ZenFone 5 ZE620KL için Bootloader Açma, Root’lama ve TWRP Yükleme Rehberi

Yeni ASUS ZenFone 5 ZE620KL için özgürlüğe ulaşmanın anahtarları olan Bootloader kilidini açma, Root’lama ve TWRP Recovery yükleme işlemlerini anlattım.

Lütfen Dikkat!
 • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır. Garantinizi geri kazanmak istiyorsanız orjinal rom’a geri dönmelisiniz.
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki anlatıma bakabilirsiniz.
 • Cihazınız herhangi bir sebeple bozulursa bu linkteki yöntemlere başvurabilirsiniz.

ASUS ZenFone 5 ZE620KL Bootloader Kilidi Açma

ASUS ZenFone 5 ZE620KL Bootloader Kilidi Açıcı uygulamayı indirmek için aşağıdaki butona tıklayın (ASUS resmi uygulamasıdır):

Uyarı: Bu işlem sonucu yazılımsal sorunlar için garantiniz iptal olacaktır. Donanımsal arıza garantiniz devam edecektir.

İndirdiğiniz dosyayı telefonunuza atın ve telefonunuzdaki dosya yöneticisinden uygulamayı yükleyin. Yükleme esnasında izin gerektiren işlemler için izin verin. Uygulama yüklendikten sonra uygulamayı açın ve uygulama içerisindeki talimatları takip ederek telefonunuzun bootloader kilidini açın.

ASUS ZenFone 5 ZE620KL Root’lama

Gereksinimler
 • USB kablosu
 • ASUS Android PC Sürücüsü (buradan yükleyin)
 • ASUS PC Link (buradan bulun yükleyin)
 • ADB Fastboot aracı (buradan bulun, indirin, arşivin içindekileri masaüstünde platform-tools klasörüne atın)

Öncelikle aşağıdan ZenFone 5’e ait en son güncelleme dosyasını indirin:

1. İndirdiğiniz güncelleme dosyası bir arşiv dosyasıdır. WinRar gibi bir programla arşivi açıp içindeki boot.img dosyasını telefonunuzun dahili hafızasının içine kopyalayın.

2. Bu linkteki sayfaya uğrayın. Sayfanın biraz aşağısına inip Download Magisk Manager [1.85 MB] benzeri bir buton göreceksiniz. Bu butona tıklayarak Magisk Manager APK dosyasını indirip telefonunuza atın.

3. Telefonunuzun dosya yöneticisiyle Magisk Manager‘ı bulup yükleyin. Yüklerken uyarı verirse “Bilinmeyen kaynaklar” şeklinde, bu uyarıya izin verin.

4. Magisk Manager yüklendikten sonra açın. Uygulama açıldıktan sonra Yükle > Doğrudan Yükle (Önerilen) üzerine dokunun. Bu şekilde Magisk’i telefonunuza tamamen yüklemiş olacaksınız.

5. İşlem bitince Magisk içinden tekrar Yükle üzerine dokunun. Ardından açılan Yöntem Seçin seçenekleri arasından Önyükleme İmaj Dosyasını Yamala üzerine dokunun. Açılan yeni ekranda boot.img dosyasını seçip yamalama talimatlarını takip edip işlemi bitirin. Aynı konumda patched_boot.img dosyası oluşacaktır. Bu dosyayı, yukarıdaki “Gereksinimler“den edindiğiniz ve bilgisayarınızın masaüstünde oluşturduğunuz platform-tools klasörünün içine atın.

6. Telefonunuzun USB bağlantısını kesip DroidBoot moduna alın (nasıl yapılacağını öğrenin).

7. platform-tools içinden komut penceresini çalıştırın (nasıl yapacağınızı öğrenin). Aşağıdaki komutu, komut penceresine yazıp klavyenizden Enter tuşuna basın:

fastboot flash boot patched_boot.img

8. İşlem bitince aşağıdaki komutu girin:

fastboot reboot

9. Telefonunuz root’lanmış bir şekilde açılacaktır. Test için Google Play‘den Root Checker uygulamasını yükleyip, açın ve Check üzerine dokunun. Kısa bir süre sonra Magisk uyarısı belirecektir. İzin vererek root’u onaylayın.

ASUS ZenFone 5 ZE620KL’ye TWRP Recovery Yükleme

Uyarı!

Buradaki TWRP dosyası resmi olmayan, test edilmemiş sürümdür. Birinin test edip onaylaması gerekmektedir (geliştiricilik işini iyi bilen birine tavsiye edilir)

ZenFone 5 ZE620KL için resmi olmayan TWRP Recovery’yi indirin:

İndirdiğiniz dosyanın adını twrp olarak değiştirin ve bu dosyayı masaüstünüzdeki platform-tools klasörüne atıp yukarıdaki yukarıdaki root’lama talimatının 5. aşamasından itibaren, benzer yolları izleyerek telefonunuza flashlamanız gerekiyor. Komut penceresine aşağıdaki komutları sırasıyla girmelisiniz:

fastboot boot twrp.img
fastboot reboot

Böylece telefonunuza TWRP yüklenmiş olacaktır. Telefonunuzdan Recovery‘ye girin (nasıl yapacağınızı buradan öğrenin – ilgili sayfanın aşağısında gerekli talimatları göreceksiniz).

Eğer TWRP ekranıyla karşılaşırsanız işlem başarılı demektir. Göremediyseniz bir yerde hata yaptınız demektir, tavsiyem işlemi baştan almanızdır.

Kaynak: https://goo.gl/guG8g8

6 Yorum

 1. Sebuhi 14 Temmuz 2018 Cumartesi
  • Rambo_FT 14 Temmuz 2018 Cumartesi
   • Sebuhi 14 Temmuz 2018 Cumartesi
   • Sebuhi 15 Temmuz 2018 Pazar
 2. Sebuhi 1 Eylül 2018 Cumartesi

Cevapla

En son ZenFone gelişmeleri
GELEN KUTUNUZDA!

E-Mail bültenimize abone olarak yayımladığımız en son makaleleri gelen kutunuzda bulabilirsiniz.