1. Ana Sayfa
 2. İncelemeler
 3. Asus Zenfone 5 Bireysel İncelemem

Asus Zenfone 5 Bireysel İncelemem

zenfone-5-1

Yeni aldığım Zenfone 5 telefonumu elime aldım ve inceledim. Neyi var neyi yok, artılarıyla eksileriyle bu makalede.

Bilgilendirme
Bu makale eskimiştir. Zenfone 5’in yeni ayrıntılı ve geniş incelemesine ulaşmak için tıklayın.

İşte ilk izlenimlerim:

 • Öncelikle telefon çok şık ve sağlam duruyor. Arka kapağı açmak biraz zahmetli ancak bu bir dezavantaj değil normal bir şey. Kırmak gibi bir durumumuz yok, açılıyor eninde sonunda.
 • Ekran ışığı çok parlak olmasa da gayet yeterli. Eğer güneşte ekran görünmeseydi sorun olurdu. Önceki telefonumda hiçbir zaman %100 parlaklığı kullanmamıştım, zaten fazla parlak olduğu için gözümü çok ağrıtıyordu. Ancak o parlaklık güneş ışığında hiçbir işe yaramıyordu. Ancak Asus Zenfone 5’te güneş ışığında ekran çok iyi görünüyor.
 • Telefonun pili çabuk bitiyor laflarını düşünerek bugün telefonun şarjı %11 iken telefon görüşmesi yaptım ve 13 küsür dakika sonunda %6 şarjı kalmıştı. Bu da demek oluyor ki pili sömüren ekran, konuşma sırasında ekran kapalı olur çünkü. Henüz bileşen temizleme ve pil optimizasyonu yapmadım ancak pil performansı yeterli görünüyor. Optimizasyonlar sonrası artacağına inanıyorum.
 • Ekranın sararma sorunu dedikleri acaba “Okuma modunu açmak” olmasın? Bu modu merak edip etkinleştirince ekran sararıyor, kapatınca eski haline geliyor. Yani bu bir sorun değil gibime geldi belki sorunu yaşayanlar okuma modunu zaten kapatmıştır bilemiyorum. Yani bana göre bu bir sorun değil özellikmiş.
 • Telefonun menüler-uygulamalar-web gezinmesi performansı beni ziyadesiyle memnun etti. Android’in bilindik kasmaları hiç yok. Kardeşimin Nokia Lumia 520’sindeki gibi akıcılık var. Telefonla biraz uğraştım, Nova 3, Miika, Modern Combat 5, Republique oyunlarına girip en aksiyonlu sahnelerinde hemen ev ekranı düğmesine bastım, hiç bekletmeden iş gördü. Yeri gelmişken telefonun bahsettiğim oyunlar üzerindeki performansı çok yüksek. Sadece Nova 3’te sanırım uyumsuzluktan dolayı ağırlıklar vardı, fps çok düşüyordu (oyun telefonu üst-uç seviye cihaz sanıyor sanki) onun dışındaki oyunların performansı görülmeye değerdi.
 • Telefonda ek özellikler pil performansına gölge düşürüyor. Akıllı kaydet ne mesela? Açıktı kapattım. Bu tür bileşenler pili sömürür. Ne olduğunu bilmediğim özellikleri kapalı tutarım ama en iyisi sistemden tamamen silmek (tabii ki yedek alarak). Bu tür bileşenlerin ne olduğunu ve bana gerekip-gerekmediğini anlayıp sileceğim. O zaman telefonun pil ve hız performansı oldukça artacaktır.
  * Telefon oldukça büyük ancak tek elle kavranabiliyor. Ben klavyeli telefondan Zenfone’a geçtiğim için dokunmatik klavyeye alışmam zaman alacak. Sade ve güzel klavyeleri markette bulup deneyeceğim ve en uygununu seçeceğim. Asus klavyenin Türkçe performans Android klavyesinden kat ve kat iyi. Hatta anlamsız kelimelerle yazdığım bir kelimeyi gerçekten yazmak istediğim kelimeye dönüştürmesi oldukça hoşuma gitti 🙂 Mesela “Ciksriyorum” -> “Çıkarıyorum” olarak dönüştü çok güzel 🙂
 • ZenUI arayüzü çok kullanışlı, alışması çok kısa sürdü. Bu konuda Asus’u tebrik ediyorum. Bir de bunun “Basit Mod”u var ama bana gerekmiyor, ayrıntılar lazım çünkü 🙂
  * Telefon kendini hemen belli ediyor. Bugün bir uydu ayarı için gittiğim evde telefonu çıkarıp internetten frekanslara bakayım derken hemen ev sahibi “Asus’un mu bu telefon?” diye sorduğunu duyunca anladım ki çekici görünüyor. Zaten çevremin %80-90’ında Samsung var ancak bu telefon daha ilk bakışta bile o alışılageldik telefonlardan sıyrılıyor. Özetle millette Samsung olmasından dolayı bayağı havalı oluyor, eğer millette farklı telefonlar olsaydı o kadar çekici olamayabilirdi bilemiyorum.
 • Telefonun kulaklığı mükemmel! Önceki telefonumu satarken özellikle alan kişiye “Kulaklığı ben kullandığım için bayağı deforme olmuş göndermiyorum” diye belirtmiştim çünkü o kulaklık şu ana kadar en iyisiydi kullandıklarım arasında, kaybedip pahalı kulaklık masraflarına girmek istemedim. Ancak Asus’un kulaklığıyla yaptığım testte, Asus’un kulaklığı daha yüksek ve bass’lı ses kalitesi sundu. Helal olsun diyorum.
 • Telefonun ilk anında 1.5gb ram boş olduğunu tespit ettim. Yoğun kullanımlar sonrası 900 küsüre düşen ram’i arttırmak çok kolay: Arkaplanda açık uygulamaları tamamen temizleyince boş ram direkt 1.3gb fırlıyor ve kolay kolay düşmüyor. Bu da cihazda iyi bir ram yönetiminin olduğunu gösteriyor.
 • Cihazın ilk anlarda ekranının ısındığını hissettim. Ancak bir süre sonra bu ısınma kayboldu. Sanırım ilk çalıştırmadan dolayıydı. En ağır oyunlarda bile telefon ateş sıcaklığına çıkmıyor, bir ısınma var ama bildiğiniz “ılık” sıcaklık. Önceki telefonum yakıyordu elimi ve bayağı terletiyordu.
 • Telefonda görüşme sesleri çok net ve oldukça yüksek.
 • Telefonun hoparlörü gayet tok ve yüksek sese sahip.
 • Telefonda ses kaydı yaptım ve inanamayacağım kalitede iyi bir ses kaydı dinledim. Bu telefonun ses özellikleri çok iyiymiş.

Fotoğrafları görmek için aşağıdan sayfayı değiştirin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (38)

 1. Elinize sağlık çok güzel bir site olmuş, “Akıllı Kaydet” fonksiyonunun amacı güç tasarrufu sağlamaktır yani açık tutmanızı tavsiye ederim, türkçeleştirirken daha uygun bir kelime seçselermiş daha iyi olurmuş. Şarj problemi yaşayanlara ayrıca “Battery Doctor” yüklemelerini öneriyorum ben bir hayli faydasını gördüm.

  • İlk yorum için ben de ayrıca teşekkür etmek istiyorum 🙂

   Adamlar çeviri yaparken “Save” kelimesini “Kaydet” diye anlamış. Daha iyi bir tercüman lazım onlara. “Akıllı Tasarruf” olsaydı daha iyi olurdu. İleri ki dönemlerde bu da düzelebilir ancak çok mühim değil.
   Şarj sorunu yaşayanlar senkronizasyonu mutlaka kontrol etsin, açık unutabiliyorlar bir de 3G değil de 2G modunda kullanmak daha iyi pil ömrü sağlar.

 2. sayfa güzel olmuş arkadaşım.takibedicem.
  umarım bizde bi katkı sağlayabilriz

 3. senkronizasyonu kontrol edin demişsin
  senkronizasyonu kapatalımmı diyorsun yani_?

  • Evet, otomatik senkronizasyon kapalı olursa, telefon sürekli internetle bağlantıya geçip telefonu yormak gibi bir işlem yapmayacak.

 4. Merhaba,

  Benim bir sorum olacak , şu sıralar yeni bir telefon alacağım ama telefondan çok sık müzik dinleyen biriyim ve ses çıkışının iyi olması benim için oldukça önemli. Örneğin xperia – htc bazı modeller ve apple bu konuda oldukça iyi , bu telefon için bu konuda görüşünüz nedir

  • Zenfone 5’in Xperia Z3 ve HTC One M8 gibi telefonların karşısındaki durumunu soruyorsanız bence sormanız büyük hata. Çünkü kesinlikle Xperia ve HTC çok daha iyiler. Ancak Z3 ve M8 değilde, örneğin Xperia SP’nin karşısındaki durumunu soruyorsanız o zaman işler değişir.

   Zenfone’un hoparlörleri çok güçlü değildir ama özellikle kendim Zenfone 5 üzerinde gelen kulaklığın müthiş bir şey olduğunu kendi incelememde de belirtmiştim. Beklediğimden çok daha iyi çıktı.

 5. zenfone 6 hakkında goruslerın nelerdir ?

  zen 5 le zen 6 arasında kaldım da

  • Zenfone 6 daha büyük daha hızlı daha fazla pile sahiptir. Büyüklük sizin için sorun değilse Zenfone 6 öneririm.

 6. zenfon modellerinin sesi az çıkıyor.ben zen 6 kullanıyorum müzik dinleyecem ses az çıkıyor. diğer telefonların sesi yüksek çıkıyor. bu telefonaların sesini nasıl artırabiliriz. yardımcı olurmusunuz.?

 7. Yaklaşık 1 ay oldu ve bugün youtube dan müzık dinlemek istedim ses var ile yok arası çıkıyordu sonra harici hoparlör sistemime bağladım onda da son ses aynıydı. Acaba telefonun özelliği mi yoksa bir sorun mu var acaba? Zenfone 5 16GB hafıza 2GB ram.

 8. 5 sene önce

  Asus zenfone 5 yurt dışından babam aldi sifre koydum ve hatirlamiyorum yarin babamla sifre kirdirmaya gidocez telefon sifresi kirilir mi?

 9. Telefonun rootlu olması ne demek ve bunu nasıl anlarım. Yani telefonumun rootlu olduğunu nasıl anlarım?

 10. 5 sene önce

  yaptıgım tüm aramalardaki konuşmalarımı ses kaydediciye kaydediyor. bunun sebebi ne olabilir. ben kaydetmesini istemiyorum. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

 11. Telefonum zenfone 4 telefonum sadece parmağına değil bütün herşeye duyarlı telefon cebimde çaldığında kendi kendine açılabiliyor ne yapabilirim ?

  • Ayarlar > Güç yönetimi > Güç kullanım grafiği > ASUS Calling Screen içerisine girip sayfanın aşağısındaki iki kutucuk işaretliyse işaretlerini kaldırın.

 12. Zenfone 4 e lolipop gelecek mı gelecekse ne zaman gelecek ?

 13. Güç yönetim grafiğine girdim fakat Asus Calling Screen görünmüyor.

  • Listenin üzerindeki “Uygulama tarafından kullanılan pil” üzerine dokunup diğer seçenekleri seçin. Her seçimden sonra listeyi kontrol edin.

 14. Hepsine baktım fakat yine goremedim Asus call screen bölümünü

 15. Telefonun herşeyi güzel bi o yönü kötü ya :S

 16. rambo sana bir sey sorucam zenfone 2 nin ekran parlaklığı düşük mü? şimdiden teşekkürler

 17. rambo ft aslında akıllı kaydet modunu açmalısın zira telefon kendini güç yönetiminde üstün tasarruf moduna almıyor

 18. 5 sene önce

  Zenfone 5 kullanıyorum, Telefona fazla birşey yüklemedim ama alan dolu yükleme yapamazsınız diyor.

 19. arkadaşlar şimdi ben müzikleri silicem ama tek tek uğraşmak istemiyorum hepsini birden silmenin bir yolu yok mu ya.

 20. İki hafta evvel aldım telefonumu. Ekran kararıyor Asus in search of incredible yazıyor. Ya açılıyor ya açılmıyor. Sol üst kölede turuncu ışık yanıyor. Prize takınca açılıyor %67 dolu oysa. Şimdide arama yaparken asus Asus screen Collins durdu diyor arama kesiliyor. Yardım lütfen.