İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İncelemeler
 3. ZenFone 5 için Lollipop İncelemesi

ZenFone 5 için Lollipop İncelemesi

zenfone-5-lollipop-incelemesi

ASUS, sözünde durarak Lollipop güncellemesini Mayıs ayı bitmeden dağıtmayı başardı. Peki yeni güncelleme bu denli bir başarıya sahip mi? Akıllardaki bazı soru işaretlerini giderecek kısa bir inceleme yaptım. Umarım faydalı olur.

Android 5.0 Lollipop Hakkında İzlenimlerim

Olumlu Yönler (Yenilikler ve Geliştirmeler):

1. Diğer firmaların aksine arayüz gayet dinamik ve tabiri caizse yağ gibi akıyor.

2. Telefon dokunmalara karşı daha da hassaslaşmış. Asus bu konuda gayet iyi. Bunu tanıtım videolarında da bas bas söylüyor ‘Dokunma tepkimesi sadece 60ms’ diye…

3. Özelleştirmeler biraz daha artmış. Örneğin ses ayarı ile oynadığınızda ‘Rahatsız etmeyin’ özelliğini tek dokunuşla seçebiliyoruz.

4. Bazı ASUS uygulamalarının arayüzü değişmiş. Bunlardan bazıları: PixelMaster Kamera, ASUS PC Link, Mesajlaşma, Rehber, Takvim, Saat …

5. Bildirim çubuğu daha da güzelleşmiş. Hızlı Ayarlara ulaşmak için artık ekranın sağ-üst köşesinden aşağı kaydırma yapmaya gerek kalmamış. Bildirim çubuğunu iki kez aşağı çekince Hızlı Ayarlar ekranı bizi karşılıyor zaten.

6. Kilit ekranında artık bildirimler listeleniyor.

7. Son uygulamalar arayüzü ve işlevselliği değişmiş. Bu ekrana 2 yeni buton gelmiş, toplamda 3 buton olmak üzere: ‘Çalışan uygulamalar’, ‘Ekran sabitleme’ ve ‘Tümünü temizle’…

Ekran sabitlemeyi de kısaca anlatayım; önce ekran sabitleme özelliğini açıyorsunuz. Sonra örneğin mesajlaşma uygulamasını açıyorsunuz ve son uygulamalar tuşuna basıyorsunuz, mesajlaşma ekranının üzerindeki raptiye iğnesine dokunuyorsunuz, artık başka ekrana geçmek mümkün olmuyor, sürekli mesajlaşma içerisinde kalıyorsunuz. Mesajlaşma uygulamasının içerisinde dolaşabiliyorsunuz ancak dışına çıkamıyorsunuz.

Ekran sabitlemeyi kaldırmak için ‘Geri’ ve ‘Son uygulamalar’ tuşlarını basılı tutmanız yeterli.

8. Sanıldığının aksine telefonun pil ömründe biraz düzelme var. Diğer firmalar Lollipop güncellemesini ilk dağıttıklarında telefonların pil ömründe ciddi düşüşler olmuştu. Asus bu konuda dersine iyi çalışmış ve pil optimizasyonunu KitKat’tan bile biraz daha iyi hale getirmeyi başarmış. Ancak bunlara rağmen yine de pil eskisi gibi hızlı tükenebiliyor. Asus’un normal pil kullanımını Lollipop’ta düşürmemesini bile bir ‘olumlu yön’ sayabiliriz. Daha kötü olabilirdi.

9. RAM yönetimi geliştirilmiş. ‘Otomatik Başlama Yöneticisi’ adlı uygulamanın buna etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum.

10. Kamerada daha hızlı otofokus yapılıyor. Parmağınızla ekran üzerini basılı tuttuğunuzda fokus sabitlenir. Buna bir özellik eklenmiş, artık sabit fokusta pozlama değerini değiştirebiliyor. Yalnız ben değiştirmeyi beceremedim 🙂 Güzelleştirme modu geliştirilmiş.

11. Kamerada olumsuz yanlar ise şu; kamera tuşunu basılı tutarak arka arkaya çekim hızı düşük.

12. Video çekiminde eğer performans modunu seçersek telefon gerçekten yağ gibi akıcı video çekiyor.

13. Telefonun hoparlör sesi yükselmiş gibi geldi bana.

14. WiFi arayüzü değişmiş ve stabil duruyor.

15. Çağrı özelliğini geliştirmişler. Örneğin webde gezinirken çağrı gelirse ekranın üzerinde popup şeklinde gelen arama görünüyor, hızlıca cevaplayıp kapatabiliyoruz. Daha birçok Lollipop güzelleştirmesi mevcut, geri kalanını da siz yükleyip öğrenin diyorum.

16. FM Radyo çalışıyor. Nasıl FM Radyoyu yükleyeceğinizi öğrenmek için tıklayın.

17. Çağrı kaydı sorunu tamamen giderilmiş.

18. Video kaydında ‘Video dengeleme’ özelliğindeki kasmalar büyük oranda azaltılmış. Ancak titremeler halen var.

19. WiFi şifre kaydetmeme sorunu tamamen giderilmiş.

20. Ayarlar > ASUS Özelleştirilmiş Ayarları > ASUS Kılıf ayarları > Gizemli Top seçeneği eklenmiş. Bu özelliğin ne anlama geldiğini çözemedim.

21. DroidBoot, Fastboot moduna dönüştürülmüş.

22. Recovery moduna iki seçenek eklenmiş: DroidBoot moduna geri dönüş (reboot to bootloader) ve Recovery günlüğü (view recovery logs).

23. Dosya Yöneticisinde USBDisk1, USBDisk2 gibi klasörler eklenmiş. Bunlar telefona OTG kablosuyla takılacak harici disk için ayrımlış.

24. Tek el modu geliştirilmiş. Artık tek el moduna geçip pencere boyutunu ve yerini ayarlayabiliyoruz.

25. ASUS Splendid modu geliştirilip ayarlara entegre edilmiş.

26. Artık her kulaklığı takıp ses kısıp yükselttikten sonra yüksek ses uyarısı çıkmıyor. Artık sadece 1 kez bu uyarı çıkıyor. Onayladıktan sonra bir daha görünmüyor.

27. WiFi ile internete bağlandıktan bir süre sonra eğer daha iyi WiFi ağı varsa bir popup pencere görünüyor ve daha iyi çeken WiFi bağlantısını gösterip ona geçmemizi öneriyor.

Olumsuz Yönler (Hatalar ve Eksikler):

1. Telefonun ısınması bildiğimiz KitKat gibi, değişmemiş.

2. Kulaklıklar sorunsuz çalışıyor ancak kulaklık düğmesine biraz geç tepki veriyor.

3. Telefonu yeniden başlattığımda telefon 2G veya 3G modunda 2G/3G moduna geçiyor. Tekrar 2G veya 3G moduna geçiş yapmam gerekiyor.

4. İnternet üzerinden açılan videolarda (youtube, web tarayıcı, facebook vs.) ses kayması ve video takılması sorunu mevcut.

Ses kayması sorununun çözümü için buraya tıklayın
1. Çözüm: YouTube 10.21.57 (x86) uygulamasını yükleyin.
2. Çözüm: Ayarlar > Ses ve bildirim > Diğer sesler > Ekran kilitleme sesleri ve Dokunma sesleri’ni kapatın.
3. Çözüm: Buraya tıklayarak telefon kapalıyken Recovery’ye erişin. Ardından yine ilgili sayfayı takip ederek Recovery seçeneklerine ulaşın ve ‘wipe cache partition’u seçin. İşlem bitince ‘reboot system now’u seçin.

5. Bazı uygulamaların bildirimleri görünmüyor.

6. Uygulamalardan geri çıkmak için ‘Geri’ tuşuna basıldığında başka uygulamalar çalışabiliyor.

7. Müzik çalarken ekran kapatılıp açıldığında depolama eklendi diye bir bildirim geliyor.

8. Kulaklıkları çıkardığımda müzik çalmaya başlıyor.

9. Ekolayzır, telefonun kendi müzik çaları dışındaki uygulamalarda çalışmıyor.

10. Şarj süresi KitKat’a oranla uzamış. Hatta telefonu şarj ederken yoğun kullanırsanız şarj azalabiliyor.

11. Telefon ilk açıldığında önce ev ekranını gösteriyor sonra Kilit ekranını gösteriyor.

12. Bildirim seslerinde ve titreşimlerinde sorun var. Üst üste bildirim gelince bazılarında ses veya titreşim gelemeyebiliyor.

13. NTFS desteği kaldırılmış (zaten güncellemede belirtilmişti).

14. ZenMotion yok (önceden belirtilmişti).

15. Ziyaretçi modu yok.

16. Lollipop’tan dolayı kilit ekranına widget ekleme özelliği kaldırıldı.

17. Lollipop güncellemesinden sonra telefonu yeniden başlattığımızda “Uygulamalar optimize ediliyor” ekranıyla karşılaşıyoruz. Bu bir sorun gibi görünse de 3-4 kez telefonu yeniden başlattıktan sonra bir daha bu sorunla karşılaşmıyoruz.

18. Görüşme esnasında karşı taraf görüşmeyi sonlandırdığı takdirde meşgul tonu yok.

20. Bazı Lollipop kullanıcıları “Harici depolama eklendi” uyarısının sürekli tekrarlamasından şikayet ediyor.

Ekran Görüntüleri

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (350)

 1. LOLİPOP U KURMAYI VİDEOLU SEKİLDE ANLATIRMISINIZ YAPAMAYANLAR BENİM GİBİ 🙂

 2. sitesinden indirmek gerekiyormuş nası indiricez ?

 3. Güncellemeyi kuramıyorum, maalesef FOTAService durdu yazıyor.

 4. 5 sene önce

  Hocam güvenli cihazlar eklenmiş makaleye eklermisiniz

 5. iyi günler.Lollipop güncellemesinde kullanıcı hesabı nasıl ekleyebiliyoruz?örneğin çocuklar için bir hesap yapılandırmak istiyorum. bu mümkünmü?

 6. Lolipop güncellemesi telefonuma gelmedi. Android Sürümü 4.4.2 olarak görünmekte. İşin garibi yapmış oldugun güncelleme ile Otomatik başlatma yöneticisi, ZenCircle isimli bir uygulama da telefonuma yüklendi..Bunlar dışında başka bir değişiklik olmadı..
  Konuyla ilgili ne yapmam gerekmekte.

  Asus Zenfone 5 T00J modeli kullanmaktayım.

  • Aynı şey bendede oldu

  • Kardeş Asus Türkiye Sayfasınd Fln Lollipop un linkleri verildi ordan indirip Telefonun Ana Dizinine At Kabloyu Çek Güncelleme Bulundu Diye Uyarı Verir Ota güncellemeye bi daki haftalarda verilcek

   • allahtan senin yorumu gördüm pc dden attım güncellemeyi tele ama bildirim gelmemişti mal gibi uğraşıyodum. kabloyu çek demişsin bi çektim ünlem çıktı çok saol adamsın 😀

 7. Merhaba bana zen 5 için gelen minik güncelleme gelmemişti. Bugün baktım 2.22.40.54 modeli geldi bildirim olarak bu sorunlu olan minik güncellemenin düzeltilmiş halidir değilmi? yüklemelimiyim. (lolipop değil)

  • Aynı durum bende de söz konusu dostum. Ama nr yapılacağı hakkında bi fikrim yok. Herhalde 53 ü yüklemeliyiz. Bende net bi cevap bekliyorum.

   • Hayır, .54 güncellemesiyle de Lollipop’a geçebilirsiniz. .53 güncellemesi ve .54 güncellemesi yüklenmeden Lollipop’a geçilemez.

 8. Rambo benim lolipopda radyo çalışmıyor apk atar mısın bide bu sürüm değil eski sürüm yani sendeki radyo ile bendeki farklı

 9. Çektiğiniz ekran görüntüleri arasında radyo da var asus radyo uygulamasını geri mi getirdi?

 10. asus zenfone 6 kullanıyorum ekran kildini unuttum google hesabına giriyorum kabul etmiyorum lolipop gelmeden önce factory reset atıyodum lolipoptan sonra atmıyor napabilirim

 11. Telefonu bozdum galiba ya 40.54 güncellemesini OTA görüyor indiriyor kurulumu bitiyor ama değişen birşey yok sanırım flashlayıp bişiy yapmam lazım. Help me Rambo 🙁

 12. Android Lollipop 5.0 güncellemesi

 13. Güncelleme dosyasını bilgisayara indirip telefon hafızasına kablo yardımıyla atıyor ve ardından kabloyu çıkarıp yeniden başlatıyorsunuz ve güncelleme kuruluyor

  Lakin benim karşılaştığım sorunlar var ;

  1. Batarya dolum süresi aşırı derece uzun sürüyor yaklaşık %3den %50 olması 3 saati buldu ve ekranda tam şarj dolumu 4 saat diyor

  2. Arama yaptığımda ekrandaki kişi silüyeti titriyor

  3. Telefonu yeniden başlattığımda sistemi lollipop a güncelliyor.

  Bu sorunlar sadece ben yaşıyor olabilirim çünkü zf5 kullanan arkadaşım 1. ve 2. sorunla karşılaşmamış.

 14. Fm radyo tamamen kaldırıldı çok şaçma

 15. zenfone 5 telefonuma gelen son mınık guncellemesı ıle V2.22.40.54 versıyonuna yukseldı androıd L ıcın 2.22.40.53 versıyonun ıstıyor ne yapmam lazım acaba androıd l ıcın

 16. Lolipop sorunsuz olmuş valla cok begendim Asus a teşekkürler 🙂 bide hocam bu taşınabilir wifiyi actıgımızda kişi baglandıgında bildirim gelmiyo asusta bu özellik yokmu?

 17. Taşınabılır wıfıyı actıgımızda arkadas baglanınca bıldırım gelmıyo asusta bu özellik yok mu ? bide lolipop güzel olmuş hocam yardımınızla yükledim çok sagolun 🙂

 18. Rambo telefon modelini nasil ogrenebilirim zengone 5 var ama 500 mu 502l1 mi 502 mi nasil anlicam

 19. rambo bu akıllı kılıfta gizemli top diye bi uygulama geliştirmişlerde neci neye yarıyor bi türlü cozemedim 😀

  • Güzel bir özellikmiş. Her seferinde farklı şeyler yazıyor. Bende çözemedim ama eğlenceli bir şeye benziyor. İlerde ne olduğu ortaya çıkar.

 20. Daha önceden var mıydı hatırlamıyorum ama sanırım yeni bir “akıllı kilit” özelliği gelmiş. Örneğin bluetooth’a bağlı eşlediğiniz bir cihazı güvenilir yapıp o cihaza bağlıyken ekran kilidini yok sayabilirsiniz. Bunun için daha önceden tasker kullanıyordum artık 3. parti programlarına gerek kalmaması iyi oldu ram kullanımım açısından.

 21. Güncellemeyi gördü cihaz başlattım ancak komuk yok yazdı karnı açık android çıkıp

 22. İyi geceler bende A501CG var lollipop’a güncelledim sonra telefon her kaptım açtığımda android yeni sürüme geçiriliyor sırayla uygulamaları yüklüyor bu normal mi fabrika ayarlarına döndüm recovery data cahce yaptım ama yine olmadı 8-9 dk uygulamaları bekliyorum dalvık art alakalı mi acaba 45 uygulamayı yapıyor çözümü yoksa eski sürüme dönmek istiyorum yardımcı olur musunuz rom süper akıcı bu işi bozdu

 23. Aciklamada sarj sorunu yok demissin ama ben katilmiyorum sarj cok cabuk bitiyor telefon sarjda ve ustun tasarruf modundayken pil dolmuyor sarjda yarim saattir %30da sabit

 24. Hocam bu rahatsız etme modu acık kapatamıyorum daha doğrusu bulamıyorum nerde oldugunu yardımcı olurmusun?

 25. Lollipop Zen 5 Root Nasıl Yapçaz

 26. 5 sene önce

  Bnm tlfn zen 5 lolipop yukledim bildirim cok gec geldi sarjim %6 da geldiya pilib 15 in ustune cikarin yada sarja takin dedi sarja takdim guncelleme yapti bn basindan gittim yarim saat sonra tlfn kapalkiydi actim acildi en bastaki ekrabi acmak icin yukari kaldirinda kalmis yada dokunmatik iptal olmus aciomkapatiom atni sabaha kadar sarj ettim bktm hala ayni dokunmatik iptal gibi baska seler calisio napmam lzm

 27. merhaba hocam tasarruf modunu açınca bildirim çubuğu kırmızı oluyor nedeni nedir ?
  http://hizliresim.com/RYg2Ej

  • Hangi modu seçtiğinize bağlı.

   • üstün tasarruf modunu seçtim başkalarında bu kırmızılık yok

    • 5 sene önce

     Bendede ayni şekilde güç ayarlarından en uygun modu seçin normal ayarına dönüyor sonra telefon ustun tasarruf modunda olup da şarja takarsaniz yine normal haline donuyor

     • Sağ üst kısmından Üstün tasarruf modunun ipucu kısmını kapatın

 28. Lolipoptan sonra bildirim seslerinde sorun yaşayan var mı bir kere çalıyor daha sonra çalmıyor sadece titriyor rambo karşılaştın mı bu sorunla ?

 29. İyi günler. Öncelikle şu an için telefonumda lollipop açısından herhangi bir sıkıntı yok. herşey yolunda ama merak ettiğim ve beklediğim bir özellik hakkında bir sorum olacak.dün sormustum ama konunun yerini bulamadım o yüzden affınıza sığınaraktan tekrar soruyorum ve kusura bakmayın.Zenfone 5 yeni kullanıcı hesabını nasıl yapıyoruz?

 30. ZENFONE 5 KULLANIYORUM, LOLLİPOP YÜKLEDİM, GELEN ARAMA OLDUĞUNDA GÖREMİYORUM, TUŞLARI AÇINCA GÖREBİLİYORUM, BUNU NASIL DÜZELTEBİLİRİM,

 31. Kesme nedir? Ne işe yarar. Nasıl ayarlayabiliriz?

 32. Radyo çalışıyor mu? Sadece bu yüzden bile Lolipop a geçme tereddütüm var. İnterneti kullanmak istemiyorum. yada yolu bilen varsa tavsiyelere açığım (:

 33. benim gördüğüm bir eksiklik var. telefonla görüşme esnasında ekran kapanmıyor. tabi kulağa dayayınca da başka uygulamaları açabiliyor. bununla ilgili bir ayar varmıdır?

  • Gayet iyi kapanıyor, kendi telefonumda denedim. Sizdeki sorunu çözmek için yedek alıp fabrika ayarlarına dönün.

   • ekranın uyku süresinden dolayı olabilirmi?

    • Görüşme esnasında elimi telefonun üst kısmına yaklaştırınca ekran kapanıyor, elimi çekince tekrar ekran açılıyor. Bunun uyku süresiyle alakası var mı?

 34. lolipop güncellemesini dün yaptım bugün sim2 yuvası sim kartı algılamıyor. sorun başkalarındada var mı??? çözümü nedir???

 35. Hocam merhaba guncellemeden sonra on kamera çok donmaya başladı nedeni nedir sizce?

  • Bilmiyorum. Asus’u arayıp sordunuz mu?

  • Tüm yedeklerinizi yapınız. Sonrasında recovery menüsünden wipe seçeneklerinin hepsini yaparak, temiz bir kurulum yapınız. Sorunların hepsi düzelecektir.

 36. Lollipop da factory reset nasıl yapılıyor?

  • Bloğun SSS sayfasına baksaydınız bulurdunuz: https://zenfoneasus.com/s-s-s/

   S: Fabrika ayarlarına nasıl dönülür?
   C: Ayarlar > Yedekle ve sıfırla > Fabrika verilerine sıfırla konumuna uğrayın. Eğer telefonun dahili hafızasının tamamen silinmesini istiyorsanız ‘dahili depolama alanından sil‘ kısmını işaretleyip Telefonu sıfırla‘ya dokunun. Bundan sonra açılan ekranda ‘Lütfen girin XXXX‘ şeklinde bir şifre göreceksiniz, gördüğünüz şifreyi hemen karşısındaki boşluğa girin ve ‘Her şeyi sil‘e dokunun. Telefonunuz kapanıp dahili hafızayı formatlayıp fabrika verilerini geri yükledikten sonra kurulum ekranıyla birlikte açılacaktır.

 37. ZENFONE 5 T00J-D modelini kullanıyorum. Lollipopu dün yükledim. Dün uygulama sorunsuz çalıştı.Bu gün cihazı kapatıp açtığımda lolipopu tekrar yükledi. Şimdi ise kablosuz’a geç de olsa bağlanıyormuş gibi gözüküyor ama sayfa açamıyorum. Mobil veri ise çalışıyor. Ne yapabilirim.

  • Fabrika ayarlarına dönmeyi deneyin.

   • 2 kez fabrika ayarlarını yükledim ancak sanki hala lolipoptayım. Sistem güncellemesi 3,23,40,52 görünüyor. Kablosuz yine çalışmıyor. Nerede hata yapıyorum.Cihazı aldığım günkü haline nasıl getiririm.?

    • Versiyon düşürmeniz gerekmektedir.https://zenfoneasus.com/asus-zenfone-full-firmware-listesi-ww-kodlu/ Burada KitKata düşürmek için güncelleme linkleri var sırayla indirip güncelleyiniz 1 den başlayarak.

     • Anladığım kadarıyla yönlendirdiğiniz sayfada son sayıları 18 den başlayarak sırasıyla 13,20,44,53,54 olmak üzere 6 kitkat güncellemesini sırayla yüklüyorum. Bilgisayara indirdikten sonra telefonun sabit belleğine kopyalıyorum. Doğru mu.?

     • Manuel güncellemeye gerek yok OTA dan yapınız ama kontrol ediniz Asus’un web sitesindeki Lollipop’tan önce 2.20.40.44 güncellemesi yüklümü kontrol edip Lollipop’u yükleyiniz.

     • Kablosuz çalışmıyor. OTA yerine manuel yüklemenin bir sakıncası var mı? Ya da başka bir alternatif .??..

     • Olan biteni sizlerle yazışırken cihaz kapandı ve kısmi güncelleme yapıp tekrar açıldı.Şu an kablosuz çalışıyor cihazda bir sorun yok. Yardımlarınız için teşekkürler.

 38. 5 sene önce

  Beyler bişey soracam acil yardımcı olun şimdi ben bu lollipop güncellemesini indirdim telefondan pcye attım güncellemeyi başlattım telefon kapandı sistem güncelleniyor derken bi hata verdi şuan ki sürüm 4.4.2 ama hatada sürümün düşük olduğunu söylüyor telefonda güncelleme kontrol yapıyorum son sürüm yüklü diyo

 39. Zenfone 5 Lollipop güncellemesini yükledim. Herşey çok iyi fakat kilit ekranında saat gözükmüyor kilit ekranı bomboş gözüküyor sebebi ne olabilir? Lollipop yüklemeden önce .53 mini güncellemeyi yapmıştım.