1. Ana Sayfa
 2. Önemli Makaleler
 3. ASUS ZenFone Manüel Güncelleme Rehberi – Yenilendi!

ASUS ZenFone Manüel Güncelleme Rehberi – Yenilendi!

zenfone-manuel-guncelleme

Asus’un Zenfone’lara sunduğu güncellemeleri manuel (elle) kendinizde yükleyebilirsiniz. Üstelik bu yöntem, OTA yolundan çok daha güvenilir ve sağlamdır. Telefon sadece gerekli kısımları güncellemez, tüm alt yapısını günceller. OTA ile manuel güncelleme arasında ciddi boyut farkı vardır ve manuel güncelleme dosyalarının boyutları daha büyüktür.

Uyarı!
Bu işlemlerden önce telefonunuzun şarjının en az %50 civarında olduğundan emin olun.

Buradaki anlatımı kullanarak yanlış işlem yapmanızdan dolayı telefonunuza vereceğiniz hiçbir zarardan dolayı sorumluluk kabul etmiyorum.

Videolu Anlatım

Herhangi bir güncellemeyi manuel yüklemek için:

1. Güncelleme dosyasını edinin: Güncelleme dosyasını bulun indirin

2. Güncelleme dosyamız indikten sonra, zip arşivini bir klasörün içerisine çıkarıyoruz ve içerisinden aynı isimle bir adet zip’li dosya yine çıkıyor. İşte bu bizim asıl güncelleme dosyamızdır. Aşağıda temsili resim bulunmaktadır:
zenfone-guncelleme-dosyasinin-cikarilmasiÖNEMLİ UYARI: Eğer indirdiğiniz güncelleme dosyamızın adının en sonunda zaten -user.zip yazıyorsa bu adımı yapmanıza gerek yoktur. Başka bir deyişle iç içe arşivleme olmadığı için ASUS’tan indirdiğiniz ilk dosya olan ve sonu -user.zip diye biten dosyayı güncellemede kullanabilirsiniz. Çıkartma işlemi yapmanız gerekmez.

3. Şimdi bu yeni zip dosyasını kopyalıyoruz ve telefonumuzu USB kablosuyla bilgisayara bağlıyoruz. Daha sonra kopyaladığımız dosyayı telefon hafızasının içerisine yapıştırıyoruz. Temsili resim aşağıdadır:zenfone-guncelleme-dosyasinin-kopyalanmasi

4. Kopyalama bitince telefonumuzu USB kablosundan çıkarıyoruz. Şimdi telefonun ekranını açın ve bildirim alanını genişletin. Çıkan ünlem işaretli uyarıya dokunun ve gelen uyarıya Tamam deyin. Bundan sonra telefon otomatik olarak güncellemeyi yükleyecektir.

Bilgilendirme
Verileriniz silinmeyecektir, aynen korunacaktır, yüklediğiniz uygulamalar, rehber, mesajlar hiçbir şeye dokunulmadan sadece sistem bir üst versiyona güncellenecektir.Daha sonra daha temiz bir kurulum için telefonunuzdan Ayarlar > Yedekle ve sıfırla > Fabrika verilerine sıfırla > Tümünü sil‘i de işaretleyerek yönergeleri izleyebilirsiniz. Yalnız bu işlemden sonra verileriniz tamamen silinir, yedek almanızı öneririz.

Telefondan güncelleme yapılışına dair temsili resimler aşağıdadır:

zenfone-guncelleme-dosyasini-gormesi-1 zenfone-guncelleme-dosyasini-gormesi-2

Bu kadar! Artık Zenfone’nunuzu güncellediniz ve artık tüm güncellemeleri manuel olarak nasıl yapacağınızı biliyorsunuz.

Eğer telefonunuz güncellemeyi görmediyse:

– Root’lu ise SuperSU uygulamasının ayarlarından Root’u kaldırın. Ardından yedek alıp fabrika ayarlarına dönün.
– Root’suz ise yedek alıp fabrika ayarlarına dönün.

Daha sonra manüel güncellemeyi tekrar deneyin.

Hiçbir şekilde telefonunuz güncellemeyi görmüyor ve bildirim çubuğunda ünlem işareti belirmiyorsa buraya bakarak telefonunuza flashlamayı deneyebilirsiniz (riskli işlemdir).

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (410)

 1. Zenfone 6 kullanıyorum, şu an güncel sürümde. Bu işlem ile güncelleme yapmam altyapıda bi değişiklik yapar mı?

 2. Zenfone 5 için tüm dediklerini uyguladım, ancak telefon bir türlü güncellemeyi görmüyor.

 3. bende zenphone 6 var 2.20 40.8 versiyonda şuan ama hiç bir şekilde hangi dosyayı attıysam güncelleme olarak görmedi ? otomatik olarak da güncellemiyor ne yapabilirim

 4. iben sizin gosterdıgınızı gıbı zipten cıkartıyorum fakat zip cıkmıyor ıcınden klasor halınde cıkıyor neden acaba WW dosyasını ındırdım

  • O zaman çıkartmanıza gerek yok, zip dosyasını indirdiğiniz gibi telefonunuzun dahili hafızasına kopyalayın.

 5. Bu işlemleri yaptım. Fakat Firmwarenın altında android os yazıyor oda bir güncellememi?

 6. Zenfone 6 kullanıyorum 2.20.40.11 sürümü var. diğer sürümleri sırayla indirip attım. Fakat telefon görmedi. Bu arada telefonu alalı 2 gün oldu. Kesinlikle oynama vs olmadı. Sadece google play den bir iki uygulama indirdim o kadar.(facebook, whatsup vs)

  • TW, CHT, CN gibi uzantılı güncelleme dosyalarını indiriyorsanız, bunları görmez. WW uzantılı güncelleme dosyasını indirmelisiniz.

 7. Dosyayi attim unlem cikmadi

 8. 5 sene önce

  hocam şimdi benim cihaz çift hat 2gb ram olan model bütün WW olan güncelleme dosyalarıı işe yarar mı yoksa ayrı bi dosya mı var ASUS_T00F-WW-2.21.40.30-user.zip bunu indiriyorum doğru mu bu

 9. Hocam, elimde çift hatlı Zenfone 5 var, güncelleme yaparken hata veriyor.ASUS T00K A502CG modeli var.Hangisini indirmem, gerekiyor teşekkürler şimdiden.

 10. Merhaba;
  Benim Otomatik güncelleme sorunum var ve Destek Hizmetleri’ni arayınca bana Manuel yapmamı söylediler.Fakat benim Derleme numarasında 2.20.40.11 güncellemesi gözüküyor.Güncelleme yapmam icin 2.20.40.11 tekrardan indirip güncelleme yapmam mı gerekiyor yoksa 2.20.40.29’u indirip oradan güncellemeye devam etmem mi gerekiyor?

 11. ASUS_T00F-WW-2.21.40.44 yüklü telefonda ve verdiğiliniz indirme linkinde sadece WW yazan linki bulamadım yorumlarda verdiğiniz direk indirme linkinde ise 2.21.40.30 versiyonu var. yani güncellediğimde eski bi versiyon mu yüklemiş olacağım ?

  • Asus’un web sitesinde telefonunuzda yüklü olan derleme numarasına ait güncelleme dosyasını bulabilirsiniz.

 12. t00j kulanıyom yani zenfone 5 bunu indirdim:
  ASUS ZenFone 5(T00F/T00J) software Image: V2.21.40.44 for WW SKU only*
  ama masaüstüne attım zip i t00f yazıyodu ve telefonu kurtarma rehberine göre sıfırlarken bir yerde takıldı

  • Nerede takıldı?

   • 15.adımda
    Telefonunuzun ekranında “Now send the package” yazısı belirdikten sonra bilgisayarınızdaki açık olan komut penceresine aşağıdaki komutu girin:

    adb sideload guncelleme.zip

    bu yazı gelmedi yani burda kaldım baya bekledim ama gelmedi

 13. merhaba zenfone 6 var daha önce telefonda hiç sorun yoktu birden simkart okumamaya başladı ne yapmam gerekiyor başka simkartlar denedim onlarıda okumuyor

  • Önce fabrika ayarlarına dönmenizi öneririm. Yine sorun devam ederse sim kart girişi bozulmuş demektir. Telefonu servise göndermenizi öneririm.

 14. Ben beta lollipop buldum bunu telefona nasil kurabilirim tw diye geçiyor