1. Ana Sayfa
 2. Zenfone 5Z ZS620KL (2018)
 3. ASUS ZenFone 5Z ZS620KL – Ana Konu – Ne Ararsan Burada!

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL – Ana Konu – Ne Ararsan Burada!

asus-zenfone-5z-cikis-tarihi

2018 model ASUS ZenFone 5Z ZS620KL akıllı cep telefonu için haberlerfiyat, ne zaman gelecek, inceleme, teknik özellikler, kılavuzlar, ipuçları, rehberlergeliştirici içerikleri olan özel (custom) ROM, root, özel recovery (TWRP), pil kalibrasyonu (pil ömrü arttırma), kullanıcı görüşleri (tecrübeler); kısacası ne varsa bu makaleye ekledik!

İçindekiler

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Haberleri

Bu telefonla alakalı sıcak gelişmeleri yeniden eskiye doğru aşağıda tarih sıralaması yaparak listeledik:

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL İnceleme

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL en güçlü akıllı telefonun baştan aşağı incelemesini yaptık. Fiyatı, ne zaman gelecek ve özellikler gibi noktalara değindik. Bizleri epey bekleten telefon neymiş ne değilmiş bakıyoruz.

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Multimedya/Eğlence İçerikleri

ASUS ZenFone 5Z için paylaştığım multimedya ve eğlence amaçlı içerikleri aşağıdaki linklerde sıraladım:

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Fiyat

Telefon Türkiye piyasasına çıkana dek fiyattan bahsetmek mümkün değil. ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Henüz satışa çıkmadığı için fiyatı hakkında sadece tahminde bulunabiliyorum.

Lansmanda 480$ gibi bir fiyat belirlenmişti. Bu fiyatın direkt TL kuru karşılığı 11 Haziran 2018 kurlarına göre 2.160 Türk Lirası yapıyor. KDV, firma kâr politikası, ÖTV, TRT payı gibi eklemeler fiyata ortalama 1.000 TL’lik artış kaydedebilir. Yani demem o ki bu ASUS ZenFone 5Z ZS620KL 3.000 TL bandına çok yakın fiyattan satılabilir.

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Ne Zaman Gelecek

Telefonun ne zaman geleceğiyle ilgili malesef hiçbir bilgi sızdırılmadı. Şuan için bizler de sizler gibi beklemedeyiz. Ancak şöyle bir haber geldi elimize:

Bu denli güçlü bir telefon olan ZenFone 5Z için bizleri üzecek haberlerden birini aldık. Android dünyasının uluslararası geliştirici forumu olan XDA üzerinde bir kullanıcı, ASUS İngiltere müşteri hizmetleriyle yaptığı görüşmede ZenFone 5Z için herhangi bir çıkış tarihi bilgisi alamadığını söylemiş. Devamında ise ASUS yetkililerinin “Ancak 2018’in üçüncü çeyreği” diye bir tabir kullandıklarını belirten kullanıcı, durumdan üzülmüşe benziyor. Üçüncü çeyrek, yani Temmuz ayı ve sonrasını beklememiz gerekiyor bu durumda. Bu da en güçlü telefona henüz aylar var demektir.

Kullanıcının yazdıkları aynen şu şekilde:

I spoke to Asus CS rep on the phone today in England. They cannot give an exact release date yet. All they can say is the 3rd quarter of 2018. Blows.
Anyway I checked on Google Play. There are 29 ZenUI apps and obviously they use their own launcher, theme and have tweaked the notifications tray. Why? Why? Sadly although the 5Z hardware and price is near perfect in my eyes they have butchered it with rubbish bloatware. HTC sense is the only decent third party Android customisation that has ever existed. Asus should copy Lenovo/Motorola and use stock Android with only a handful of hardware specific apps.

Bu iddia ne kadar doğrudur bilemeyiz. Kullanıcının üzüldüğü diğer bir durum ise ASUS’un, telefonlarının gerçek performansı sergilemesini engelleyecek sürüyle programı telefonda önyüklü olarak sunmalarıdır. Bilindiği üzere en performanslı Android, saf Android’dir. ASUS’un gereksiz onlarca programı, telefonlarında önceden yüklü olarak kullanıcılarına sunması, telefonun gerçek performansından uzaklaşmasına sebep oluyor. Rakip firmalardan örnek veren kullanıcı “ASUS’ta rakip firmalar gibi saf Android’li telefon üretmelidir” diyor. Bizce de bu konuda gayet haklı.

Kaynak: https://goo.gl/2dw1SE

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL: Detaylar

ASUS’un bu ASUS ZenFone 5Z ZS620KL‘i tanıdık gelmesiyle bizlere tanıtıldı. Zira fuardaki sloganı #BackTo5 yani Türkçe açılımı “5’e dönüş” şeklindeydi. Buradan da anlaşılacağı üzere firma, ilk nesil ZenFone 5’e benzer bir telefon bizlere sunuyor. Ancak tabii ki eski donanımla değil; yeni donanım ve tasarımla beraber. Peki neden ASUS, bu sloganı kullandı? Bana öyle geliyor ki firma, eski başarısına geri dönmek için bu sloganı kullandı. Eğer fiyat avantajı da sağlarsa belki eski günlerine geri dönebilir.

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Tasarım ve Yapı

Eğer ASUS’un dediği gibi ASUS ZenFone 5Z ZS620KL tanıdık gelecekse, çok az şeyin değişmiş olması gerekir.

ASUS ZenFone 5Z Görünüşü

Hayır, öyle değil; tasarımda büyük değişiklikler var. Özellikle iPhone X benzeri çentik ile eski ZenFone 5’ten tamamen sıyrılıyor ancak bize yine de tanıdık geliyor. Çünkü iPhone X görünümünde. ASUS, ekranda çentik kullanan Apple’dan sonra ilk büyük akıllı telefon üreticisi olmayı başarmış (ne büyük bir başarı).

Ekran-Gövde Oranı ve Çerçeve Hakkında

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL‘in üst çerçevesi nerdeyse yok hükmündeyken malesef alt kısmında bir miktar çerçeve uzunluğu bulunmakta. ASUS, MWC 2018 fuarında %90 ekran-gövde oranından bahsetse de bu çerçeve görüntü olarak bu durumu gölgeliyor. Ancak yine de dert etmenize gerek olmayacak kadar minik bir çerçeve olduğunu da belirteyim. Ekranın 2.5D eğimli olması, kullanışlılık açısından yeterli.

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL, metalik çerçeveyle kaplanmış durumda. Arka tarafı ise cam ile donatılmış. Bu haliyle tasarım olarak rakipleriyle yarışır duruma gelebilmiş.

Arka Tasarımı Önemli

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL‘in arkasında dikey hizalandırılmış çift kameranın yanına parmak izi sensörü de yerleştirilmiş. ASUS, bu sensörün 0.3 saniyede parmağınızı okuyup ekran kilidini açtığını iddia ediyor. Ayrıca rakiplerin kullanmaktan neden vazgeçtiğini anlamadığımız kulaklık için 3.5mm jack girişini ASUS ZenFone 5Z ZS620KL‘in alt kısmında barındırması gerçekten övgüye layık!

ASUS ZenFone 5Z Arka Kapak Renkleri

ASUS, telefon ücretini yükseltmemek için tabii ki bazı tavizler vermiş. Cam arka tasarıma rağmen kablosuz şarj ve suya dayanıklılık malesef yok. Peki neden cam arka kapak diye sormadan edemiyorum. Sonuçta tasarım bu, belki de canları öyle istedi 🙂

Fuarda bizlere bildirilen iki renk ile piyasaya çıkacağını öğrendik: Biri gece yarısı mavisi diğeri ise meteor gümüşü.

ASUS ZenFone 5Z Renk Seçenekleri
Soldaki meteor gümüşü, sağdaki gece yarısı mavisi

Özetle, tabii ki iPhone X ile birebir yarışmasını beklemiyorum, zira sadece fiyat olarak bile dörtte biri olan yeni ZenFone 5’in yine de ilgili fiyat aralığında güçlü bir rakip olduğunu söyleyebilirim.

ASUS ZenFone 5Z Teknik Altyapı ve Fonksiyonlar

Cep telefonunu akıllı telefon yapan fonksiyonlar ve ASUS ZenFone 5Z‘i güçlü kılan teknik altyapıya yakından değiniyorum. Yeni ASUS ZenFone 5, gerçekten güçlü donanımları içerisinde barındıran ve bu donanımları kolayca kullanmanızı sağlayan yazılımlarla takdiri hak ediyor.

Öncelikle, 6.2 inçlik FullHD+ denilen yani 1080 x 2246 çözünürlüğüne, Super-IPS LCD paneline ve 19:9 oranına sahip olan ekran, bazı rakiplerine oranla daha ince ekranı bizlerin beğenisine sundu. İçerdiği teknolojiler sayesinde harika renk üretimiyle birlikte ekran daha parlak ve canlı görünüyor. OLED olmamasına rağmen fiyatına göre harika bir ekran deneyimi yaşatıyor (ekrandaki çentiği severseniz eğer).

ASUS ZenFone 5Z Tutuş Konforu

Telefona Güç Katan Donanımlar

Ayrıca yeni ZenFone 5‘in ZE620KL modeli, Qualcomm‘un en yüksek seviyeli cihazlarda FHD+ ekranı desteklemesini sağlayan Snapdragon 845 çipsetini kullanan ilk akıllı telefon olma özelliğini taşıdığını belirteyim. Bu çipsetin izin verdiği ölçülerde bu telefonda 2.8 Ghz‘e kadar çıkabilen sekiz çekirdekli Kryo 385 işlemci, LPDDR4X mimarili 8GB bellek ve  2TB’a kadar MicroSD hafıza kartı desteğiyle birlikte UFS 2.1 mimarili 64GB dahili hafızanın bulunduğunu görüyorum. Pil ise 3300 mAh kapasitesine sahip ki bunun tipik kullanım senaryolarına göre 1.5-2 günlük kullanım sunması bekleniyor.

Çipset ve Tabii ki ZenFone 5Z

Qualcomm’un amiral gemisi niteliğindeki Snapdragon 845 çipsetini içeren ZenFone 5Z‘nin, bu ZenFone modelinden daha sonra piyasaya sürüleceğini de öğrendim. Eğer güçlü bir ZenFone 5 hedefliyorsanız normalden biraz daha fazla beklemeniz gerekecek.

Kameraya Gelirsek

Kamera konusuna gelecek olursak; ASUS ZenFone 5Z‘in arkasında çift kameranın olduğunu görüyorum: Birincil kamera Sony‘nin amiral gemisi IMX363 sensörüne, 1.8f odak aralığına, 12 megapiksel çözünürlüğüne sahipken ikincil kamera 2.2f odak aralığına ve geniş açılı 8 megapiksel çözünürlüğüne sahip. Bu sayede geniş açılı fotoğraflara erişirken düşük ışıkta daha iyi portre fotoğrafları çekilebilmekte. ASUS ZenFone 5Z‘in ön tarafında ise 2.2f odak aralığındaki 8 megapiksellik özçekim kamerası bulunmakta.

Bu kameralar yeni AI (artificial intelligence – yapay zeka) güdümlü yazılımlarla desteklenerek, kameralardan daha etkin faydalanabilmenizi sağlamaktadır.

ASUS ZenFone 5Z Elde Duruşu

Ses Yönü Nasıl?

Ses konusunda da gelişmeler var. Dahili hoparlörler gerçekten güçlü – yeni ZenFone 5’i test edenler şimdiye kadar ki en yüksek sese sahip akıllı telefonu tecrübe ettiklerini söylüyor. Ayrıca sanal 7.1 surround ses için DTS Headphone:X desteği getirilmiş. Bluetooth 5.0 ve aptX HD ise ASUS ZenFone 5Z‘e güç katan diğer özellikler.

Çift aktif gürültü engelleyici özelliğe sahip mikrofon sayesinde ASUS ZenFone 5Z, daha net ses iletimi yapabiliyor.

ASUS ZenFone 5Z Yazılım

Çentikli ekranın ötesinde bizleri asıl heyecanlandıran özellikler yeni ZenFone 5’in yazılımlarında yer almakta.

Android 8.0 Oreo, şuan ki piyasanın en güncel işletim sistemi ve ASUS ZenUI 5 ise yeni sürümün adı olmakla birlikte bizlere gerçekten birçok yeniliğin yapıldığını söylüyor.

Yeniliklerden bir tanesi, henüz Google’ın resmi destek vermediği çentiğe uygun arayüz için ASUS kendi çözümünü yeni ZenUI 5 ile bulmuş. Bu sayede çentiğin ekranla uyum içinde kalması sağlanmış ve tasarımın zarar görmesinin önüne geçilmiş oluyor.

Kullanıcı Arayüzü

İşletim sistemi baştan sona sadeleştirilmiş, bu da onu saf Android deneyimine oldukça yaklaştırmış. Bunlara örnekler verecek olursak: Google’ın saf Android’indeki GBoard klavyesi, yeni ZenFone 5’in varsayılan klavyesi olarak gelmektedir. Bunun yanında web tarayıcı, email ve mesajlaşma gibi temel uygulamalar ait programlardan sadece birer adet mevcut ve Facebook, Twitter, Instagram gibi programlar ise ASUS ZenFone 5Z‘de kaldırılabilen üçüncü taraf programı olarak önyüklü gelmektedir.

ASUS ZenFone 5Z Kıyaslaması - Önden

ASUS ZenFone 5Z‘in ekran kilidini yüzünüzle açabilme olanağına kavuşuyorsunuz – her ne kadar iPhone X’deki kızılötesi TrueDepth kamera teknolojisi ve aynı düzeydeki güvenliği olmasa da -, ayrıca telefon siz ona baktıkça ekran açık kalmakta, bakmadığınızı tespit edip otomatik olarak ekran kilitlenebilmekte.

Çalıntı mı Var Ne? 🙂

ASUS ayrıca Animoji benzeri olan ve ZeniMoji diye isimlendirdiği özelliği de ASUS ZenFone 5Z‘e katmış. Yalnız Apple’ın TrueDepth kamera teknolojisi gibi bir teknolojisi olmadığından daha düşük bir performans sergileyeceği belli. Bu özelliği sohbetlerde ve canlı yayınlarda kullanabileceksiniz.

Geri kalan yazılımsal özellikler, 2018 trendine uyum sağlayacak şekilde AI (yapay zeka) hakkında. Kameradan şarja, bildirimlerden zil tonlarınıza kadar her şey yapay zekaya emanet edilmiş. ASUS, deneyiminizi geliştirmek için yapay zekanın nasıl uyum içinde çalışması gerektiğini bulduğunu düşünüyor. Bunu ancak ASUS ZenFone 5Z‘i kullananlar anlayabilecek. Bakalım yapay zeka önceki ZenFone’lardan farklı olarak bizlere neler gösterecek?

Kameranın Yazılım Yönü Güçlü

ASUS kamera konusunda Huawei Honor View 10‘u takip ediyormuş gibi geldi. Zira ilk defa Honor View 10 ile gördüğümüz yapay zeka sayesinde objeleri ve sahneleri otomatik tanıyarak optimum ayarları sağlayan özelliği yeni ZenFone 5’te de yer aldığını fark ettim. Galeri uygulaması da çektiğiniz fotoğrafların benzer olanlarını gruplayarak örneğin evcil hayvanınızın fotoğraflarına daha kolay ulaşmanızı sağlıyor.

ASUS ZenFone 5Z Arkadan Görünüşü

Dahası, ASUS ZenFone 5Z davranışlarınızdan da bir şeyler öğrenecekmiş. Mesela, sıklıkla fotoğraf çektikten sonra çektiğiniz fotoğrafı düzenleyip ışık ayarı yapıp, filtre ekliyorsanız; telefon bu seçimlerinizi hatırlayarak siz fotoğrafı çektiğinizde otomatik olarak düzenleme moduna girecektir. Orjinal fotoğrafınızın ayrı tutulduğunu ve bu otomatik işlemlerin sizin onayınıza bırakıldığını söyleyeyim.

Kamera alanında son söyleyeceğim ise; ASUS PixelMaster‘ın yenilenmiş sürümü ASUS ZenFone 5Z‘de yer alacak. Kamerayı oldukça geliştiren bu önemli yazılımdan bahsetmesem olmazdı. Zira bu yazılım sayesinde 48 megapiksel süper çözünürlük, GIF animasyon, düşük ışıkta daha iyi görüntü alabilme gibi ek özellikler gelmektedir.

Yapay Zeka Her Yerde

Ayrıca ASUS ZenFone 5Z, zil sesi yüksekliğini ortam gürültüsüne uygun olarak yükseltecektir. Gürültülü iş yerindeyken ses seviyesi en yükseğe çıkacak, sessiz bir ofisteyken daha uygun seviyeye düşecek; bunların dışında ortam aydınlığına göre renk sıcaklığı seviyesi değişecek, telefon duvar kağıdına göre bildirim ve diğer yazıların daha iyi okunması için gereken optimizasyonlar otomatik gerçekleşecek.

Bunların yanında bir de AI Boost denen bir özellik de mevcut. Bu özelliğin getirisi ise ASUS ZenFone 5Z yoğun kullanımda işlemci frekansını daha yüksek seviyelere çıkaracaktır. Bu durumda pil daha hızlı azalacaktır.

ASUS ZenFone 5Z Arkadan ve Yandan Görünüşü

Son olarak ASUS’un AI Charging adını verdiği yapay zeka tarafından yönetilen şarj sistemi mevcut. ASUS ZenFone 5Z, şarj davranışınızı öğrenerek pili uzun süreçli kullanımda korumayı hedefliyor. Örnek verecek olursam; eğer geceleri telefonunuzu şarjda bırakıyorsanız, yapay zeka telefonunuzu gece boyu en fazla %80 seviyesine kadar dolmasına izin verecek, sabahın erken saatlerinde geri kalan %20’lik kısmın dolmasını sağlayacaktır. ASUS, bu şekilde pil ömrününün ikiye katlanacağını düşünmekte.

ASUS ZenFone 5Z Kutu İçinden Çıkacaklar

ASUS, ZenFone 5 ZE620KL (2018)’in kutusunda neler çıkacağını da bizlere söylemiş. İşte, yeni ASUS ZenFone 5Z‘i satın aldığınızda karşılaşacaklarımız:

 • Android 8.0 Oreo yüklü, yeni ASUS ZenUI 5 ile ZenFone 5 akıllı telefon
 • ASUS ZenEar S Mikrofonlu yüksek çözünürlüklü kulaklık
 • Type-C USB kablosu
 • İtici pim (SIM tepsisi iğnesi)
 • USB Güç Adaptörü (10W) (ZenFone 5)
 • Belgeler (kullanım kılavuzu, garanti kartı)

ASUS ZenFone 5Z Özellikler Tablosu

Bir telefon incelemesinde olmazsa olmazımız, özellikler tablomuzda ASUS ZenFone 5Z‘in tüm özelliklerini görebilirsiniz.

ASUS ZenFone 5Z Özellikleri

 • Çıkış Tarihi: Piyasaya Nisan ayında, Türkiye’ye Haziran ayında çıkmasını bekliyorum
 • Fiyatı: En az 1400, en fazla 1800 lira olacağını düşünüyorum
 • Şebeke: 2G, 3G, 3.5G, 4G, 4.5G desteği mevcut
 • Modem: 600 Mbps download, 100 Mbps upload sağlayan Cat12 nitelikli modem çipi mevcut
 • Gövde dizaynı:
  – Boyutları: 153 x 75.65 x 7.85 mm (dikey uzunluk x yatay uzunluk x kalınlık)
  – Ağırlığı: 155 gr
  – Yapısı: Ön ve arka kısım cam, çerçeve ise alimünyum metalinden
  – SIM kart desteği: Çift Nano SIM destekliyor
 • Ekran:
  – Tipi: Super-IPS LCD kapasitif dokunmatik ekran
  – Parlaklık değeri: 500nit
  – Büyüklük: 6.2 inç – 83.6% ekran-gövde oranı
  – Çözünürlük: 1080 x 2246 – 19:9 boy-en oranı
  – Ekran koruması: Corning Gorilla Glass’ın henüz bilinmeyen modeli kullanılmış
  – Ek bilgi:  DCI-P3 renk uzayında yüzde 95 oranında renk yoğunluğunu destekliyor
  – Arayüz: ASUS ZenUI 5.0
 • Platform:
  – İşletim Sistemi: Android 8.0 (Oreo)
  – Çipset: Qualcomm Snapdragon 845
  – Merkezi İşlemci (CPU): Sekiz çekirdekli Kryo 260
  – Grafik İşlemci (GPU): Adreno 630
 • Bellek:
  – Hafıza kartı desteği: 2 TB’a kadar olan microSD kartları destekler, (SIM 2 slotunu kullanır)
  – Dahili hafıza (rom): UFS2.1 ile birlikte toplam 64 GB
  – Sistem belleği (ram): LPDDR4X 4 GB veya LPDDR4X 6 GB veya LPDDR4X 8 GB
 • Kamera:
  – Arka Kamera:
  Çift kamera: 12 MP (f/1.8, 24 mm, 1/2.55″, 1.4 µm, PDAF) + 8 MP (f/2.0, 12 mm, 1/4″, 1.12 µm), faz algılayıcı otofokus, EIS-OIS (dijital-optik görüntü sabitleyiciler), çift-Flash LED (çift tonlu)
  Özellikleri: PixelMaster, Coğrafi etiketleme, dokunmayla odaklanma, yüz tanıma, HDR, panorama
  Video Çekim Özellikleri: 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, ağır çekim için; 1080p@120fps, 720p@240fps
  – Ön Kamera: 8 MP (f/2.0, 24 mm, 1/4″, 1.12 µm), dört yönlü EIS (dijital görüntü sabitleyici), 1080p video çekimi
 • Ses:
  – Hoparlör: Çift hoparlör mevcut
  – 3.5mm jack girişi: Mevcut.
  – Ek bilgiler:
  Örnek hız/bit derinliği 24-bit/192kHz
  İki adet gürültü engelleyicili özel mikrofon
  DTS Headphone X teknolojisi
 • Bağlantı:
  – Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi Direct, hotspot
  – Bluetooth: v5.0, A2DP, LE
  – GPS: Mevcut, A-GPS, GLONASS, BDS
  – NFC: Mevcut
  – Kızılötesi: Mevcut değil
  – Radyo: FM Radyo mevcut (Türkiye’de fiyattan kısmak için varsayılan olarak kapalı gelebilir)
  – USB: 2.0, Type-C 1.0
 • Diğer Fonksiyonlar:
  – Sensörler: Parmak izi okuyucu (arkaya monte edilmiş), ivmeölçer, jiroskop, yakınlık sensörü, pusula
  – Hızlı şarj: Mevcut, 5V/2A 10W (hangi sürede ne kadarlık bölümü doldurduğu hakkında bilgi bulamadım)
 • Pil: Çıkarılamayan 3300 mAh kapasiteli pil
 • Kapak renkleri: Gece yarısı mavisi, meteor gümüşü

ASUS ZenFone 5Z’i Satın Almalı Mıyım?

Henüz çok yeni olan ASUS ZenFone 5Z‘i birebir test imkanım olmadı. O yüzden medyadan edindiğim bilgilere dayanarak satın alın veya almayın diye yönlendirme yapamam. Kaldı ki, ASUS ZenFone 5Z‘in  barındırdığı yapay zeka, belli bir süre kullanımdan sonra ancak derecelendirilebilir olacak, ki bu da kişiden kişiye tecrübenin değişmesine neden oluyor. Bunun sonucunda ise karar verme süreci oldukça işimizi zorlaştırıyor.

Acele Etmeyin

Yine de şimdiye kadar ki bilgilere göre bir karar vermek durumundaysanız, özellikle Türkiye’ye geliş fiyatını gördükten sonra karar verin derim. Yani yine de beklemenizi öneriyorum. İddialı fiyatla giriş yaparsa gözü kapalı alın derim de, ortlama bir fiyatla gireceğini düşünüyorum.

Servis kalitesi ve yaygınlığı, telefondaki işçilik, malzeme kalitesi, bozulma sıklığı, yaygın şikayetler karar verme sürecini etkileyen diğer etkenler.

Özetle; şimdilik bekleyin; telefon piyasaya çıksa bile bekleyin. Acele edecekseniz de, zaten Türkiye’ye geç geliyor; diğer ülkelerdeki kullanıcıların tecrübelerine bakıp öyle karar verin.

ASUS ZenFone 5Z Epey

Telefonu epey.com üzerinden görüp kıyaslamak ve piyasası hakkında bilgi almak için: https://goo.gl/iXkSJW


Kaynaklar:
91mobiles.com/asus-zenfone-5-2018-price-in-india
techadvisor.co.uk/review/android-smartphones/asus-zenfone-5-2018-review-3672579
asus.com/Phone/ZenFone-5-ZE620KL
qualcomm.com/products/qualcomm-snapdragon-636-mobile-platform
gsmarena.com/asus_zenfone_5_ze620kl-9061.php


ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Güncellemeleri ve Android 9.0 P Alacak Mı?

ASUS ZenFone 5Z full firmware (güncelleme dosyaları da denir) listesi:

 • (Henüz yok)

ASUS ZenFone 5Z Android 9.0 P Alacak Mı?

Bir sitenin haberine göre, Google’ın dağıttığı Android P 9.0 Beta işletim sistemini Snapdragon 636 çipsetine sahip ZenFone 5 ve Max Pro M1 gibi akıllı telefonlara yükleyebileceğiz. Normal ZenFone 5 Android P alacağı için ZenFone 5Z’nin alması da kesindir.

Detaylı bilgi için: ZenFone 5 ve Max Pro M1, Android P 9.0 Beta Güncellemesi Alacak!

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL AnTuTu Benchmark Puanı

ASUS’un yeni gözbebeği olan ZenFone 5Z, AnTuTu Benchmark’tan öyle bir puan aldı ki, Samsung’un amiral gemisi olan Galaxy S9+ bile yetişemedi!

ASUS bildiğiniz üzere bu yıl geçmişini yadederek aynı model ismiyle yeni akıllı telefonları piyasaya sürmeye başladı. Yeni ZenFone 5’ler, eskisi kadar iddialı fiyatla olmasa da yine de abartısız fiyatıyla ilgileri üzerine toplamayı başarıyor. ASUS’un bu yıl ki en güçlü akıllı telefonu ZenFone 5Z olacak. ASUS’un verdiği bilgiler ve etraftan yayılan söylentilere göre fiyatına göre çok güçlü bir ZenFone 5Z bizleri bekliyor.

Qualcomm’un amiral gemisi konumundaki Snapdragon 845 ile gelecek olan ASUS ZenFone 5Z, bu çipseti en verimli kullanan akıllı telefonlar arasında olacak. Öyle ki, aynı çipsete sahip onlarca telefonu bile gerisinde bırakarak, bir test programı olan AnTuTu Benchmark‘ta rekor kırdı. İşte o puana ait ekran görüntüsü:

ASUS ZenFone 5Z AnTuTu Benchmark Puani

GadgetMatch‘ın sızdırdığı bu habere göre, AnTuTu Benchmark testinden tam 274,499 puan alan ASUS_Z01RD kod ismiyle yer alanın ASUS ZenFone 5Z (ZS620KL) olduğu öne sürülüyor. Resmi olmayan bir başka yüksek skor alan telefon olduğu iddia edilen Xiaomi Mi Mix 2S ise kendi içerisinde yaptığı AnTuTu Benchmark testinden 273,741 puan alarak ZenFone 5Z’nin gerisinde kalmış görünüyor.

ASUS ZenFone 5Z‘nin Qualcomm Snapdragon 845 çipsetinin yanında 5.5 inçlik standart kasaya sığdırılan 6.2 inçlik yeni nesil çentik barındıran ve %90 ekran-gövde oranına sahip ekranı, çift arka kamerası, 8GB RAM belleği ve 256GB ROM belleği (dahili hafızası) beklenilen özellikleri arasında. Haziran-Temmuz aylarında piyasaya çıkmasını beklediğimiz telefonun fiyatı ise 2500-3000 TL bandında olacağını tahmin ediyoruz (zira ZenFone 5 1.999 TL ile Türkiye’ye gelmişti).

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL DxOMark Benchmark Puanı

ASUS’un bu yıl ki amiral gemisi olan ZenFone 5’ten beklenmedik bir başarı daha geldi: ;DXOMark Kamera testinde Google Pixel’i solladı, iPhone 8’in ise hemen altında yer aldı.

ASUS’un Dünya Mobile Kongresi 2018’de büyük hevesle tanıttığı ve benimde ZenFone 5 incelemesi yaptığım telefonu gün geçmiyor ki yeni güzel bir haberle gündem olmasın.

Bu sefer ki dikkat çeken haber yine önceki gibi (bkz.: ZenFone 5Z’den AntuTu rekoru) yine test puanıyla alakalı. Piyasaya çıkan telefonların kameralarını çok detaylı bir şekilde test eden DXOMark ekibi, ZenFone 5’i bu sefer ele aldı.

asus zenfone 5z cikis tarihi

ASUS ZenFone 5 ZE620KL modelini test eden ekip, testin sonucunda ZenFone 5’e 90 puan verdi. Bu puanlama ile ZenFone 5, Google Pixel’i sollarken (aynı puan aslında), iPhone 8’in ise hemen altınde yer almış oldu. Puan tablosu ise şöyle oldu:

Apple iPhone 8 Plus: 94
Samsung Galaxy Note 8: 94
Apple iPhone 8: 92
Asus ZenFone 5: 90
Google Pixel: 90
HTC U11: 90
Vivo X20 Plus: 90

Puanlama listesinin tamamına ulaşmak için buraya tıklayın.

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Kullanıcı Yorumları

Mert

Telefonu henüz 1 haftadır kullanıyorum ve öncesinde Zenfone 5 (2014) kullanan biri olarak şunu söylemeliyim ki ASUS iyi yönde ilerliyor. Bu arada 1 haftalık süreçteki karşılaştırmalarımı eski Zenfone’a kıyasla değil bu fiyat seviyesi bandındaki telefonların (A8, P20 Lite vs.) inceleme videosuna kıyasla yaptım. Seviyesindeki en büyük artı kesinlikle hoparlör. Kendi sesi oldukça güzel ve dışarısı için “dış mekan modu” yapılmış. Dış mekan modunda basslar kısılıyor ve daha yüksek sese ulaşıyor (ki normal sesi gayet yeterli aslında). Telefonun en büyük eksisi ise gorilla glass 3. Çabucak çizilebiliyor. Performans kısmında ise AI desteği açılınca AnTuTu puanı 134k oluyor (kendi testim), normal puanını test etmedim ama 124k olması lazım. Sadece bir tuşla 10k puan artması müthiş bir şey. Bu arada soranlar illa olacaktır: Pubg HD grafiklerde kasma olmadan rahatça oynuyorsunuz. Kameraya gelince o da harika. İki sıkıntısı var. İlk sıkıntı bazı aydınlık sahnelerde bile kumlanma olabiliyor. Muhtemelen manuel ayarlardan isoyu kısıp pozlamayı arttırdığınız zaman sorun çözülecektir. İkincisiyse çok fazla ışık alınca ışık kırılmasından olsa gerek fotoğrafta (genelde turkuaz) bir noktacık beliriyor. Yanlış anlaşılmasın arayüzde olmuyor bu noktacık, direk fotoğrafta. Basit bir picsarttan yapılan klonlama olayı çözecektir ama bunun olmasına üzüldüm açıkçası. Tasarıma gelince arka cam her zamanki gibi PARMAK İZİ. Ama dairesel şekil oldukça şık duruyor (camın altında yani elinizi rahatsız etmeyecek veya soyulmayacak) Genel anlamda seviyesindeki en iyi telefon diyebilirim.

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Soru & Cevap Bölümü

Bu telefon ile ilgili soru ve cevapları görmek veya soru sormak ve cevaplamak için sizi şöyle alalım: ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Soru & Cevap Bölümü

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Kılavuzları ve İpuçları

ASUS ZenFone 5Z ZS630KL Yedekleme Rehberi

Zenfone’unuzda herhangi bir sebepten dolayı fabrik ayarlarına dönecekseniz ilk yapmanız gereken verilerinizi farklı bir alana yedeklemektir. İşte bu yedekleme işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatıyoruz.

Bilgilendirme

Zenfone’unuzda hafıza kartı takılı olmalıdır. Yedeklemeler hafıza kartına yapılmaktadır. Yedekleme sonrası hafıza kartını asla biçimlendirmeyin/silmeyin.

Yedeklemeleri yaptıktan sonra fabrika ayarlarına dönebilirsiniz.

Fabrika ayarlarına döndükten sonra yedekleri anlatıldığı şekilde geri yükleyebilirsiniz.

Eğer yedeklerle ayrı ayrı uğraşmak istemiyorsanız, tüm sistemin yedeğini kolayca alıp, geri yüklemek için tıklayın. Yalnız bu işlemi yapsanız dahi dahili hafızaya kaydettiğiniz dosyalarınızı yedeklemeniz gerekmektedir. Dosyalarınızın yedeğini almak için buraya tıklayın, çektiğiniz ve dahili hafızaya kaydettiğiniz fotoğraf ve video dosyalarını yedeklemek için buraya ve geri yüklemek için buraya tıklayın.

Hafıza kartınız yoksa yedekler dahili hafızaya yapılmaktadır.

Rehber Yedekleme

 1. Zenfone’unuzda Kişiler uygulamasını açın.
 2. Sağ üst köşedeki üç nokta ikonuna dokunun ve listeden Kişileri yönet‘e dokunun.
 3. İçe/Dışa Aktar‘a dokunun.
 4. Depolama birimine aktar‘ı seçin.
 5. Kişi kaynağı seç penceresinden Aygıt‘ı seçin (SIM kart’ı seçmenize gerek yok, fabrika ayarlarına dönüldüğünde silinmiyorlar çünkü).
 6. Gelen uyarı penceresinde /storage/emulated/0/0000X.vcf gibi bir dosya bilgisi yer alacaktır. Bu dosya ismini (0000X.vcf) bir yere not edin ve Tamam‘a dokunun.
 7. Bildirim çubuğunda işlemin bitmesini bekleyin, yukarı dönük bir ok simgesi olacak, bu simgedeki hareketlilik bitince sonraki aşamaya geçin.
 8. Zenfone’unuzda Dosya Yöneticisi‘ni açın.
 9. Sol üst köşedeki alt alta üç çizgi ikonuna dokunun (veya ekranın en solundan sağına doğru parmağınızla dokunarak kaydırın).
 10. Yerel depolama başlığı altından Dahili Bellek‘i seçin.
 11. Listede en aşağı inin ve 0000X.vcf (X bir rakamdır) dosyasının solundaki kutucuğa işaret koyun ve ekranın üstünde “1 öğe seçildi” yazdığını görünce bu yazının yanındaki, çöp kutusu ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 12. Sol üst köşedeki alt alta üç çizgi ikonuna dokunun (veya ekranın en solundan sağına doğru parmağınızla dokunarak kaydırın).
 13. SD kart‘ı seçin.
 14. Ekranın üstündeki SD kart yazısının sağındaki, büyüteç ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 15. Bitti.

Rehber Geri Yükleme

 1. Zenfone’unuzdaki Dosya Yöneticisi‘ni açın ve Hafıza kart‘ına girin.
 2. Listede en aşağı inin ve 0000X.vcf dosyasına dokunun.
 3. Hesap altında kişi oluştur penceresinde Device (Aygıt)’i seçin.
 4. Bildirim çubuğunda hareket eden aşağı yönde bir ok simgesi görünecektir. Bu simgedeki hareket bitince Zenfone’unuzdaki Kişiler uygulamasını açın ve rehberinizdeki kişilerin geri gelip gelmediğini kontrol edin.
 5. Bitti.

Arama Kaydı Yedekleme

 1. Zenfone’unuzda Telefon uygulamasını açın.
 2. ARA‘nın sol tarafındaki simgeye dokunarak numaratörü kapatın.
 3. Ekranın sağ üst bölümünde, büyütecin sağındaki üç nokta simgesine dokunun ve Arama kaydını yedekle‘ye dokunun.
 4. Çıkan seçenekler arasından Arama kaydını cihaza yedekle‘yi seçin.
 5. Yedek dosya adını girin pencresinde yazılı olan dosya adını (Calllog_2015_XXXX_XXXXXX) aklınızda tutun ve Tamam‘a dokunun.
 6. Yedekleme başarılı penceresinde Tamam‘a dokunun.
 7. Zenfone’unuzda Dosya Yöneticisi‘ni açın.
 8. Sol üst köşedeki alt alta üç çizgi ikonuna dokunun (veya ekranın en solundan sağına doğru parmağınızla dokunarak kaydırın).
 9. Yerel depolama başlığı altından Dahili Bellek‘i seçin.
 10. Klasörler arasından ASUS klasörünün solundaki kutucuğa işaret koyun ve ekranın üstünde “1 öğe seçildi” yazdığını görünce bu yazının yanındaki, çöp kutusu ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 11. Sol üst köşedeki alt alta üç çizgi ikonuna dokunun (veya ekranın en solundan sağına doğru parmağınızla dokunarak kaydırın).
 12. SD kart‘ı seçin.
 13. Ekranın üstündeki SD kart yazısının sağındaki, büyüteç ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 14. Bitti.

Arama Kaydı Geri Yükleme

 1. Zenfone’unuzdaki Dosya Yöneticisi‘ni açın ve Hafıza kart‘ına girin.
 2. Klasörler arasından ASUS klasörünün solundaki kutucuğa işaret koyun ve ekranın üstünde “1 öğe seçildi” yazdığını görünce bu yazının yanındaki, çöp kutusu ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 3. Sol üst köşedeki alt alta üç çizgi ikonuna dokunun (veya ekranın en solundan sağına doğru parmağınızla dokunarak kaydırın).
 4. Dahili Bellek‘i seçin.
 5. Ekranın üstündeki Dahili Bellek yazısının sağındaki, büyüteç ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 6. Zenfone’unuzda Telefon uygulamasını açın.
 7. ARA‘nın sol tarafındaki simgeye dokunarak numaratörü kapatın.
 8. Ekranın sağ üst bölümünde, büyütecin sağındaki üç nokta simgesine dokunun ve Arama kaydını geri yükle‘ye dokunun.
 9. Listeden güncel Calllog dosyasına (varsa listenin en altındaki dosya olur) dokunun.
 10. Sorulan soruya Tamam deyin.
 11. Geri yükleme işlemi tamamlandı yazısını görünce Tamam‘a dokunun.
 12. Bitti.

SMS Mesajlarını Yedekleme

 1. Zenfone’unuzda Mesajlaş. uygulamasını açın.
 2. Ekranın sağ üst bölümünde alt alta üç nokta ikonuna dokunun ve SMS mesajlarını yedekle‘yi seçin.
 3. Çıkan pencereden Aygıta yedekle‘yi seçin ve Tamam’a dokunun.
 4. Yedek dosya adını girin penceresinde Sms ile başlayan dosya adını (Sms_2015_XXXX_XXXXXX) aklınızda tutun ve Tamam‘a dokunun.
 5. Yedekleme başarılı! yazısını görünce Tamam‘a dokunun.
 6. Zenfone’unuzda Dosya Yöneticisi‘ni açın.
 7. Sol üst köşedeki alt alta üç çizgi ikonuna dokunun (veya ekranın en solundan sağına doğru parmağınızla dokunarak kaydırın).
 8. Yerel depolama başlığı altından Dahili Bellek‘i seçin.
 9. Klasörler arasından smsbackup klasörünün solundaki kutucuğa işaret koyun ve ekranın üstünde “1 öğe seçildi” yazdığını görünce bu yazının yanındaki, çöp kutusu ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 10. Sol üst köşedeki alt alta üç çizgi ikonuna dokunun (veya ekranın en solundan sağına doğru parmağınızla dokunarak kaydırın).
 11. SD kart‘ı seçin.
 12. Ekranın üstündeki SD kart yazısının sağındaki, büyüteç ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 13. Bitti.

SMS Mesajlarını Geri Yükleme

 1. Zenfone’unuzdaki Dosya Yöneticisi‘ni açın ve Hafıza kart‘ına girin.
 2. Klasörler arasından smsbackup klasörünün solundaki kutucuğa işaret koyun ve ekranın üstünde “1 öğe seçildi” yazdığını görünce bu yazının yanındaki, çöp kutusu ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 3. Sol üst köşedeki alt alta üç çizgi ikonuna dokunun (veya ekranın en solundan sağına doğru parmağınızla dokunarak kaydırın).
 4. Dahili Bellek‘i seçin.
 5. Ekranın üstündeki Dahili Bellek yazısının sağındaki, büyüteç ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 6. Zenfone’unuzda Mesajlaş. uygulamasını açın.
 7. Ekranın sağ üst bölümünde alt alta üç nokta ikonuna dokunun ve SMS mesajlarını geri yükle‘yi seçin.
 8. Çıkan listeden güncel Sms dosyasını (varsa listenin en altındaki dosya olur) seçin.
 9. SMS ayarlarını geri yükle penceresi çıkacaktır. Bu aşamada size en uygun olanını, aşağıdakilerden birini seçin:
  1. Tümünü tut: Bu seçenek yedeği geri yüklerken, şu anda Zenfone’unuzda var olan mesajları da silmez.
  2. Okunmamış mesajları tut: Bu seçenek okumadığınız SMS’leri silmez, geri kalan SMS’leri siler daha sonra yedeği geri yükler.
  3. Tümünü temizle (alındı, gönderildi, taslak): Bu seçenek okuduğunuz ve okumadığınız tüm SMS’leri siler ve yedeği geri yükler.
 10. Seçim yaptıktan sonra Tamam‘a dokunun ve çıkan soruya Tamam deyin.
 11. Yüklüyor… penceresinden sonra Geri yükleme işlemi tamamlandı yazısı görünecektir, Tamam‘a dokunun.
 12. Bitti.

Çektiğiniz Fotoğraf & Videoları Yedekleme

Bilgilendirme

Telefon hafızasına kaydettiğiniz dosyalarınız yedeklenecektir. Eğer Kamera ayarlarından dosya kayıt konumu olarak hafıza kartınızı seçmişseniz bu yedeklemeyi yapmanıza gerek yoktur.

 1. Zenfone’unuzda Dosya Yöneticisi‘ni açın.
 2. Sol üst köşedeki alt alta üç çizgi ikonuna dokunun (veya ekranın en solundan sağına doğru parmağınızla dokunarak kaydırın).
 3. Yerel depolama başlığı altından Dahili Bellek‘i seçin.
 4. Klasörler arasından DCIM klasörünün solundaki kutucuğa işaret koyun ve ekranın üstünde “1 öğe seçildi” yazdığını görünce bu yazının yanındaki, çöp kutusu ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 5. Sol üst köşedeki alt alta üç çizgi ikonuna dokunun (veya ekranın en solundan sağına doğru parmağınızla dokunarak kaydırın).
 6. SD kart‘ı seçin.
 7. Ekranın üstündeki SD kart yazısının sağındaki, büyüteç ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 8. Bitti.

Çektiğiniz Fotoğraf & Videoları Geri Yükleme

 1. Zenfone’unuzda Dosya Yöneticisi‘ni açın.
 2. Sol üst köşedeki alt alta üç çizgi ikonuna dokunun (veya ekranın en solundan sağına doğru parmağınızla dokunarak kaydırın).
 3. Yerel depolama başlığı altından Hafıza kart‘ını seçin.
 4. Klasörler arasından DCIM klasörünün solundaki kutucuğa işaret koyun ve ekranın üstünde “1 öğe seçildi” yazdığını görünce bu yazının yanındaki, çöp kutusu ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 5. Sol üst köşedeki alt alta üç çizgi ikonuna dokunun (veya ekranın en solundan sağına doğru parmağınızla dokunarak kaydırın).
 6. Dahili Bellek‘i seçin.
 7. Ekranın üstündeki Dahili Bellek yazısının sağındaki, büyüteç ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 8. Bitti.

Telefon Hafızasındaki Dosyalarınızı Yedekleme

 1. Zenfone’unuzda Dosya Yöneticisi‘ni açın.
 2. Sol üst köşedeki alt alta üç çizgi ikonuna dokunun (veya ekranın en solundan sağına doğru parmağınızla dokunarak kaydırın).
 3. Yerel depolama başlığı altından Dahili Bellek‘i seçin.
 4. Bu alanda sizin kaydettiğiniz dosya ve klasörleri işaretleyin.
 5. Ekranın üstünde “X öğe seçildi” yazısının yanındaki, çöp kutusu ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 6. Sol üst köşedeki alt alta üç çizgi ikonuna dokunun (veya ekranın en solundan sağına doğru parmağınızla dokunarak kaydırın).
 7. SD kart‘ı seçin.
 8. Ekranın üstündeki SD kart yazısının sağındaki, büyüteç ikonunun solundaki simgeye dokunun.
 9. Bitti.

Uygulama Verilerini Yedekleme

Bilgilendirme

Bu yedeklemeye başlamadan önce Zenfone’unuza tanıtılmış bir Google hesabı olmalıdır. Ardından internet bağlantısı gerekmektedir.

 1.  Zenfone’unuzda Ayarlar > Hesaplar başlığı altındaki Google‘a dokunun > Hesaplar başlığı altındaki Google hesabınıza dokunun > Uygulama Verileri‘ne dokunun.
 2. Uygulama Verileri‘nin sağ tarafında senkronizasyon ikonu görünecektir. Bu ikonun kaybolmasını bekleyin.
 3. Uygulama Verileri‘nin altındaki yazıların içerisinde şöyle bir ifade varsa yedekleme tamamlanmış demektir: “Son senkronizasyon: XX XX 2015 XX:XX”
 4. Bitti.

Uygulama Verilerini Geri Yükleme

Uygulama Verilerini Yedekleme başlığı altında anlatılanları aynen uygulayın.

Tüm Sistemin Yedeğini Alma

 1. Zenfone’unuzda Uygulama Yedekleme uygulamasını açın.
 2. Tüm veriler‘in solundaki kutucuğu işaretleyin.
 3. Ekranın alt bölümünde Veri ve Uygulama‘yı seçin.
 4. Yedeklemeyi başlat‘a dokunun.
 5. Yeni bir yedek dosya oluştur penceresindeki backup diye başlayan dosya ismini (backup_2015XXXX_XXXXXX) aklınızda tutun ve Tamam‘a dokunun.
 6. Parola ekranında, eğer parola koymak istiyorsanız Set password‘un solundaki kutucuğa işaret koyup her bir 4-12 alfasayısal karakter alanlarına aynı şifreyi girin daha sonra Tamam‘a dokunun. Eğer şifre koymak istemiyorsanız hiçbir şey yapmadan Tamam‘a dokunun.
 7. Uygulama Yedekleme adında bir pencere açılacaktır ve Devam etmek istiyor musunuz? diye bir soru soracaktır. Tamam‘a dokunarak onaylayın.
 8. İşleniyor… yazısı boyunca bekleyin. Telefonunuzdaki yüklü uygulamalar, kayıtlı rehber ve sms mesajları miktarlarına göre bekleme süreniz artabilir. Kalan süre bilgisi de ekranda yer alacaktır.
 9. İşlem bitince Yedekleme işlemi tamamlandı penceresi görünecektir. Bu pencereyi kontrol ettikten sonra Tamam‘a dokunun. Ardından gelen soruya da Tamam deyin.
 10. Bitti.

Tüm Sistemin Yedeğini Alma ve Geri Yükleme

Bunun için ZenFone’un kendi Uygulama Yedekleme programını kullanabilirsiniz. Uygulama Yedekleme programının nasıl kullanıldığını öğrenmek için buraya tıklayın.

ASUS ZenFone 5Z ZS630KL’de DroidBoot/Bootloader/Fastboot Ekranı Nasıl Açılır?

1. Zenfone’unuzu [Güç] düğmesini basılı tutun ve çıkan seçenekler arasından Kapat‘ı seçin. Zenfone kapanacaktır.

2. Zenfone’un önce [Ses Açma] daha sonra [Güç] düğmesini basılı tutun, her iki düğmeyi basılı tutmayı devam ettirin.

Zenfone'larda DroidBoot menüsünü açma yöntemi
Zenfone’larda DroidBoot menüsünü açma yöntemi (temsili fotoğraf)

Siz iki düğmeyi basılı tutarken ekranda Intel ve Asus logoları görünecektir. Düğmeleri basılı tutmaya devam edin. Bir süre sonra DroidBoot ekranı açılacaktır, bu ekran açılınca düğmeleri bırakabilirsiniz:

Zenfone-DroidBoot
Zenfone DroidBoot ekranı örneği (JB & KK)
zenfone-lollipop-droidboot
Zenfone DroidBoot ekranı örneği (Lollipop)

DroidBoot Ekranında Yapabilecekleriniz:

 1. Telefonu bilgisayara USB kablosuyla bağlayıp Fastboot komutları gönderebilirsiniz (.img uzantılı imaj dosyaları flaşlamak gibi).
 2. Telefonun normal bir şekilde işletim sistemini yükleyerek açılmasını sağlayabilirsiniz (NORMAL BOOT).
 3. Telefonu tamamen kapatabilirsiniz (POWER OFF).
 4. Recovery moduna geçebilirsiniz (RECOVERY MODE).
 5. DroidBoot ekranını yeniden başlatabilirsiniz (RESTART BOOTLOADER)

DroidBoot ekranında gezinti ve giriş işlemleri şu şekilde yapılmaktadır:

 1. Yukarı gitmek için ses açma düğmesine basın.
 2. Aşağı gitmek için ses kısma düğmesine basın.
 3. Herhangi bir seçeneği seçmek, yani seçeneğe giriş yapmak için güç düğmesine basın.
 4. Telefonu hiçbir komuta erişmeden direkt kapatmak için güç düğmesini 10 saniye kadar basılı tutun.

ASUS ZenFone 5Z ZS630KL’de Recovery Ekranı Nasıl Açılır?

DroidBoot‘tan RECOVERY‘yi seçin. Zenfone’unuz kapanıp açılacaktır ve bir süre ASUS logosunda bekledikten sonra ölü robot (ünlem işaretli android ikonu) ve altında ‘Komut yok’ yazan ekran görünecektir.

Eğer Zenfone’unuz kapanıpta RECOVERY modunu açmıyorsa veya telefonunuz kapalıyken şu yöntemi deneyin:

– Zenfone’unuzun kapalı olduğundan emin olun.
– Zenfone’unuzun önce [Güç] düğmesini sonra [Ses Kısma] düğmesini basılı tutun ve bu iki tuşu basılı tutmaya devam edin.
– ASUS logosunu gördükten 4 saniye sonra tuşları basılı tutmayı bırakın. Bir süre sonra RECOVERY ekranı açılacaktır.

RECOVERY ekranına girdikten sonra ekranda aşağıdaki gibi Android logosu görünecektir:

zenfone-lollipop-recovery-komut-yok
Zenfone Recovery İlk Giriş Ekranı (Lollipop)

Bu ekranda iken seçenekleri açmak için şu uygulamaları yapın:

1. [Güç] tuşunu basılı tutun.
2. [Güç] tuşunu basılı tutarken [Ses yükseltme] tuşuna bir kez basın ve sonra her iki tuşu bırakın.
3. 3-5 saniye sonra ekrana aşağıdaki seçenekler gelince Recovery moduna girmişsiniz demektir:

zenfone-lollipop-recovery
Zenfone Recovery Menüsü (Temsili fotoğraf)

Recovery ekranında yapabilecekleriniz:

 1. Telefonu yeniden başlatabilirsiniz (reboot system now)
 2. Bilgisayardan telefona USB bağlantısı sayesinde herhangi bir güncelleme dosyasını gönderip uygulatabilirsiniz (apply update from  ADB)
 3. Telefonu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz (wipe data/factory reset)
 4. Telefonun önbelleğini temizleyerek hızlandırabilirsiniz (wipe cache partition)
 5. DroidBoot moduna erişebilirsiniz (reboot to bootloader)
 6. Telefonu tamamen kapatabilirsiniz (power down)
 7. Recovery günlüğünü görüntüleyebilirsiniz (view recovery logs)

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Pil Kalibrasyonu ve Pil Ömrü Uzatma Yöntemleri

Zenfone’larda, özellikle Zenfone 5’te düşük kapasiteli pil yüzünden telefonun şarjı daha gün içerisinde bitebiliyor ve bu da kullanıcılarını oldukça mağdur ediyor. Pil sorunlarını kökünden çözüyoruz, üstelik root’suz ve root’lu cihazlar için geçerlidir!

Zenfone’da Pil Kalibrasyonu Yapma

Bilgilendirme

Pil kalibrasyonu, pil ömrünü artırmaz ya da pilin kapasitesinden fazla şarj olmasını sağlamaz. Kalibrasyon işlemi, cihazın ekranındaki pil göstergesinin doğru bilgi vermesini sağlar.

Örneğin pil yüzdeniz gerçekte %15 iken size ekrandaki gösterge %35 söylüyor olabilir. Bu yüzden aniden pilin bitmesinden şikayetçi olabilirsiniz. Bu tür  durumların önüne geçilmesi, pil göstergesinin doğru çalışması için ayda bir kez pil kalibrasyonu yapmanızı öneririm.

Pil Kalibrasyonu Şöyle Yapılıyor:

 1. Zenfone’unuzu açın ve ekranı kapalı olacak şekilde %100’e kadar şarj edin. Bu esnada hiçbir şekilde şarj bağlantısını kesmeyin.
 2. Daha sonra şarj bağlantısını kesip Zenfone’unuzu kapatın ve 1-3 saat dolaylarında (bekleyebildiğiniz kadarıyla) yeniden şarj edin.
 3. Sonra Zenfone’un şarj bağlantısını kesin ve Zenfone’unuzu açın ve cihaz açık iken 5 dakika kadar bekleyin. Sonra telefonu tekrar kapatın ve yeniden 30-60 dakika dolaylarında şarj edin.
 4. Sonra Zenfone’un şarj bağlantısını kesin ve Zenfone’unuzu açın. Artık batarya kalibrasyonu tamamlanmıştır. Bu işlemi ayda bir kez tekrarlayın.

Zenfone’u En İyi Günlük Şarj Etme Yöntemi

 1. Zenfone’unuzu açık ya da kapalı fark etmez (ben kapalı olmasını öneririm) %80‘e kadar kendi şarj cihazıyla şarj edin.
 2. %80 şarj olan Zenfone’unuzun şarj bağlantısını kesin ve telefonun USB kablosunu bir bilgisayara takarak %100’e kadar şarj edin.
 3. Bu kadar. Bu işlem hem pil ömrünü uzatır hem de şarjın daha uzun süreler dayanmasını sağlar.

Zenfone Güç Tasarrufu İçin Öneriler

 • Güç Tasarrufu özelliğini açın ve “En uygun mod“da bırakın.
 • Telefonun şarjını en hızlı tüketen uygulama listesine buradan bakıp, aralarında kullandıklarınız varsa sayılarını en aza düşürün
 • Ekran ışığını otomatiken çıkarın ve %50’den fazla olmamasına dikkat edin.
  Bunun yerine gündüzleri daha yüksek ekran ışığı, geceleri ise daha düşük ekran ışığı da tercih edebilirsiniz. Aynı duruma denk gelmektedir. Otomatik modda, ekran ışığı sürekli değiştiği için bir dengesizlik olabilmektedir, bu yüzden otomatik modu önermiyorum. Ekran ışığının çok daha fazla ayarını yapabileceğiniz (günün belli saatlerinde daha yüksek belli saatlerinde ise daha düşük ekran ışığı olsun gibi seçimler yapmanızı sağlayan) uygulamayı kullanabilirsiniz: Lux Auto Brightness
 • Aşağıdaki özellikleri kullanmadığınız zaman, bildirim ekranından ulaşabileceğiniz Hızlı ayarlar ekranından kapatın:
  • Wi-Fi
  • Sırayla Otomatik Çalıştır
  • Konum
  • Mobil veriler
  • Taşınabilir Wi-Fi etkin noktası
  • Bluetooth
  • Otomatik Eşitleme
  • PlayTo
  • Eldiven modu
 • Ayarlar > Diğer… > Mobil ağlar/Hücresel ağlar > Tercih edilen ağ türü‘nü Yalnızca GSM/2G olarak belirleyin, sadece 3G hızlı bağlantısı gerektiği zaman Yalnızca WCDMA seçin, işiniz bitince hemen 2G moduna (Yalnızca GSM) geçin.
 • Ayarlar > Pil‘e girin ve listedeki uygulamalardan en çok pil kullanan uygulamara dokunun ve ayrıntı ekranının aşağısında yer alan Güç yönetimi başlığı altındaki Toplam Uyandırmalar‘a bakın ve cihazı defalarca uyandıran uygulamalar için her iki kutucuğu da işaretleyin.
 • Ayarlar > Uygulamalar > ÇALIŞANLAR‘a girin ve listede arkaplanda çalışan uygulamaları kontrol edin. Çok az kullandığınız veya kullanmadığınız uygulamalar varsa bunları telefondan kaldırın, kaldırılamayan sistem bileşenlerini dondurun. Uygulamaları kaldırmak veya dondurmak için Ayarlar > Uygulamalar > TÜMÜ‘ne girin.
 • Zenfone’unuzun duvar kağıdını siyah ton ağırlıklı seçin. Örneğin gece manzaralı bir fotoğraf olabilir.
 • Telefonun ekranında gereksiz widget‘ler kullanmayın.
 • Canlı duvar kağıdı kullanmayın.
 • Chrome ve Zenfone’un kendi Tarayıcı‘sını kullanmak yerine Dolphin Browser Express veya CM Browser kullanın.
 • Google Play Store ayarlarından otomatik güncellemeleri ve bildirimleri iptal edin.
  Gerekirse zaten Google Play’e uğrayarak gerekli bildirim ve güncellemeleri elle de yapabilirsiniz, yoksa program sürekli arkaplanda çalışıp telefonun şarjını tüketecektir.
 • Mümkünse telefonun hoparlörünü değil kulaklığınızı kullanın.
 • Hava durumu, Facebook, Whatsapp, Twitter gibi uygulamaların arkaplanda sürekli veri işleyeceğini bilmelisiniz. Bu yüzden bu uygulamaları dikkatli kullanın. Örneğin hava durumu uygulamasının ayarlarından saatte bir kez güncelleme yapmasını sağlayabilirsiniz, her dakika güncelleme yaparsa şarjınız dayanmaz.
  Benim önerim ise şu: Bu tür uygulamaların bildirimlerini tamamen iptal edin, sadece gerektiğinde uygulamayı kendiniz açın, zaten bildirimler görünecektir.
 • Telefonunuzun ekranı kapalıyken, uygulamaların arkaplanda çalışmasını engellemelek için Greenify uygulamasını kullanın. Bu uygulamayı yükledikten sonra şu işlemleri mutlaka yapın:
  • Greenify yükledikten sonra telefonun Ayarlar > Güvenlik > Cihaz yöneticileri kısmına erişip Greenify Otomatikleştirici‘yi etkinleştirin.
  • Yine telefonunuzun Ayarlar > Erişilebilirlik kısmından Greenify‘a basın ve açılan pencerenin sağ üst köşesinden AÇIK‘ı seçin. Gelen uyarıya Tamam deyin.
  • Greenify’ı açın ve artı (+) simgesine dokunun, listedeki uygulamaların üzerine dokunarak seçin. Daha fazla uygulama görmek için “Daha fazla uygulama göster“e dokunun, buradan da uygulamaları seçin. Tüm uygulamaları seçtikten sonra ekranın sağ alt bölgesinde çıkan onay işaretine dokunun.
  • Şimdi ev ekranınıza dönün ve Zenfone’un ev ekranı tuşunu basılı tutun, karşınıza büyüteçli bir ikon çıkacak, parmağınızı bunun üzerine sürükleyip bırakın. Çıkan uygulama seçim ekranından Greenify‘ı seçin ve “Her zaman“ı işaretleyin. Artık telefonunuzu Greenify kullanarak uyutabilirsiniz. Bunun için ev ekranı tuşunu basılı tutup büyüteç simgesini seçmeniz yeterlidir.
  • Bu kadar, artık Greenify telefonunuzun ekranı kapalıyken seçtiğiniz tüm uygulamaları uyutacak ve telefonun gereksiz yere şarjı sömürmesinin önüne geçecektir.
  • Telefona DU Battery Saver, RAM manager gibi uygulamalar yüklemeyin!
   Şahsi tecrübem: Telefonua DU Battery Saver kurdum ve özelliklerini etkinleştirdim (akıllı mod dahil). Telefon kullanımda olmadığı gece boyu %40 civarı şarj sömürmüştü. Telefonun pil ömrünü arttırdığını söyleyen uygulama aslında pil canavarıymış.
  • Telefonunuz şarj edilirken kullanmamaya çalışın, şarj olurken şarjı aşırı tüketen işlerden kaçının (3 boyutlu oyun oynamak gibi).
  • Telefonunuzu kullanmayacağınıza karar verdiğinizde telefonun alttaki uygulama geçiş tuşuna basın ve Tümünü temizle‘ye basın. Ayrıca bildirim ekranından açılan Hızlı ayarlar ekranından Canlandırma‘ya dokunun. Böylece telefon temiz bir şekilde kalacaktır. Bu işlemi her yoğun kullanım sonrası ara vermeden hemen önce yapın.

Root’lu Zenfone’lar İçin Yapabilecekleriniz

 • AnTuTu CPU Master (Free) uygulamasını yükleyin. Uygulamayı çalıştırın ve SuperSU izni verin. Telefonunuzda oyun oynamadığınız zamanlarda Max ve Min değerlerini 800 Mhz‘e çekin. Oyun oynayacağınız zaman Max 1600 Mhz, Min 800 Mhz olarak ayarlayın. Scaling ayarını Ondemand‘a getirin. Son olarak Set on boot‘u işaretleyin.
 • TitaniumBackup veya benzeri bir programla (Link2SD gibi) kullanmadığınız tüm sistem bileşenlerini dondurun. Zenfone’a zarar vermeden dondurabileceğiniz uygulama listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz (ilgili sayfada “ROOTLU CİHAZLAR İÇİN GEREKLİ UYGULAMALAR” başlığının üstünde yer almaktadır).
 • Viper, Dolby gibi ses modlarını kullanmayın, ekstra şarj tüketimi yaparlar.
 • CPU Rendering‘i devre dışı bırakarak (nasıl mı? tıklayın) işlemcinin dinlenmesini sağlayarak pil tasarrufu yapabilirsiniz.
 • Disable Service uygulamasını kullanarak, cihazınızdaki servislerin gereksiz çalışmasını engelleyebilirsiniz. Benim önerdiğim devre dışı bırakabileceğiniz servisler şunlardır (uygulamadaki büyüteç ikonu ile arama yapabilirsiniz):
  •  Facebook
   • MqttPushService
   • WallpaperSource
  • Asus Services
   • DockManagerService
  • Fused Location
   • FusedLocationService (GPS kullanıyorsanız devre dışı bırakmayın)
  • Google Play hizmetleri
   • AnalyticsService
   • FusedLocationService
   • GcmReceiverService (Eğer oyunların ve 3. parti uygulamaların bildirim göndermesini istiyorsanız devre dışı bırakmayın)
   • GcmRegisterService (Eğer oyunların ve 3. parti uygulamaların bildirim göndermesini istiyorsanız devre dışı bırakmayın)
   • GcmService (Eğer oyunların ve 3. parti uygulamaların bildirim göndermesini istiyorsanız devre dışı bırakmayın)
   • GeocodeService
   • GeofenceProviderService
   • GoogleLocationManagerService
   • GoogleLocationService
   • NetworkLocationService
   • NlpLocationReceiverService
   • ReportingAndroidService
   • WearableControlService
   • WearableService
   • WearableSyncService
  • Kişiler
   • AsusContactsForegroundFakeService
   • AsusContactsForegroundService
  • Telephony Service
   • BluetoothPhoneService (Bluetooth’lu kulaklık ile telefon görüşmesi yapıyorsanız devre dışı bırakmayın)

Root’lu Zenfone’da Pil Kalibrasyonu

 1. Zenfone’unuzu açın ve ekranı kapalı olacak şekilde %100’e kadar şarj edin. Bu esnada hiçbir şekilde şarj bağlantısını kesmeyin.
 2. Şarj olduktan sonra telefonun şarj bağlantısını kesmeden herhangi bir root’lu dosya yöneticisi ile (ben Root Explorer kullanıyorum) ROOT > data > system > batterystats.bin dosyasını silin, silemiyorsanız ROOT dizinine geri dönün ve Root Explorer’ın sol üst bölgesinde yer alan Mount R/W butonuna dokunun, daha sonra dosyayı bulup silin.
 3. Daha sonra şarj bağlantısını kesin ve telefonun şarjını normal kullanımla tamamen bitirin (telefonun şarjı bitip kendisi kapansın).
 4. Şarjını bitirdiğiniz telefon kapalıyken şarj etmeye başlayın, %100‘e kadar şarj olmasını bekleyin.
 5. Zenfone’un şarj bağlantısını kesin ve Zenfone’unuzu açın ve cihaz açık iken 5 dakika kadar bekleyin. Sonra telefonu tekrar kapatın ve yeniden 30-60 dakika dolaylarında şarj edin.
 6. Sonra Zenfone’un şarj bağlantısını kesin ve Zenfone’unuzu açın. Artık batarya kalibrasyonu tamamlanmıştır. Bu işlemi ayda bir kez tekrarlayın.

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Garantiye (Teknik Servis) Nasıl Gönderilir?

Asus Telefon Garanti Servisi‘ne ZenFone telefonunuz arızalandığında garantisi hâlâ devam ediyorsa nasıl teknik servise ücretsiz tamir ettirmek için gönderi yapabileceğinizi resimli olarak anlattım. Buna ASUS cihaz takipte dahildir.

Geçen günlerde Asus ZenFone 5 A501CG telefonumu, ahizesindeki bir sorun nedeniyle Asus Telefon Garanti Servisine gönderdim. Telefonum Asus Telefon Garanti Servisinde ücretsiz tamir edildikten sonra geri adresime yollandı. Yaptıklarımı aşama aşama sizler için yazdım.

 1. AŞAMA: DESTEK.ASUS.COM’A BAŞVURU YAPIN – Asus Telefon Garanti Servisi 

 1.  Asus Telefon Garanti Servisi sitesi olan destek.asus.com adresine gidin. Sayfanın alt bölgelerinde yer alan Onarım Hizmeti başlığı altındaki Cihazınızı Tamire Gönderin linkine tıklayın.

Asus Telefon Garanti Servisi - Cihazınızı Tamire Gönderin

 2.  Asus Telefon Garanti Servisi için gerekli olan Ürünün seri numarasını girmeniz gerekecek. ZenFone’unuzun seri numarasını telefonunuzun Ayarlar > Hakkında > Durum > Seri numara kısmından öğrenebilirsiniz. Seri numarasını girip Sonraki Adım a tıklayın.

Asus Telefon Garanti Servisi - Onarım Talebi Sayfası

 3.  Biraz bekledikten sonra aynı sayfada Model teyidi diyecektir. Model teyidi kutucuğunu işaretledikten sonra Sonraki Adım a tıklayın.

Asus Telefon Garanti Servisi - Satış Sonrası Garanti Hizmetleri

 4.  Yine aynı Asus Telefon Garanti Servisi sayfasında Satış Tarihi kutucukları belirecektir. Telefonunuzu satın aldığınız tarihi, telefonunuzun faturasından veya sipariş ettiğiniz web sitesinden öğrenebilirsiniz. Örneğin ben Hepsiburada.com’dan almıştım telefonumu, siparişlerim arasında tarihi buldum:

Asus Telefon Garanti Servisi - Ürününüzün Satın Alım Tarihini Bulma

Bulduğunuz tarihi destek.asus.com’daki gerekli yere sayısal olarak Gün/Ay/Yıl şeklinde girdikten sonra Sonraki Adım a tıklayın.

 5.  Arıza Tanımı diye bir kutucuk belirecektir. Buraya telefonunuzdaki tespit ettiğiniz tüm arızaları detaylı şekilde yazın. Herhangi bir uzunluk sınırı yok galiba, o yüzden rahat rahat derdinizi anlatın. Asus Telefon Garanti Servisi için vereceğiniz bilgilerin açık ve net olması önemlidir.

Asus Telefon Garanti Servisi - Arıza Tanımı

Sorunlarınızı yazdıktan sonra Sonraki Adım‘a tıklayın.

 6.  Bir sonraki sayfaya geçeceksiniz. Burada kişi, adres, telefon, e-posta gibi bilgileri doğru olarak girin. Asus Telefon Garanti Servisi sizinle bu sayede iletişim kuracaktır.

Bilgilerinizi girdikten sonra Sonraki Adım a tıklayın.

 7.  Kullanım koşullarını hatırlatan bir sayfa çıkacaktır. İlgili kutucuğa işaret koyup Gönder e tıklayın.

Asus Telefon Garanti Servisi - Kullanım Koşulları

 8.  Bilgileriniz başarıyla alınmıştır yazısını içeren sayfa çıktıysa Asus Telefon Garanti Servisi için girmeniz gereken tüm işlemler bitti demektir.

Asus Telefon Garanti Servisi - Talebiniz Başarıyla Alınmıştır

Bir süre sonra (bazen gün içi bazen bir gün sonra) Asus Telefon Garanti Servisi’ne ilettiğiniz e-posta adresinize bir e-mail yollanacaktır. Bu e-mail’de oldukça önem arzetmektedir. Zira bu e-mail’de yazılanlara göre telefonunuzu teknik servise göndereceksiniz.

 2. AŞAMA: GELEN E-MAIL TALİMATLARINA GÖRE GÖNDERİN – Asus Telefon Garanti Servisi 

Bir süre sonra e-posta adresinizeAsus Telefon Garanti Servisi’nden size ASUS Tamir Talebiniz, Hizmet Numarası: TRBXXXXXXX başlıklı bir mail gelecektir. Eğer bir gün beklediğiniz halde bu mail gelmemişse spam/junk/gereksiz gibi klasörlerinizi kontrol edin. Bana gelen e-mail’de aynen aşağıdaki metin yazıyordu:

Asus'tan gelen E-Mail'i görmek için tıklayın

Değerli ASUS Kullanıcısı;

Cihazınızın onarım işlemlerini takip edebilmek için aşağıdaki bağlantıda yer alan pencerelere Hizmet Numarası ve Ürün Seri Numarası bilgilerinizi giriniz.

http://www.asus.com/tr/support/Repair-Status-Inquiry/?country=Turkey

Hizmet Numarası TRBXXXXXXX
Ürün Seri Numarası XXXXXXXXXX

Cihazınızın tamir işlemlerine ürününüzün garantisi kontrol edildikten sonra başlanacaktır. ASUS, gerektiğinde tarafınızdan fatura örneğini talep edebilir.

ASUS Yetkili Servisi Kargo Bilgileri: Cihazımı Nasıl Göndermeliyim?

Cihazınızı UPS Kargo ile İstanbul Ataşehir’de bulunan ASUS Yetkili Servisi’ne ulaştırmanızı rica ederiz.

 • Adres: Sütçü Yolu, No:62, D.1-2-3-4, Yeni Sahra, Ataşehir, İSTANBUL
 • Ücretsiz UPS Kargo Anlaşma Kodu: XXXXXX
 • Cihazınızı yerinizden aldırmak için UPS Kargo’ya 444 00 33’den ulaşabilirsiniz.

Ürünü Yetkili Servise Gönderirken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

A) Ürün Paketlemesi

Kargo ile yapılan gönderimlerde ürünün orijinal kutusu veya aynı ebattaki farklı bir kutu kullanılabilir. Cihazınız, kutu içerisinde sarsılmayacak şekilde paketlenmiş olmalı, sünger veya köpükle desteklenmelidir. Aynı kutu içerisinde birden fazla ürün gönderimi yapılmamalıdır.

Poşet vb içerisinde yapılan gönderimler uygun olmayan paketleme olarak değerlendirilip işlem görmeden iade edilecektir.

Gönderimle birlikte, fatura fotokopisi ve arıza notunu kutu içerisine yerleştiriniz.

Lütfen ASUS Yetkili Servisi’ne orijinal evrak göndermeyiniz; Yetkili Servis noktasına Garanti Belgesi, fatura vb evrakın sadece okunaklı fotokopileri gönderilmelidir.

B) Tamir İşlemleri Hakkında Önemli Bilgiler

Teknisyenin tespit ettiği kullanıcı kaynaklı arızalar (sıvı teması, ekran kırılması, kasa üzerindeki çatlak vb hasarlar) için, tarafınıza tamir ücreti bildirilecektir.

Kullanıcı kaynaklı arızalar cihazın tümünü garanti dışına çıkarmaktadır. Tamir işlemlerine devam edebilmek için öncelikli olarak kullanıcı kaynaklı arızaların giderilmesi şarttır.

Kullanıcı kaynaklı arızalarla ilgili yapılacak ödemenin ardından cihaz tekrar garanti kapsamına alınacak ve bakım onarım işlemleri tamamlanabilecektir.

Bir hafta içerisinde ödemesi gerçekleşmeyen cihazların tamir edilmeden iadesi sağlanacaktır.

 1. Cihazınızdaki Önemli Bilgiler Hakkında
  • Onarım öncesinde, lütfen cihazınızda bulunan tüm kişisel bilgileri yedekleyiniz ve tüm gizli müseccel ve kişisel bilgilerinizi cihazınızdan siliniz. ASUS, bilgisayarınızın içerisinde kayıtlı olan herhangi bir bilgi, veri ya da yazılımın kaybından, iyileştirilmesinden ve/veya yenisi ile değiştirilmesinden sorumlu tutulamaz.
 2. Tamir Sonrasında Kargo Firmasından Cihazı Teslim Alırken
  • Tarafınıza kargo ile ulaşan cihazları kargo yetkilisi ile birlikte kutusundan çıkararak detaylı şekilde kontrol ediniz. Taşıma sırasında herhangi bir hasar oluşmamışsa teslim alma formunu imzalayabilirsiniz.
  • Taşıma sırasında kırık ve hasar oluşmuş cihazlar hakkında teslim formunu imzalamadan önce kargo firması yetkilisine hasar tutanağı tutturunuz veya cihazı teslim almayınız.
  • Hasar tutanağınızı, irtibat bilgileriniz ve hizmet numaranız ile birlikte 48 saat içerisinde destek@asus.com adresine veya 0216 481 8380 numaralı faxa bildiriniz.

Saygılarımızla,
ASUS Müşteri Hizmetleri

Yapmanız gerekenler aynen şu şekilde olmalıdır:

 1.  Öncelikle ASUS ZenFone Yedekleme Rehberine bakarak tüm bilgilerinizi hafıza kartınıza eksiksiz yedeklediğinizden emin olun.  2.  Sıkça Sorulan Sorular sayfasındaki 92. maddeye bakarak telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürün. Bu sayede verileriniz başkalarının eline geçmemiş olur.  3.  Hafıza kartınızı ve sim kartınızı telefondan çıkarın.  4.  Varsa telefonunuzun orjinal kutusuyla yoksa telefonunuzun sığabileceği hafif genişlikte bir kutu edinerek, telefonunuzu baloncuklu naylon veya benzeri koruyucu ile sarıp kutulayın. Şarj cihazı, usb kablosu veya diğer aksesuarları göndermeniz gerekmez.  5.  Telefonunuzu koyduğunuz kutunun içerisine faturanın fotokopisini ve arıza notunu ekleyin. Arıza notu, destek.asus.com’daki bilgilerle paralel olmalıdır (dilerseniz aynısını yazabilirsiniz).  6.  Telefonunuzu sağlam bir şekilde kutuladıysanız UPS kargo çağrı merkezini (4440033) arayarak, telefonu adresinizden almasını rica edebilirsiniz. Eğer bu durum mümkün değilse veya çağrı merkezine ulaşamıyorsanız UPS kargo şubesine uğrayarak telefonunuzu Asus teknik servisine göndermek istediğinizi belirterek gönderin. UPS kargo çalışanları genellikle Asus ile hemhal olduklarından siz daha fazla detay vermeden gerekenleri yapacaklardır.  7.  Telefonunuzu teknik servise gönderdikten sonra UPS kargo şubesinden edindiğiniz takip kodu ile http://www.ups.com.tr/ adresinden takip edebilirsiniz.

Asus Telefon Garanti Servisi - Anlaşmalı Kargo - UPS

 8.  Telefonunuz UPS kargo ile gün içi veya sonraki gün Asus Telefon Garanti Servisi‘ne gönderilecektir. Gönderi yapılan şubede de bir gün bekleme yapabileceğini de göz önünde bulundurun. UPS kargonun çalışma şekli böyle malesef. Yani ortalama 3 günde telefonunuz Asus teknik servisine varmış olacaktır. Bu kısım oldukça can sıkıcı, bu durumu UPS kargo çalışanları da ifade etmektedirler.

Telefonunuz Asus Telefon Garanti Servisi tarafından teslim alındıktan sonra hemen işlemlere başlanacaktır. Benim telefonum bir günde tamir edilip gönderildi. Sizin telefonunuzdaki sorunlara göre bu süre farklılık gösterebilir. Tekrar UPS kargonun telefonunuzu Asus Telefon Garanti Servisi‘nden teslim alıp size getirmesi yine 3 günü bulabilmektedir. Toplamda en az bir hafta sonra telefonunuza kavuşabiliyorsunuz.

Telefonunuz elinize geçtiğinde yapılan işlemlere dair notlar göreceksiniz. Telefonunuzu hemen çalıştırıp sorunların giderilip giderilmediğini kontrol edin. Sorunlar düzeldiyse sim kartınızı ve hafıza kartınızı takıp telefonunuzu kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Sorunların biri veya birkaçı devam ediyorsa tekrar aynı işlemleri takip ederek ve eski arıza notuyla birlikte yeni arıza notunu da ekleyerek telefonunuzu tekrar teknik servise gönderin. Telefonunuzun arızaları tamamen giderilene dek telefonunuzu teknik servise gönderin. Asus Telefon Garanti Servisi bu konuda oldukça kötü çalışmaktadır. Bu yüzden bir telefon defalarca servise gittikten sonra tam anlamıyla tamir olabilmektedir. Eğer sorunlar ısrarlı bir şekilde tamir edilmiyorsa telefonunuzun sorunlu halini anlatan videoyu bir CD’ye kaydedip gönderin. Büyük ihtimal sorunlar giderilecektir. Sorunlar yine giderilmediyse Tüketici Hakem Heyetine ilgili belge ve kanıtlarınızla başvurarak derdinizi anlatın. Eninde sonunda bir çare bulunacaktır.

Telefonunuzu eski verilerinizle kullanmak istiyorsanız ASUS ZenFone Yedekleme Rehberine bakabilirsiniz. Bu rehberde verilerinizi nasıl geri yükleyeceğinizde yazmaktadır.

ASUS Yetkili Teknik Servis Listesi

Eğer tüm bunlarla uğraşmadan direkt bir muhattap bulmak istiyorsanız aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz:

İSTANBUL

Firma adı: SMS Infocomm Teknoloji Servis Ltd. Şti.

Firmanın Adresi: Altınşehir Mah. Alemdağ Cad. No: 704/1-B Giriş Kat Ümraniye / İSTANBUL
Servisin baktığı cihazlar: Notebook, ASUS ZenFone Telefon, Anakart, Ekran Kartı, Ağ Ürünleri, LCD Monitör, Masaüstü Bilgisayar, All In One PC, Projektör, Tablet, PadFone, Eee PC, Eee Box, Vivo PC, ROG Konsolu, Eee Book, Kurumsal Notebook, G serisi Notebook

Firma adı: Teleservice International Telefon Onarım ve Tic.Ltd.Şti.

Firmanın Adresi: Atatürk Cad. Bağlarbaşı Mah. No:134 Maltepe / İstanbul
Servisin baktığı cihazlar: ASUS ZenFone Telefon

Firma adı: OUNO Teknik Servis Hizmetleri A.Ş

Firmanın Adresi: Işıklar Caddesi No:15 34750 Ataşehir / İstanbul
Servisin baktığı cihazlar: Bu Yetkili Serviste sadece Vodafone satışlı Zenfone (Tek sim kartlı ZE552KL) modeli için hizmet verilmektedir

ANKARA

Firma adı: Teleservice International Telefon Onarım ve Tic.Ltd.Şti.

Firmanın Adresi: Kızılay Mah. Necatibey Cad. No:55/B Çankaya / Ankara
Servisin baktığı cihazlar: Notebook ve ASUS ZenFone Telefon (Pek yakında bu servis tarafından LCD Monitör, Masaüstü Bilgisayar, All In One ürünleri için de hizmet verilecektir)

İZMİR

Firma adı: Teleservice International Telefon Onarım ve Tic.Ltd.Şti.

Firmanın Adresi: Şair Eşref Bulvarı No: 30/A Ömerhan İşhanı Çankaya / İzmir
Servisin baktığı cihazlar: Notebook, ASUS ZenFone Telefon*
*Bu servis noktası sadece toplama merkezi olarak hizmet vermektedir; Tamir işlemi yapılmamaktadır.

ASUS teknik servisi sorgulama yapabileceğiniz bir özelliği yoktur.

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Geliştirici Bölümü

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL, PC için Android USB Sürücüsü

ASUS ZenFone’larda bootloader kilidi açma, root yapma, TWRP yükleme, orjinal rom flashlama gibi DroidBoot veya Recovery üzerinden yapacağınız işlemler ASUS Android USB sürücülerini gerektirmektedir. Bu yazımda sizlere bu sürücüleri nasıl yükleyebileceğinizi gösterdim.

ASUS ZenFone’lar için Android USB Sürücüsünü Yükleme Rehberi

Her şeyden önce  ASUS PC Link’i mutlaka yükleyin. Biz, PC Link’te olmayan ve bilgisayarınızın tanımadığı sürücüleri yükleyeceğiz: ASUS PC Link Bağlantısı Nasıl Kurulur? | Anlatım

Telefonunuz DroidBoot veya Recovery modundayken Bilgisayarım’a sağ tıklayıp Özellikler’e girin. Oradan Aygıt Yöneticisini bulup üzerine tıklayın. Aygıt Yöneticisi açıldığında, eğer içerisinde ünlem işaretli bir sürücü varsa biz bunun üzerinden işlem yapacağız. Amacımız, eksik sürücüleri manüel yoldan tamamlamaktır.

1. ASUS-Android-Suruculeri.zip arşivini indirip, içindekileri masaüstünde ASUS-Android-Suruculeri adında klasör oluşturup, bu klasörün içine atın.

2. Windows masaüstündeki Bilgisayarım‘a sağ tıklayıp Özellikler‘e girin. Oradan Aygıt Yöneticisini bulup üzerine tıklayın. Aygıt Yöneticisi açıldığında, içerisinde aşağıdaki ekran görüntüsüne benzer şekilde ünlem işaretli bir sürücü görmelisiniz (ASUS Android Bootloader Interface):

 

asus android usb surucusu 1

3. Bu ünlem işaretli sürücü üzerine farenizle sağ tıklayıp Sürücüyü Güncelleştir‘e girin. Ardından önünüze sürücü yükleme penceresi çıkacaktır. Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara seçeneğine tıklayın. Sonraki pencerede Bu konumda sürücü ara yazısının altındaki Gözat… üzerine tıklayın. Ardından masaüstündeki ASUS-Android-Suruculeri klasörünüzü bulup seçin.

asus android usb surucusu 2

4. Alt klasörlerle birlikte seçeneğinin aktif olmasına dikkat edip İleri üzerine tıklayın. Sürücü yüklenecektir ve yüklendiğine dair temsili ekran görüntüsü şu şekildedir:

asus android usb surucusu 3

Bu kadar. Artık eksik sürücü yüklenmiş ve çalışır vaziyettedir.

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Bootloader Kilidi Nasıl Açılır?

ASUS ZenFone sahiplerinin, telefonlarındaki DroidBoot üzerinde herhangi bir işlem yapmalarını engelleyen bootloader kilidini nasıl açacağınızı anlattım.

Lütfen Dikkat!
 • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır. Garantinizi geri kazanmak istiyorsanız orjinal rom’a geri dönmelisiniz.
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki anlatıma bakabilirsiniz.
 • Cihazınız herhangi bir sebeple bozulursa bu linkteki yöntemlere başvurabilirsiniz.

1. Yöntem: Resmi ASUS Bootloader Kilidi Açıcıyı Kullanma

ASUS, bizzat kendi web sitesinde Bootloader kilidini kaldıran uygulamaları yayımlıyor. Bu uygulamayı edinmek için yapmanız gerekenler şöyle:

1. Google’dan veya ASUS sitesinde arama yapın.

Telefon modelinizi, biliyorsanız model koduyla arama yapın. Sadece model kodu veya telefon modeli isminide aratabilirsiniz. Yapabileceğiniz arama örnekleri:

 • zenfone 5 ze620kl
 • zenfone 5
 • ze620kl

ASUS arama sayfasına ulaşıp arama yapmak için buraya tıklayın.

Google’dan aradıysanız asus.com olan ilk sonuca girin.
ASUS’tan aradıysanız, telefonunuza uyan ilk sonuca girin.

2. ASUS’un ilgili telefon sayfasına ulaştıktan sonra, sayfanın sağ üst köşesinde menüler göreceksiniz. Örneğin şöyle menüler:

Genel Bakış     Özellikler     Galeri     Destek     Nereden Alabilirim?

Bu menülerden Destek üzerine tıklayın.

3. Açılan yeni sayfadaki sekme görünümündeki üst menülerden Sürücüler & Araçlar üzerine tıklayın.

4. Sayfa yenilendikten sonra sol bölmeden Sürücüler & Araçlar üzerine tıklayın.

5. Lütfen İşletim Sistemi Seçin karşısındaki Lütfen seçin üzerine tıklayıp açılan listeden Android‘i seçin.

6. Sayfa yenilendikten sonra Utilities başlığı altında bir uygulama listelendiğini göreceksiniz. Bunun altında Tümünü göster‘e tıklayın.

7. Başka uygulamalarında listelendiğini göreceksiniz. Buradan klavyenizden Ctrl + F kombinasyonunu kullanın. Arama kutucuğu çıkacaktır. Bu kutucuğa unlock yazıp aratın. Uygulamalar arasından UnlockTool diye bir seçeneğin işaretlendiğini göreceksiniz. UnlockTool başlığının hemen yanındaki İNDİR üzerine tıklayarak indirme işlemini başlatın.

8. İndirme işlemi bitince; eğer inen dosya bir arşiv dosyasıysa içindeki .apk uzantılı dosyayı, direkt .apk uzantılı dosya ise bu dosyayı telefonun dahili hafızasına kopyalayın.

9. Telefonunuzdan bu uygulamayı Dosya yöneticisi aracılığıyla yükleyin. Yüklerken çıkan uyarılara izin verin ve eğer Bilinmeyen uygulamalar uyarısı çıkarsa buna da izin verin.

10. Uygulama yüklendikten sonra telefonunuzu yeniden başlatın. Böylece Bootloader kilidi açılmış olacaktır.

2. Yöntem: Komut İstemiyle Kilidi Açmak

Gereksinimler
 • USB kablosu
 • ASUS PC Link (buradan bulun yükleyin, sürücü hatası yaşanmaması açısından önemli)
 • ASUS Android Sürücüleri (buradan yükleyin)
 • ADB Fastboot aracı (buradan bulun, indirin, arşivin içindekileri masaüstünde platform-tools klasörüne atın)

1. ZenFone’unuzu DroidBoot modunda başlatın. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız tıklayın.

2. Telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

3. Gereksinimlerden edindiğiniz platform-tools klasöründe komut penceresini açın. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız tıklayın.

4. Aşağıdaki komutu komut penceresine yazıp klavyenizden Enter’a basın:

fastboot oem unlock

5. Telefonunuzda kısa bir işlem sonrası bootloader kilidiniz açılmış olacaktır. Bootloader kilidini kapatmak isterseniz aşağıdaki komutu girin:

fastboot oem lock

Böylece bootloader kilidi kapanmış olur.

3. Yöntem: Bootloader’ı Hacklenmiş Dosyayı Flashlamak

Bu yöntemi her ne kadar tavsiye etmesemde en son çare olarak kullanılabilir.

Bu kilit açma yöntemiyle ilgili makaleleri sitemde yayınlamışımdır. Hacklenmiş bootloader dosyasını bulmak zor olduğundan, bulduklarımı kendi başına bir makale olarak yazdım. Bootloader kilidi açılmasıyla ilgili makalelere ulaşmak için buraya tıklayın.

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL TWRP Yükleme

ASUS ZenFone telefonlarda root yapmak için, rom veya mod yüklemek için veya daha gelişmiş Recovery fonksiyonlarına sahip olmak için TWRP Recovery büyük önem arz ediyor. Bugün sizlere TWRP Recovery’yi nasıl telefonunuza yükleyebileceğinizi anlatıyorum.

Lütfen Dikkat!
 • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır. Garantinizi geri kazanmak istiyorsanız orjinal rom’a geri dönmelisiniz.
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki anlatıma bakabilirsiniz.
 • Cihazınız herhangi bir sebeple bozulursa bu linkteki yöntemlere başvurabilirsiniz.
Gereksinimler
 • USB kablosu
 • ASUS Android Sürücüleri (buradan yükleyin)
 • ADB Fastboot aracı (buradan bulun, indirin, arşivin içindekileri masaüstünde platform-tools klasörüne atın)
 • Bootloader kilidi açık olmalı (buradan bootloader kilidinizi açabilirsiniz)

TWRP yüklemek için aşağıdaki talimatları takip edin:

1. Öncelikle DroidBoot üzerinden flashlanabilen, telefonunuza uygun bir TWRP dosyası bulmalıyız. TWRP dosyası bulma yöntemleri:

 • Resmi TWRP sitesi
  TWRP sitesine uğradığınızda telefon listesi göreceksiniz. Telefon modeliniz varsa, ilgili telefon modeliniz üzerine tıklayın. Bir sonraki sayfa biraz karışık gelecektir size. Bu sayfanın biraz aşağısına inip Download Links: başlığını görmeye çalışın. Bunu görünce altında bulunan Primary (Europe) üzerine tıklayın. Bir sonraki sayfada artık uygun TWRP dosyasını indirebileceğiniz bağlantıları göreceksiniz. Bu bağlantıların her biri TWRP’nin bir sürümünü temsil etmektedir. Eğer telefonunuza yüklemek istediğiniz rom veya mod için özel bir TWRP sürümü isteği yoksa, en güncel sürümün üzerine (örneğin twrp-3.2.1-0-Z01G.img) tıklayarak TWRP Recovery imaj dosyasını indirin.
 • Google’dan arama yapma (İngilizce gerektirebilir)
  Google’da şu şekilde bir arama gerçekleştirin: zenfone 3 ultra zu680kl twrp
  Aramanın mantığı şudur: [telefon modeli] [model kodu] twrp
  Bu şekilde Google’da bulacağınız siteler arasında bir IMG uzantılı TWRP dosyası edinmeye çalışın.

2. .img uzantılı TWRP dosyanızı Gereksinimlerden edindiğiniz platform-tools klasörünün içine atın ve bu dosyasının adını twrp olacak şekilde değiştirin (uzantısıyla birlikte twrp.img olacak).

3. Telefonunuzu DroidBoot moduna alın (nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız tıklayın).

4. Telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. ASUS Android Sürücüleri eksiksiz olmalıdır, kontrol etmek için bu linkteki rehberimizi kullanabilirsiniz. Eksik sürücü varsa ilgili rehbere bakarak yükleyin.

5. platform-tools içinden komut penceresini açın (nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın).

6. Aşağıdaki komutu, komut penceresine girin:

fastboot flash recovery twrp.img

7. İşlem bitince aşağıdaki komutu girin:

fastboot oem reboot-recovery

8. Böylece telefonunuz kapanıp TWRP ekranında açılacaktır. Eğer TWRP ekranı açılmaz da orjinal Recovery ekranı açılırsa bootloader kilidiniz kapalı demektir. Lütfen bootloader kilidini açtıktan sonra tekrar deneyiniz.

9. Telefonunuz açılınca teamwin Recovery Project logosuyla karşılaşacaksınız. Ardından Unmodified System Partition başlıklı bir ekran çıkacaktır. Select Language butonuna dokunup listeden Turkish‘i işaretleyip OK‘a dokunun (tavsiyem İngilizce’de kalmasıdır, çünkü yabancı forumlarda ve sitemizde İngilizce’si ile anlatımlar yapılmaktadır). Ardından ekranın altındaki [3 ok] sürükleme çubuğununun üzerini basılı tutup sağa doğru kaydırarak TWRP’nin modifikasyon yapmasına izin verelim.

Bilgilendirme: Ekran kapanırda tekrar telefonu uyandırırsanız ekran kilitlenir. Açmak için ok tuşlarını sağa sürükleyin.

10. Şimdi TWRP ana ekranı ile karşılaşmanız gerekiyor (Install, Wipe vs. butonları olmalı).

Sonuç: Telefonunuza TWRP başarıyla yüklendi.

Şimdi TWRP ana ekranından Reboot > System yolunu izleyerek telefonunuzu normal olarak açabilirsiniz.

TWRP ile Özel ROM (Custom ROM) ve MOD Yükleme:

TWRP’ye uyumlu, yüklenebilen ZIP dosyalarını aşağıdaki anlatıma bakarak yükleyebilirsiniz:

TWRP ana sayfasına gelip Install > Select Storage >  Micro SDCard‘ı seçip OK‘a dokunun. Klasörler listelenecektir. Aşağı inip .zip uzantılı rom veya mod dosyanızı seçin. Ekranın altındaki Swipe to confirm flash yanındaki okları sağa sürükleyin. böylece ROM veya MOD yüklenecektir. Yükleme işlemi bitince ROM veya MOD kurulumu içinden veya TWRP anasayfası > Reboot > System > Ekranın altındaki okları sağa sürükleyerek telefonu yeniden başlatın. Telefon yeni rom veya mod yüklü bir biçimde açılacaktır.

TWRP ile “Wipe” İşlemleri

TWRP’de eğer mod yüklediyseniz veya sistemde küçük değişiklikler yaptıysanız sadece “wipe cache” işlemini yapın.

ROM yüklemek istiyorsanız işlem öncesi TWRP’den “wipe dalvik /art cache“, “wipe cache”, “wipe data” ve “wipe system” işlemlerini yapın. ROM yükledikten sonra sadece “wipe dalvik /art cache” ve “wipe cache” işlemini yapın.

Tüm “wipe” işlemleri TWRP’nin anasayfasındaki Wipe butonuna dokunularak yapılıyor. Eğer rom veya mod yüklemişseniz TWRP anasayfasına dönmek için sanal geri tuşuna birkaç kez basın. Anasayfaya döndükten sonra Wipe butonuna dokunun. Ardından açılacak sayfada Advanced Wipe üzerine dokunun. Buradan formatlamak istediğiniz bölümleri seçin:

 • Dalvik / ART Cache (bunu seçmenizde hiçbir zarar yoktur)
 • System (bunu sadece rom yüklemeden önce seçin)
 • Data (bunu sadece rom yüklemeden önce seçin)
 • Internal Storage (bunu seçerseniz telefonun dahili hafızası olduğu gibi silinir)
 • Cache (bunu seçmenizde hiçbir zarar yoktur)
 • Micro SD card (bunu seçerseniz hafıza kartınız olduğu gibi silinir)
 • USB OTG (bunu seçmeniz gerekmiyor)

Ardından sürükleme çubuğunu sağa sürükleyip formatlama işlemini başlatın. İşlem bitince TWRP anasayfasına sanal geri tuşuna birkaç kez basarak geri dönüp Reboot > System üzerine dokunun. Böylece telefonu normal bir şekilde yeniden başlatmış olacaksınız.

TWRP Recovery Nasıl Kaldırılır ve Orjinal Recovery Geri Yüklenir

Buradaki anlatımı kullanabilirsiniz: ASUS Zenfone Kurtarma & Orjinal ROM Flaşlama Rehberi

ASUS ZenFone 5Z ZS620KL Root’lama Rehberi

ASUS ZenFone Root Rehberi sayesinde, ZenFone sahipleri hedefledikleri root özelliğine kolayca kavuşuyorlar.

2014-2015 yılı jenerasyonu olan ZenFone 4-5-6 serisini root’lamak için buradaki anlatımı kullanabilirsiniz: 1. Nesil ASUS ZenFone 4,5,6 Root’lama

Lütfen Dikkat!
 • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır. Garantinizi geri kazanmak istiyorsanız orjinal rom’a geri dönmelisiniz.
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki anlatıma bakabilirsiniz.
 • Cihazınız herhangi bir sebeple bozulursa bu linkteki yöntemlere başvurabilirsiniz.
Gereksinimler
 • USB kablosu
 • ASUS PC Link (buradan bulun yükleyin, sürücü hatası yaşanmaması açısından önemli)
 • Bootloader kilidi açık olmalı (buradan bootloader kilidinizi açabilirsiniz)
 • TWRP Recovery (buradan telefonunuza yükleyin)
 • SuperSU.zip dosyası (buradan indirin)

Root için aşağıdaki talimatları takip edin:

1. Gereksinimlerden edindiğiniz SuperSU dosyasını telefonunuzun dahili hafızasına kopyalayın.

2. TWRP Recovery‘yi açın (Recovery ekranını nasıl açacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayın).

3. TWRP ile SuperSU dosyasını telefonunuza flashlayın. Peki bu flashlama nasıl yapılıyor? Şöyle ki:

TWRP ana sayfasına gelip Install > Select Storage >  Micro SDCard‘ı seçip OK‘a dokunun. Klasörler listelenecektir. Aşağı inip SuperSU dosyanızı seçin. Ekranın altındaki Swipe to confirm flash yanındaki okları sağa sürükleyin. Böylece dosya flashlanacaktır. Flashlama işlemi bitince sanal geri tuşuna birkaç kez basıp TWRP anasayfasına gelin ve TWRP anasayfası > Reboot > System > Ekranın altındaki okları sağa sürükleyerek telefonu yeniden başlatın.

4. Telefon açılınca menüdeki uygulamalar arasında SuperSU‘yu arayın ve bulun. Eğer bulamazsanız demek ki dosya telefonunuza başarıyla flashlanmamış, işlemleri baştan tekrarlayın ve eğer bir hata alıyorsanız mutlaka bize yorum olarak bildirin. Eğer SuperSU uygulamasını bulursanız root işlemi başarıyla yapılmış demektir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap