ZenFone 5Z Root Rehberi (ZS620KL Modeli için)

ZenFone 5Z root rehberine (ZS620KL modeli için) hoş geldiniz. Bu rehber ZenFone 5Z Bootloader kilidini açarak root‘lama anlatımını içermektedir.

Lütfen Dikkat!
 • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır. Garantinizi geri kazanmak istiyorsanız orjinal rom’a geri dönmelisiniz.
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki anlatıma bakabilirsiniz.
 • Cihazınız herhangi bir sebeple bozulursa bu linkteki yöntemlere başvurabilirsiniz.
ZenFone 5Z Root

ZenFone 5Z Root

Bilgilendirme:

 • 20.07.2018 tarihinde yayımlanan 80.11.37.86 güncellemesiyle uyumludur.
 • ZenFone 5Z ZS620KL (diğer model kodu Z01RD olan) WW SKU kodunda sahip telefonda test edilmiştir.
 • Magisk manager uygulamasını gizleme fonksiyonu ve Safetynet doğrulaması sorunsuz gerçekleştirilebiliyor.

Bazı Sorunlar Mevcut:

 • Garantiniz root sonrası geçersiz olacaktır.
 • Her telefon açılışında Bootloader kilidinizin açıldığıyla ilgili bilgilendirme mesajı telefonunuzda görünmektedir.
 • Her telefon açılışında telefonun dahili probleme sahip olduğunu gösteren bilgilendirme mesajı telefonunuzda görünmektedir. Bu sorunu gidermek için talimatları takip edin.

İndirme Alanı – Ön Hazırlıklar:

 • Platform-tools
  Platform-tools
  arşivini indirmek için buraya tıklayın.
 • Payload_dumper
  Firmware’dan boot.img dosyasını çıkarmak için gerekli Payload_dumper‘ı indirmek için buraya tıklayın.
 • Magisk Manager
  Magisk Manager
  ‘ı indirin: Magisk anasayfası veyahut direkt link (direkt link çalışmazsa veya hata verirse anasayfasından bulup indirin)
 • Bootloader kilidi açıcı
  Bootloader kilidi açma
  uygulamasını indirmek için buraya tıklayın (Android Oreo içindir)
 • Firmware dosyası
  80.11.37.86
  sürümlü firmware dosyasını veya telefonunuzun güncelleme sürümüyle uyumlu firmware dosyasını buradan bulup indirin veya 80.11.37.86 firmware dosyasını direkt indirin
  Not: Telefonunuzda yüklü olan güncelleme sürümüyle uyumlu firmware dosyasını edindiğinizden emin olun. İndirdiğiniz firmware sürümü ile telefonunuzun sürümü uyuşmazsa sorun çıkabilir. Telefonunuzdaki güncelleme sürümünü öğrenmek için ZenFone Sık Sorulan Sorular sayfasındaki 81. maddeye bakın.

Kısaca Root Mantığı:

Uyarı: Aşağıdaki anlatım, sadece mantığın nasıl olduğunu anlamanız için rehberin özeti niteliğindedir. Asıl rehber bu anlatımın aşağısındadır.

 • 80.11.37.86 güncellemesinin telefonunuzda yüklü olduğundan emin olun ve USB hata ayıklama özelliğini etkinleştirin.
 • ZenFone 5Z Bootloader kilidi açma uygulamasını kullanarak bootloader kilidinizi açın.
 • payload_dumper aracını kullanarak indirdiğiniz 80.11.37.86 firmware dosyasından boot.img dosyasını çıkarın.
 • boot.img dosyasını telefonunuza atın ve Magisk Manager‘ı telefonunuza yükleyip, uygulama içerisinden Yükle >> Yükle >> Önyükleme imaj dosyasını yamala yolunu takip edip telefona attığınız boot.img dosyasını bulup seçerek yamalayın.
 • platform-tools arşivini masaüstünde bir klasöre çıkarın ve telefondan yamaladığınız boot.img dosyasını bu klasöre atın.
 • Telefonunuzun bootloader (diğer isimleri fastboot ve droidboot olan) ekrana girip, telefonunuzuda USB kablosuyla bağladıktan sonra, az önce boot.img dosyasını attığınız klasörün içinden Komut penceresini açın (nasıl yapıldığını öğrenmek için buraya tıklayın). Ardından aşağıdaki komutu girin:
  fastboot flash boot patched_boot.img
 • Fastboot ekranından Reboot‘u seçerek telefonu yeniden başlatın. Root uygulanmıştır. Keyifle kullanın.

ZenFone 5Z Root Rehberi

Detaylı ZenFone 5Z Root‘lama anlatımıyla temel PC bilgileri olan biri bile root yapabilecektir. Ancak yine de uyarıyorum: Riskli bir işlemdir ve kendinizden eminseniz bu işe girişin.

Not: Root için illa 80.11.37.86 numaralı güncelleme şart değildir. Herhangi bir güncelleme sürümüde root’lanabilmektedir. Önemli olan, telefonunuzla aynı sürüme sahip firmware dosyasını kullanmanızdır.

 1. USB hata ayıklama özelliğini etkinleştirin.
 2. Telefonunuzu tamamiyle yedekleyin. Bunun için benim ZenFone 5Z yedekleme nasıl yapılır başlıklı makalemi kullanabilirsiniz.
 3. İndirdiğiniz platform-tools-latest-windows.zip arşivinin içindeki dosyaları, masaüstünüzde platform-tools adında klasör oluşturup, bu klasörün içine atın.
 4. İndirdiğiniz UnlockTool_9.1.0.3_180621_fulldpi_Draco_GDPR.apk.zip isimli arşivin içindeki UnlockTool_9.1.0.3_180621_fulldpi_Draco_GDPR.apk dosyasını telefonunuzun içine atın. Bu bootloader kilidi açıcı uygulamadır. Telefonunuzun dosya yöneticisiyle dosyayı attığınız yerden bulup yükleyin. Yükleme esnasında izin almanızı gerektiren uyarıyı takip ederek izin verin. Ardından uygulamayı yükleyip açın. Uygulamanın içerisindeki talimatları takip ederek bootloader kilidinizi açın. Bu aşamadan itibaren telefonunuzun garantisi iptal olmaktadır.
 5. İndirdiğiniz payload_dumper-win64.zip arşivinin içindeki dosyaları da masaüstünüzdeki platform-tools klasörünün içine atın.
 6. İndirdiğiniz firmware arşivinin içinden payload.bin dosyasını bulun ve bu dosyayı masaüstünüzde yer alan platform-tools klasörünün içindeki payload_dumper-win64\payload_input\ konumuna atın.
 7. platform-tools\payload_dumper-win64\payload_dumper.exe dosyasına çift tıklayarak çalıştırın ve işlemini bitirmesini sağlayın. Bu işlem sonucu bir adet boot.img dosyası oluşturulmuş olacaktır. platform-tools\payload_dumper-win64\payload_output\ konumuna bu işlem sonucu çıkarılmış olan boot.img dosyasını bulun ve bu dosyayı telefonunuzun dahil hafızasına veya hafıza kartınıza atın.
 8. İndirdiğiniz MagiskManager-v5.8.3.apk dosyasını telefonunuza atın. Ardından telefonunuzun dosya yöneticisini kullanarak bu dosyayı bulup yükleyin. Yükledikten sonra açın. Uygulamayı açtıktan sonra güncelleme isterse güncellemesine izin verebilirsiniz. Güncelleme yaptıktan sonra Magisk’i telefonunuzun menüsünden bulup açın. Ardından uygulama içerisinden Yükle >> Yükle >> Önyükleme imaj dosyasını yamala yolunu takip edip telefona attığınız boot.img dosyasını bulup seçerek yamalayın.
 9. Yamalama işlemi bitince boot.img dosyanızın olduğu konumda bir adet patched_boot.img dosyası oluşturulmuş olacaktır. Bu dosyayı bilgisayarınızdaki platform-tools klasörünün içine atın.
 10. Telefonunuzun bootloader (diğer isimleri fastboot ve droidboot olan) ekrana girip, telefonunuzuda USB kablosuyla bağladıktan sonra, az önce boot.img dosyasını attığınız klasörün içinden Komut penceresini açın (nasıl yapıldığını öğrenmek için buraya tıklayın). Ardından aşağıdaki komutu girin:
  fastboot flash boot patched_boot.img

  İşlem bitince komut penceresinde aşağıdaki gibi yazılar belirmiş olmalıdır:

  target reported max download size of 268435456 bytes
  sending ‘boot’ (18724 KB)…
  OKAY [ 0.620s]
  writing ‘boot_a’…
  OKAY [ 0.133s]
  finished. total time: 0.756s

  Eğer buna benzerse işlem başarılı olmuş demektir. Farklıysa hata yapmış olabilirsiniz.

 11. Son olarak aşağıdaki komutu komut penceresine girerek telefonunuzu normal bir şekilde açarak root’u kullanmaya başlayabilirsiniz:
  fastboot reboot
 12. (Yapmanızı tavsiye etmediğim aşama) Telefonunuz açıldığında “Cihazınızda dahili bir sorun var” gibi bir uyarıyla karşılaşırsanız şu işlemi yapabilirsiniz (zorunlu değil – telefonu bozabilir, bozulan telefonu nasıl kurtaracağınızıda anlattım):
  Magisk‘i telefonunuzun menüsünden bulup açın. Ekrandaki AVB 2.0/dm-verity’yi koru önündeki kutucuğu işaretleyin. Ardından Yükle >> Yükle >> Doğrudan Yükle (Önerilen) seçeneğini seçerek Magisk’i tekrar yükleyin.
  Bu işlem sonrası telefonunuz yeniden başlayacaktır. Eğer ZenFone 5Z telefonunuz önyükleme ekranında takılıp kalırsa (buna bootloop hatası deniyor) ZenFone 5Z’yi kurtarmanız gerekmektedir. ZenFone 5Z’yi nasıl kurtaracağınızı ise ASUS ZenFone 5Z Kurtarma başlıklı yazımda anlattım.
 13. Bu kadar 🙂

Kaynak: https://goo.gl/SNfSC5

2 Yorum

 1. tolga 17 Şubat 2019 Pazar
  • Rambo_FT 17 Şubat 2019 Pazar

Cevapla

En son ZenFone gelişmeleri
GELEN KUTUNUZDA!

E-Mail bültenimize abone olarak yayımladığımız en son makaleleri gelen kutunuzda bulabilirsiniz.