İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Geliştiriciler Özel
 3. [Zenfone 5 Kernel] ZenfoneIndia2X-4X Kernel – V8

[Zenfone 5 Kernel] ZenfoneIndia2X-4X Kernel – V8

[Zenfone 5 Kernel] ZenfoneIndia2X-4X Kernel – V8

ZenfoneIndia2X-4X Kernel – V8 Özellikleri

1. Çok az performans kaybına neden olacak şekilde varsayılan olarak 2 işlemci çekirdeği iptal edildi.

Asphalt 8, COC gibi oyunlar 2 çekirdek modunda daha az pil tüketerek oldukça performanslı çalışmaktadır.
Ayrıca 2 çekirdek modu Facebook, Whatsapp gibi uygulamalar için de harika bir moddur.

– Oyunlar hâlâ akıcı çalışmaktadır.
– Kamera çalışıyor (HDR modu en son sürüm ASUS PixelMaster Kamera güncellemesiyle birlikte artık 2 çekirdek modunda da çalışıyor!)
– Pil ve derin uyku geliştirildi.
– 2 çekirdek modundaki akıcılık geliştirildi.
– Daha hızlı frekans düşümü olmaktadır (cihaz yüksek frekansta uzun süre çalışmaz, gerektiğinde hemen frekans değerini düşürür)

3. İsterseniz daha yüksek performans için manüel olarak 4 çekirdeği aktifleştirebilirsiniz.

2 Çekirdek – 4 Çekirdek Modu Nasıl Değiştirilir?

Zenfone’un ekranını güç düğmesine basarak kapatın ve hemen ardından tekrar güç düğmesine basarak açın, bu işlemi 5 saniye içinde 3 kez yaptınız mı çekirdek modları değiştirilir.

Varsayılan olarak 2 çekirdek modu aktiftir, bu işlem sonrası 4 çekirdek moduna geçersiniz, yine yaparsanız tekrar 2 çekirdek moduna geçersiniz.

İşlemci çekirdeklerini değiştirmeyi öğrenmek için bu videoyu izleyebilirsiniz:

4 çekirdek modunda; ekran açık iken 4 çekirdek aktiftir, ekran kapandığında 4 çekirdekte stok kernelden daha düşük CPU Boostpulse değerine düşer ve uykuya geçer, ekranı açtığınızda 4 çekirdek tekrar aktifleşir.

2 çekirdek modunda; ekran açık iken 2 çekirdek aktiftir, ekran kapandığında 2 çekirdekte stok kernelden daha düşük CPU Boostpulse değerine düşer ve uykuya geçer, ekranı açtığınızda yalnızca 2 çekirdek tekrar aktifleşir.

– Mod değişimini yüksek hız isteyen oyun ve programları çalıştırmadan önce gerçekleştirin.
– Asla oyun ve programları çalıştırırken mod değiştirmeyin.

Telefon açılırken görünen animasyon logosu oldukça ağır hareket etmektedir. Telefonun tek çekirdek modunda çalışması bu yavaşlığa neden olmaktadır.  Telefon açıldıktan sonra, güç düğmesine basarak ekranı bir kez kapatın ve yine güç düğmesine basarak ekranı açın. Bu sayede tek çekirdekten iki çekirdek moduna geçeceksiniz ve tüm sorunlar ortadan kalkacaktır.

İşlemci yönetim uygulamaları kullanıyorsanız, CPU Governor’u Interactive olarak bırakın, asla değiştirmeyin. Tavsiyemiz, işemci yönetim uygulamalarını kaldırmanız yönündedir.

Eğer cihazınızı Root’lamak istiyorsanız lütfen bunu kernel’i yüklemeden önce gerçekleştirin, yükledikten sonra değil. Aksi takdirde kernel’i yükledikten sonra Root yaparsanız telefonunuz açılmaz.

Root Gerekmemektedir

Kernel ZIP dosyasını indirin ve içerisindeki yardım dosyasına bakarak Zenfone 5’inize flaşlayın.

İsterseniz orjinal ASUS Kernel’e geri dönebilirsiniz. Bunun için Kernel ZIP arşivinin içinden çıkan Readthishelpfirst.txt dosyasına bakabilirsiniz. Orjinal Kernel’e döndükten sonra Bootloader kilidi kapanacaktır.

Lütfen kernel yüklemesinden sonra Recovery ekranından wipe cache işlemini yapmayı unutmayın.

Kernel Yükleme Videosu (İngilizce)

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (37)

 1. Çok başarılı bir makale olmuş. Detaylı anlatım sayesinde herkesin anlayabileceği düzeyde. Umarım yeni kernellerle zenfonu daha da işlevsel kullanabiliriz.

 2. Hocam bu kerneli denedim ve izlenimlerim shakalaca nın romunda tek çekirdek çalışıyor ekranı kapatıp 3 saniye sonra açınca 2 çekirdeğe geçiyor bana pek stabil gelmedi ama batarya konusunda gerçekten performansı iyi

 3. Shakalaca nın yapmış olduğu Aosp romunu paylaşırsanız sevinirim. İyi günler

 4. Kernel v7 Sürümüne güncellenmiş. http://www.toonsters.com/zenfone-custom-kernel Buradan bakabilirsiniz.

 5. Versiyon 7 deki sorunlar giderilmiş v7.1 yayınlanmış hocam bilginize…

 6. Merhabalar acaba bu kernel degisimi telefonu garantiden cıkartıyormu ?

 7. daemon not running. starting it now on port 5037 * * daemon started

 8. ya çok yavaşladı telefon orjinal kernele nasıl dönücem yardımcı olabilirmisiniz ?

  • Nasıl ki kernel’i yüklerken flash_Zenfoneindia2X-4X_Kernel.bat dosyasını çalıştırdınız, aynı işlemi aynı arşivin içinde yer alan flash_asus_stock_kernel.bat dosyasını çalıştırarak yapın, orjinal kernele dönmüş olacaksınız.

 9. 4 sene önce

  Kardes icinde yardim die bisi yok nasil yapcamizi makalende anlatirmisin

  • Yapacağınız şey gayet basit: USB hata ayıklamasını açtıktan sonra telefonu bilgisayara USB kablosuyla bağlayın. Bilgisayarınızda ASUS PC Link yüklü olsun. Kernel arşivinin içinde çıkan .bat uzantılı dosyaya çift tıklayıp çalıştırın ve çıkan komut penceresinde klavyenin bir tuşuna basarak işlemleri başlatın.

 10. 4 sene önce

  bir şey değişmedi gibi 2x de şarj da aynı gidiyor gibi

  • İşlemci çekirdeklerini kapatmak gözle görülür oranda tasarruf sağlamaz. İşlemci hızını 200 Mhz’e çekebilmek daha fazla tasarruf sağlar. İşlemci hızını kısmak, çekirdek kısmaktan daha iyidir.

   • 4 sene önce

    o nasıl oluyo dicem de ozaman da çok yavaş olmaz mı ?

    • Henüz işlemci hızını 900 Mhz’den aşağı çeken kernel çıkmadı. Eğer çıkarsa Min. 200 Mhz, Max 900 Mhz frekans aralığını seçerek ciddi anlamda tasarruf yapılabilir.

 11. 4 sene önce

  geri orjinal kernele nasıl döndürcem ?

 12. Zenfone 6’ma orjinal Asus kernelini yüklersem telefonumdaki root gidermi.

  • Hayır, root silmek istiyorsanız bu makalemize uğrayın: https://zenfoneasus.com/zenfone-kurtarma-orjinal-roma-donme-versiyon-dusurme-ve-temiz-guncelleme-rehberi/

   Orjinal kernel, SuperSU uygulamasını silmez ve sistemde yapılan değişiklikleri sıfırlamaz.

  • Ankara ie7in MGM’nin tahmini gayet başarılı bence. Yağmurun zalnama karla karışık yağmur yfcksek semtlerde kar yağışına df6nfcşeceğini dfcn raporlarında belirtmişlerdi zaten. 5 gfcnlfck raporda karla karışık yağmur ikonu kullanılması da gayet normal, e7fcnkfc yağışın bfcyfck bir bf6lfcmfc f6zellikle ale7ak semtlerde yağmur şeklindeydi. Şu an ie7in ale7ak hie7bir semtte e7atılarda dahi f6rtfc yok, ama yağmurdan dolayı yollar su ie7inde. Akşam saatlerinden itibaren soğuma artacaktır ama o saatlerden sonrada yağış etkisini kaybedecek gibi gf6rfcnfcyor.

 13. Zenfone 6’da kernel sürümünün ne olduğuna nerden bakabilirim. En güncel asus kernelini yüklersem ne gibi özellikler eklenir. Birde şuana kadar çıkmış resmi olmayan en iyi olan zenfone 6 kernellerini sôyleyebilirmisiniz. Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

 14. kernel zen5 i bozdu. donma oluyor ne yapmalıyım.lollipopa yükledim.

 15. 4 sene önce

  bu kernel 5.0 da çalışır mı lütfen söyleyin.bende donma oldu da.günde 10 defa en az.ne yapmalıyım.

 16. Zenfone 501CG/T00J ve 500CG/T00F (WW uzantılı sürümler için) 60. lollipop da bu sürümlere dahil mi?

  • Zenfone 501CG/T00J ve 500CG/T00F (WW uzantılı sürümler için) 60. lollipop da bu sürümlere dahil mi?