1. Ana Sayfa
  2. İpucu
  3. “Nandroid Backup” Nasıl Yapılır?

“Nandroid Backup” Nasıl Yapılır?

nandroid-backup-yedekleme-twrp

ASUS ZenFone’ların sistem görüntüsünü, gölgesini, imajını almak olarak da tabir edebileceğimiz Nandroid backup fonksiyonunun nasıl kullanıldığını anlattım.

“Nandroid Backup” Nasıl Yapılır?

Telefonu baştan aşağı imaj dosyasına yedekleyerek, daha sonra bu yedeğe geri döndüğünüzde, sanki hiçbir şey değişmemiş gibi hissetmenizi sağlayan yedekleme türüdür. Eskiden Windows’ta bilgisayarcı abilerimiz “sistemin imajını aldım, sorun olursa geri yükleriz, aynı ilk günkü gibi olur” deyimlerinin telefon karşılığı diyebilirim.

Burada unutmamanız gereken şey ise; telefonunuzun dahili hafızasındaki video, fotoğraf ve sistem harici kaydettiğiniz tüm dosyaların yedeklenmediğidir. Bu dosyaları ayrıca mutlaka yedeklemelisiniz, bunlar nandroid yedek kapsamına girmez.

Nandroid Backup – Yedekleme Talimatları:

1. Telefonunuzda TWRP veya benzeri gelişmiş bir recovery yüklü olmalıdır. Ben TWRP üzerinden anlatıyorum.
2. TWRP’yi açıp Backup‘a girin:

twrp backup 1

3. Açılan yeni ekrandan Boot, System ve Data‘yı seçin.
İsterseniz diğer her şeyi seçebilirsiniz. Bu yedeğin boyutunu arttıracaktır. Ancak en önemli dosyalar boot, system ve data’da saklıdır. Boyut sıkıntınız yoksa hepsini seçebilirsiniz.

twrp backup 2

4. Ardından Swipe to backup yazısının solundaki ok işaretlerini tutup sağa sürükleyerek yedekleme işlemini başlatın. Ekrana bakarak işlemin bitip bitmediğini takip edin. İşlem bitince telefonu TWRP ana ekranına dönüp Reboot > Reboot System yolunu izleyerek telefonu normal bir şekilde yeniden başlatabilirsiniz.

Yedek dosyası genellikle hafıza kartınızdaki TWRP/BACKUPS klasörüne kaydeder. Ancak farklı telefonlarda ve farklı TWRP sürümlerinde telefonun dahili hafızasına kaydettiği de olmaktadır. İstserseniz yedekleme işleminden sonra bu klasörüde yedekleyerek işinizi oldukça sağlama alabilirsiniz.

Nandroid Restore – Geri Yükleme Talimatları:

1. TWRP‘den Restore‘ye girin:

twrp restore 1

2. Açılan ekranda eğer görüntü aşağıdakine benzer ise Swipe to restore yanındaki okları sağa sürükleyerek geri yükleme işlemini başlatın:

twrp restore 2

3. İşlem devam ederken ki ekran böyle olmalıdır:

twrp restore 3

4. Geri yükleme işlemi bitince telefonu TWRP’den normal bir şekilde yeniden başlatın (Reboot > Reboot system).

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap