1. Ana Sayfa
 2. Bootloader
 3. ASUS, ZenFone 2 Bootloader Kilidini Kaldırdı

ASUS, ZenFone 2 Bootloader Kilidini Kaldırdı

Asus-Bootloader-640x427

Android işletim sistemi kullanıcılara esneklik ve seçenek sunmasıyla meşhurdur. Ne var ki bazen cihaz üreticileri kendi telefon ve tabletlerindeki Android işletim sisteminin “bootloader” özelliğini kilitlemeyi tercih ederler. Bunun sebepleri genellikle ekonomik ya da yasal zorunluluklardan kaynaklanabilir.

ASUS tarafından üretilen ZenFone 2 telefonlarda da, farklı ROM’lar yüklemek için gereken bootloader seçeneği kilitliydi. ZenFone 2 serilerine farklı bir işletim sistemi kurmak isteyenlerin bunu aşabilmek için hayli uğraşması gerekiyordu. Bu tür bir çalışmanın Cyanogenmod 12.1 Kurulumundada görebileceğiniz gibi  bootloader kilidini açmamız gerekiyor.

ASUS tarafından bu hafta içinde yayınlanan yeni bir güncellemeyle, bootloader kilidini açabilmek artık mümkün. Burada verilen bağlantıdan gerekli yazılımı indirebilirsiniz. Ancak bu tür bir çalışma için biraz bilgi ve tecrübeye ihtiyacınız olacağını da hatırlatalım. Ayrıca bir miktar İngilizce bilmek de her zaman ki gibi şart.

 

Kaynak : technopat.net/2015/10/15/asus-zenfone-2-bootloader-kilidini-kaldirdi/

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. 5 sene önce

  Garanti gidiyor mu bunu yapınca? Gitmiyor sanırım ASUS kendisi kaldırmış. Rom atılmış telefonu garantiye verirsek sorun olmaz değil mi?

 2. zenfone2 kullanıcısıyım,telefonumda ekran donması sorunu yaşıyorum,2 ay önce aynı sorunu yaşamış ve telefonumu fabrika ayarlarına geri döndürdüm fakat şimdi aynı sorunu yine yaşıyorum,örnek verecek olursam bir Çağrı geldiğinde ekranda arayan Kimliğini görmeme rağmen ekranda dokunmatik olarak hiç bir işlem yapamayacak cevap veremiyorum,bazen beş bazen on dakika sonra ekran dokunmatiği tekrar düzeliyor,bu konuda ne yapmalıyım acaba

  • Sanırım bir güncelleme böyle bir soruna neden olmuş. Yeni güncellemeyi bekleyin veya fabrika ayarlarına geri dönün. Bunları yapmak istemezseniz telefonu servise yollamanız gerekecek.

 3. 5 sene önce

  stock roma hiçbir türlü dönemiyorum. asusun sitesinden 1.1 gblık stok romlar işe yaramıyor. twrpdeyim ne yapabilirim?

 4. İletisime gecelim mailden rabo ft rom yukledik dielim stock rom yuklenmio mu ustteki srkadassin dedigine hore

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.