Asus Zenfone 5 Bireysel İncelemem


Yeni aldığım Zenfone 5 telefonumu elime aldım ve inceledim. Neyi var neyi yok, artılarıyla eksileriyle bu makalede.


Bilgilendirme
Bu makale eskimiştir. Zenfone 5’in yeni ayrıntılı ve geniş incelemesine ulaşmak için tıklayın.

İşte ilk izlenimlerim:

 • Öncelikle telefon çok şık ve sağlam duruyor. Arka kapağı açmak biraz zahmetli ancak bu bir dezavantaj değil normal bir şey. Kırmak gibi bir durumumuz yok, açılıyor eninde sonunda.
 • Ekran ışığı çok parlak olmasa da gayet yeterli. Eğer güneşte ekran görünmeseydi sorun olurdu. Önceki telefonumda hiçbir zaman %100 parlaklığı kullanmamıştım, zaten fazla parlak olduğu için gözümü çok ağrıtıyordu. Ancak o parlaklık güneş ışığında hiçbir işe yaramıyordu. Ancak Asus Zenfone 5’te güneş ışığında ekran çok iyi görünüyor.
 • Telefonun pili çabuk bitiyor laflarını düşünerek bugün telefonun şarjı %11 iken telefon görüşmesi yaptım ve 13 küsür dakika sonunda %6 şarjı kalmıştı. Bu da demek oluyor ki pili sömüren ekran, konuşma sırasında ekran kapalı olur çünkü. Henüz bileşen temizleme ve pil optimizasyonu yapmadım ancak pil performansı yeterli görünüyor. Optimizasyonlar sonrası artacağına inanıyorum.
 • Ekranın sararma sorunu dedikleri acaba “Okuma modunu açmak” olmasın? Bu modu merak edip etkinleştirince ekran sararıyor, kapatınca eski haline geliyor. Yani bu bir sorun değil gibime geldi belki sorunu yaşayanlar okuma modunu zaten kapatmıştır bilemiyorum. Yani bana göre bu bir sorun değil özellikmiş.
 • Telefonun menüler-uygulamalar-web gezinmesi performansı beni ziyadesiyle memnun etti. Android’in bilindik kasmaları hiç yok. Kardeşimin Nokia Lumia 520’sindeki gibi akıcılık var. Telefonla biraz uğraştım, Nova 3, Miika, Modern Combat 5, Republique oyunlarına girip en aksiyonlu sahnelerinde hemen ev ekranı düğmesine bastım, hiç bekletmeden iş gördü. Yeri gelmişken telefonun bahsettiğim oyunlar üzerindeki performansı çok yüksek. Sadece Nova 3’te sanırım uyumsuzluktan dolayı ağırlıklar vardı, fps çok düşüyordu (oyun telefonu üst-uç seviye cihaz sanıyor sanki) onun dışındaki oyunların performansı görülmeye değerdi.
 • Telefonda ek özellikler pil performansına gölge düşürüyor. Akıllı kaydet ne mesela? Açıktı kapattım. Bu tür bileşenler pili sömürür. Ne olduğunu bilmediğim özellikleri kapalı tutarım ama en iyisi sistemden tamamen silmek (tabii ki yedek alarak). Bu tür bileşenlerin ne olduğunu ve bana gerekip-gerekmediğini anlayıp sileceğim. O zaman telefonun pil ve hız performansı oldukça artacaktır.
  * Telefon oldukça büyük ancak tek elle kavranabiliyor. Ben klavyeli telefondan Zenfone’a geçtiğim için dokunmatik klavyeye alışmam zaman alacak. Sade ve güzel klavyeleri markette bulup deneyeceğim ve en uygununu seçeceğim. Asus klavyenin Türkçe performans Android klavyesinden kat ve kat iyi. Hatta anlamsız kelimelerle yazdığım bir kelimeyi gerçekten yazmak istediğim kelimeye dönüştürmesi oldukça hoşuma gitti 🙂 Mesela “Ciksriyorum” -> “Çıkarıyorum” olarak dönüştü çok güzel 🙂
 • ZenUI arayüzü çok kullanışlı, alışması çok kısa sürdü. Bu konuda Asus’u tebrik ediyorum. Bir de bunun “Basit Mod”u var ama bana gerekmiyor, ayrıntılar lazım çünkü 🙂
  * Telefon kendini hemen belli ediyor. Bugün bir uydu ayarı için gittiğim evde telefonu çıkarıp internetten frekanslara bakayım derken hemen ev sahibi “Asus’un mu bu telefon?” diye sorduğunu duyunca anladım ki çekici görünüyor. Zaten çevremin %80-90’ında Samsung var ancak bu telefon daha ilk bakışta bile o alışılageldik telefonlardan sıyrılıyor. Özetle millette Samsung olmasından dolayı bayağı havalı oluyor, eğer millette farklı telefonlar olsaydı o kadar çekici olamayabilirdi bilemiyorum.
 • Telefonun kulaklığı mükemmel! Önceki telefonumu satarken özellikle alan kişiye “Kulaklığı ben kullandığım için bayağı deforme olmuş göndermiyorum” diye belirtmiştim çünkü o kulaklık şu ana kadar en iyisiydi kullandıklarım arasında, kaybedip pahalı kulaklık masraflarına girmek istemedim. Ancak Asus’un kulaklığıyla yaptığım testte, Asus’un kulaklığı daha yüksek ve bass’lı ses kalitesi sundu. Helal olsun diyorum.
 • Telefonun ilk anında 1.5gb ram boş olduğunu tespit ettim. Yoğun kullanımlar sonrası 900 küsüre düşen ram’i arttırmak çok kolay: Arkaplanda açık uygulamaları tamamen temizleyince boş ram direkt 1.3gb fırlıyor ve kolay kolay düşmüyor. Bu da cihazda iyi bir ram yönetiminin olduğunu gösteriyor.
 • Cihazın ilk anlarda ekranının ısındığını hissettim. Ancak bir süre sonra bu ısınma kayboldu. Sanırım ilk çalıştırmadan dolayıydı. En ağır oyunlarda bile telefon ateş sıcaklığına çıkmıyor, bir ısınma var ama bildiğiniz “ılık” sıcaklık. Önceki telefonum yakıyordu elimi ve bayağı terletiyordu.
 • Telefonda görüşme sesleri çok net ve oldukça yüksek.
 • Telefonun hoparlörü gayet tok ve yüksek sese sahip.
 • Telefonda ses kaydı yaptım ve inanamayacağım kalitede iyi bir ses kaydı dinledim. Bu telefonun ses özellikleri çok iyiymiş.

Fotoğrafları görmek için aşağıdan sayfayı değiştirin.

38 Yorum

 1. Serdar Çinioğlu 12 Kasım 2014 Çarşamba
  • Rambo_FT 12 Kasım 2014 Çarşamba
 2. serkan 19 Kasım 2014 Çarşamba
 3. serkan 19 Kasım 2014 Çarşamba
  • Rambo_FT 20 Kasım 2014 Perşembe
 4. Ediz 23 Kasım 2014 Pazar
  • Rambo_FT 23 Kasım 2014 Pazar
 5. berkant 24 Kasım 2014 Pazartesi
  • Rambo_FT 24 Kasım 2014 Pazartesi
 6. kimse yokmu.? 13 Aralık 2014 Cumartesi
 7. Hilmi 2 Şubat 2015 Pazartesi
 8. KatyPerry 7 Şubat 2015 Cumartesi
  • Rambo_FT 8 Şubat 2015 Pazar
 9. Gizem 17 Nisan 2015 Cuma
 10. acilçözüm 24 Nisan 2015 Cuma
 11. Mustafa 11 Mayıs 2015 Pazartesi
  • Rambo_FT 11 Mayıs 2015 Pazartesi
 12. Mustafa 11 Mayıs 2015 Pazartesi
 13. Mustafa 11 Mayıs 2015 Pazartesi
  • Rambo_FT 11 Mayıs 2015 Pazartesi
 14. Mustafa 14 Mayıs 2015 Perşembe
  • Rambo_FT 14 Mayıs 2015 Perşembe
 15. Mustafa 14 Mayıs 2015 Perşembe
 16. yunuso 28 Mayıs 2015 Perşembe
 17. mehmet öktem 6 Haziran 2015 Cumartesi
 18. Genç Kaptan 27 Temmuz 2015 Pazartesi
 19. görkem 13 Eylül 2015 Pazar
 20. Handan 27 Ekim 2015 Salı
  • Arda Şen 27 Ekim 2015 Salı

Cevapla

En son ZenFone gelişmeleri
GELEN KUTUNUZDA!

E-Mail bültenimize abone olarak yayımladığımız en son makaleleri gelen kutunuzda bulabilirsiniz.