ASUS ZenFone telefonlarından başlıcaları olan ASUS ZenFone 2, ASUS ZenFone 4, ASUS ZenFone 5, ASUS ZenFone 6 yanı sıra diğer ASUS cep telefonu modelleri için sıcak haberlerin yanı sıra dikkatinizi çekebilecek ve hoşunuza gidecek faydalı içerikleri oluşturuyoruz!

ASUS ZenFone Logo

Piyasanın en çok merak edilen ASUS telefon fiyatlarına da değindiğimiz ve satın alma fikirleri sunduğumuz bloğumuzda siz de fikir edinebilirsiniz.

ASUS telefon modellerinde yaşadığınız sorunların çözümlerine değindiğimiz makalelerin yanında, soru ve sorunlarınıza teker teker cevap vermekteyiz.

ASUS ZenFone Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı? Kısaca Öyküsü

ASUS ve ZenFone Bölümü

ASUS, genel olarak bilgisayar teknolojileri üzerine ürün yapıp satan Tayvanlı bir firmadır. Anakart, ekran kartı, soğutma ürünleri, monitörler gibi cihazların dünyaca ünlü üreticilerindendir. Hemen herkes ASUS’un kaliteli ürün ürettiğini bilir. ASUS’un bir de ROG (Republic of Gamers – Oyuncular Cumhuriyeti) adlı özel bir bölümü de mevcuttur. ROG bölümüne özel üretilen parçalar, oyunculara hitap ettiğinden estetik, şık, performanslı ve güçlüdür. ZenFone bölümü ise akıllı ASUS telefon bölümünü ifade etmektedir.

Devamını okumak için tıklayın

Giriş

Yıl 2014’ü gösterdiğinde ilk akıllı telefon serisini bizlerle tanıştıran ASUS, böylece akıllı telefon sektörüne adım attı. Bizler firmanın acemilik çekeceğini düşünürken, gerçekten iddalı ürünlerle karşılaştık. İlk ASUS akıllı telefon serisi dönemin orta seviye özellikleriyle donatıldı ve uygun fiyatlarla piyasaya sürüldü. Orta seviye diyoruz ama döneminde o kadar iddialı bir fiyatla satışa sunuldu ki, hemen dikkatleri üzerinde toplamayı başardı!

Başarılı Bir Başlangıç

O dönemlerde orta seviyede telefonlarda piyasa oldukça karışıktı. 512MB sistem belleğine sahip ürünler bile orta seviye sayılıyor ve bu bölümün önemli bir alanını işgal ediyrdu. Yeni cihazlar tam da bu karışıklığın olduğu dönemde uygun fiyatla çıkarak birçok kişinin dikkatini çekti. 2GB sistem belleği bile tek başına rekabeti oldukça kızdırmıştı. ASUS firmasının farklı cihazlara ait sağlam geçmişinden haberdar olan kullanıcılar tereddüt etmeden ASUS cep telefonu modellerine akın etti. Bizzat tecrübe ettiğim olay ise şuydu: 2014’ün son çeyreğinde ortaya çıkan ZenFone’lar, bir sanal mağazada en çok satan telefonlar arasında %80’lik bir kısmı oluşturuyordu. Bu da demektir ki her on kişiden sekizi bu telefonu alıyordu.

O dönemde, ASUS telefon fiyatları 400-800 Türk Lirası aralığında seyrediyordu. Bu fiyat aralığında ise ASUS cep telefonları gibi iddialı özelliklere sahip telefonlar yok denecek kadar azdı (hatta yok desem yeridir).

ASUS, orta seviyede çıtayı tabiri caizse göklere çıkardı. O dönemde amiral gemilerinde görebildiğimiz 2GB sistem belleğini orta seviyeden sunması önceden dediğim gibi bunda çok önemli bir etkiye sahip oldu.

Asla Unutulmayacaklar!

İlk çıkan ve sektörün atası olmaya aday üç ünlü modeli asla unutmayacağım: ZenFone 4, ZenFone 5 ve ZenFone 6. Bu modeller o kadar başarılıydı ki, 2018 yılında olmamıza rağmen hâlâ bu telefonların kullanıcıları bulunmakta. Orta seviye telefonların ömrü normalde bu kadar uzun olmazdı. Bu ASUS’un gerçek bir başarısının kanıtıdır.

Bu seriden sonra çıkan ikinci ZenFone modeli ise ZenFone 2 oldu. Dönemin diğer önemli firmaların amiral gemilerine çok yakın özellikler barındırması, uygun fiyatı ve önceki seriyi satın alan kullanıcıların övgüsüyle cezbetmeye devam etti. Satışlar artarak sürdü.

Farklılaşma Başladı

ASUS ikinci nesille birlikte yeni kararlar almaya başladı. Hemen her kesimi kucaklama telaşına girdi. Dağcılar, özçekim (selfie) hayranları, fotoğrafçılar ve dahası… Max, Selfie, Laser, Zoom, Live gibi çeşitli modelleri piyasaya süren firma 2016 yılında, rakibi Samsung gibi piyasayı doldurdu. Ancak Samsung gibi akıllı telefon geçmişine sahip olmayan ASUS ilerleyen süreçlerde bu çeşitliliği sınırlamak zorunda kalacaktı.

ZenFone 2‘den sonra artık bir ortalamayı yakalayan firma, hafiften rehavete girmeye başladı.

ZenFone 3 ve yeni ZenFone 4 (2017 yılı üretimi) serilerini hem piyasaya özellikle Türkiye piyasasına geç sürmesiyle hem de eskisi gibi uygun olmayan fiyatlandırmasıyla kullanıcıların kendisinden uzaklaşmasına sebep oldu. Bir türlü arttırılmayan stok miktarı ve sebebini bilmediğiniz yüksek fiyatlandırma yüzünden kan kaybına başladı.

Son Seri

İşte bu gerilemenin ardından ASUS kritik bir karar ile eski günlerine geri dönme kararı alarak yeni ASUS ZenFone 5 (2018 yılı üretimi) serisini #BackTo5 sloganıyla yani “5’e Dönüş” ile duyurdu. Ön sipariş fiyatını gerçekten uygun tutan ASUS eski günlerdeki başarısına tekrar kavuşabileceğinin sinyalini aldı. Ancak hem ülkemizdeki yüksek kurlardan ve vergilerden hem de belki de ASUS’un mali durumundan ötürü ön sipariş sonrası tekrar stoklara giren ZenFone 5‘lerin daha yüksek fiyattan satışa başlanması hiç hoş karşılanmadı. İlerleyen günlerde bizleri nelerin beklediğini, ZenFone 5‘ten sonra ASUS’un nasıl bir tavır sergileyeceğini izleyip göreceğiz.

Neden ZenFone Almalı?

Piyasada türlü türlü modeller arasında insanlar kaybolup gidiyor. Şu bir gerçek ki şuan piyasanın tozunu attıran Çin üretimi Xiaomi, OnePlus One gibi firmaların telefonları genellike uygun fiyatlara yüksek kalite vaadediyor. Ancak Türkiye’de resmi servislerinin olmaması bu avantajlarını dezavantaja dönüştürmekte.

ASUS telefonları ise Çinli rakiplerine çok yakın seyrediyor. Üstelik resmi Türkiye servisi mevcut. ASUS’un diğer bir takdir toplayan yanı ise telefonlarına sürekli yazılım desteği sunması. Örnek verecek olursam; telefondaki klavye, kamera, rehber, hesap makinası, saat gibi en temel bileşenler bile sürekli güncellenerek geliştirilmektedir. Peki, Türkiye’de en meşhur firmalardan olan Samsung, klavyesini kaç defa güncelliyor? Ya da güncelliyor mu?

Buradan sizlere bir tecrübemi paylaşayım: ASUS, Android sürümü yükseltmesi yaptığında, zamanında kullandığım ZenFone 5‘imin kamerasında sorunlar çıktı. Sorunlar sadece ASUS mühendislerinin çözebileceği türdendi. Benzer bir sorun önceki telefonum olan Sony Ericcson Xperia Pro modelinde de olmuş, Android sürüm yükseltmesi sonrası bozulan kamera, ASUS tarafından düzeltilmemişti. ASUS burada farklı davrandı ve basit bir yama ile kamera sorununu tamamen ortadan kaldırdı. Bununla yetinmeyen firma daha onlarca güncelleme sunmaya devam etti.

İşte ASUS, gerçekten çok iyi yanları olan bir firma. Kaliteyi sizlere uyguna getirmeye çalışıyor. Ürünlerini başıboş bırakmayıp sürekli güncelliyor.

ASUS Telefon Modelleri

ASUS telefon modellerini görebileceğiniz makalemize aşağıdan ulaşabilirsiniz:

ASUS Telefon Modelleri Logo

ASUS Telefon Fiyatları

ASUS telefon fiyatlarını görebileceğiniz makalemize aşağıdan ulaşabilirsiniz:

(Yapım aşamasında)

Faydalı ASUS ZenFone Makaleleri

ASUS ZenFone cep telefonlarına hitap eden, önem düzeyi yüksek ve oldukça faydalı içerikler barındıran makalelerimize aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Faydalı Makaleler Logo