Marshmallow Yüklü ZenFone’da Uyarlanabilir Depolamayı Etkinleştirin


Android 6.0 Marshmallow’un büyük yeniliklerinden biri olan Uyarlanabilir Depolamayı duydunuz mu? Bu özelliği ZenFone’unuzda nasıl kullanacağınızı sizlere aktarmayı uygun buldum.


Android 6.0 Marshmallow’daki Uyarlanabilir Depolama Nedir?

Android 6.0 Marshmallow işletim sistemi ile birlikte gelen bu teknolojik yenilikten telefon modeli gözetmeksizin Android 6.0 Marshmallow işletim sistemine sahip tüm cihazlar faydalanabilecek. Uyarlanabilir Depolama ile akıllı telefonumuzda bulunan hafıza kartları, telefonun dahili belleği gibi davranacak.

Örneğin 16 GB dahili depolama alanı bulunan akıllı telefonunuz eğer Android 6.0 işletim sistemine sahipse, bu özellik sayesinde, ekleyeceğiniz herhangi bir boyuttaki hafıza kartı(biz 64 GB diyelim), telefonun dahili depolama alanı ile birleşerek toplamda size tek sürücüde 80 GB dahili depolama alanı sunmuş olacak.

silikonvadisi.tv

Asus’un sunduğu Marshmallow güncellemesiyle beraber hafıza kartına artık uygulama taşıyamıyordunuz. Doğal olarak hafıza kartı artık sadece depolama amacıyla kullanılabiliyordu (müzik, video, fotoğraf vs). Marshmallow’un bu özelliğini kullanarak hafıza kartınızı daha etkin kullanabileceksiniz.

Marshmallow Yüklü ZenFone’da Uyarlanabilir Depolamayı Etkinleştirme Talimatları

1. Buradan ADB Fastboot aracını indirip bilgisayarınıza yükleyin.

2. Buraya bakarak USB hata ayıklamasını etkinleştirin.

3. ZenFone’unuzu bilgisayarınıza USB kablosuyla bağlayın.

4. Masaüstünüzde boş bir alana klavyenizden SHIFT tuşunu basılı tutarak farenizle sağ tıklayın ve Komut penceresini burada aç’ı seçin.

5. Aşağıdaki komutu komut penceresine girin:

adb devices

6. Komut penceresinde seri numaranızla birlikte telefonunuzun göründüğünü tespit edeceksiniz. Eğer tespit edilemezse bir hata var demektir. Telefonunuzu bağladığınızdan emin olup tekrar deneyin. Ardından aşağıdaki komutu girin:

adb shell sm set-force-adoptable true

7. Bu komutu girdikten bir süre sonra telefonunuzun ekranında hafıza kartınızla alakalı bildirim göreceksiniz. Bu bildirime dokunun.

8. Ardından telefonunuzda açılan pencereden Dahili depolama olarak kullan’ı seçin (tercümede sıkıntı olabilir, siz neyi seçeceğinizi anladınız).

9. Ardından bir benchmark testi yapılacaktır. Bu testten sonra biçimlendirme istenecektir. Hafıza kartınızın yedeğini aldıktan sonra (yani hafıza kartınızdaki önemli verileri bilgisayarınıza kopyaladıktan sonra) biçimlendirmeyi de tamamlayın.

10. Artık uygulamalarınızı hafıza kartınıza taşıyabilirsiniz.

Kaynak: asus-zenfone.com/2016/10/how-to-enable-adoptable-storage-on.html

5 Yorum

  1. Ertuğrul 10 Kasım 2016 Perşembe
  2. Atakan 21 Kasım 2016 Pazartesi
    • ömer 1 Aralık 2016 Perşembe
  3. erdem 7 Aralık 2016 Çarşamba
  4. Akif Kemal Aksu 4 Ocak 2017 Çarşamba

Cevapla

En son ZenFone gelişmeleri
GELEN KUTUNUZDA!

E-Mail bültenimize abone olarak yayımladığımız en son makaleleri gelen kutunuzda bulabilirsiniz.