladı. çift sim karttan sadece biri takılı olmasına rağmen 2 simkart takılı gibi görünüp ayrıca her ikisinede mevcut değil hatası veriyor. lolipop güncellemesini asus sayfasından yapmıştım kit-katdan yükseltirken. antivirüs taramasıda yaptı lianslı. bu yazılımsaal hata olmalı diye düşünmekteyim. zira telefonum iyi korunmakta. yine de sim kart yuvasını değiştirdim 2 hafta sorun çıkmadı fakat son 2 gündür yine sorun var. hardreset atmış olmama rağmen sorun devam etmekte. çünkü telefon 5.0 upgrade otomatik olrak yapıyo. bu konuda yardım edebilir misiniz?

 9. 5 sene önce

  Lolipoptan sonra sim hatası alıyorum ve Şarj sorunu yaşıyorum çok geç oluyor versiyon düşürme ile yapabilir miyim eskisi gibi ?

 10. kl500 kullanıyorum. andoid 6 kurdum. sonra şarjı beğenmedim 5e geri dönmek istedim başarılı bir şekilde kurulum yaptı ama ben cache temizliklerini de yapıp telefonu oyle acmak istedim şimdi tel açılmıyor. recovery moduna geçemiyorum

 11. Arkaslar benim zenfone 2 var ekranı devamlı gidip geliyor be. 5 defa ekran değiştirdim aynı hata yı yapıyor sanıyorumki sistemden nasıl yapbilirim

 12. Merhaba zenfone 5 T00J kullanıyorum. Telefonda Sürekli kişiler durdu, mesajlaşma durdu, ayarlar durdu diyor. Ben de telefonu kapatıp yandan resetledim 2-3 defa fakat yine aynı :/ ne yapacağımı şaşırdım, bilen biri yardımcı olabilir mi ?

 13. asus zen fone 4 max imei atma konusunda yardımcı olabilirmisiniz

 14. merhaba asus zenfone 2 kullanıcısıyım telefonum acılıs ekranında intel kısmı gelmeden kalıyor hard reset işlemlerini denediğimde ise usb logosundan baska bir ilerleme kaydedemedim acaba yapabileceğim bir şey var mı ne yapmam gerekli bilgisayara yükleyeceğim bir reset programı üzerinden falan format atabilirmiyim herşeyim gitsede olur yeter ki acılsın teşekkür ederim