ZenFone’larda Donma Sorununa Yeni Çözüm

Özellikle Asus ZenFone 5/6 serisinde bootloader kilidi açtıktan sonra rastgele zamanlarda ekran donabiliyor ve telefonu güç düğmesini basılı tutup kapatana kadar böyle kalabiliyor. Donma sorunu yaşayanların, telefonlarını servise gönderip anakart değişmesine gerek kalmadan bu makaleyi denemelerini öneriyorum. Edindiğim bilgilere göre buradaki anlatım sonucu hem bootloader kilidi açılabiliyor hem de donma sorunları olmadan özel rom kullanılabiliyormuş.

 1. AŞAMA: Orjinal Rom’a Geri Dönüş 

Bunun için ayrı bir anlatım yapmama gerek yok. Aşağıdaki makaleye bakarak telefonunuza orjinal rom’u yükleyin. Telefonunuzda orjinal rom yüklü olsa bile donma sorunu yaşıyorsanız yine de yükleyin.

zenfone-kurtarma-rehberi-yeni-genel

ASUS Zenfone Kurtarma & Orjinal ROM Flaşlama Rehberi

Telefonunuza orjinal rom yüklediyseniz sonraki aşamaya devam edin.

 2. AŞAMA: Bootloader Kilidini Açmak 

 1.  Telefonunuza yüklediğiniz orjinal rom’un ZIP uzantılı dosyasını (örnek: UL-ASUS_T00F-WW-X.XX.XX.XX-user.zip) açın. İçerisinde system/etc/firmware konumunda yer alan if.bin dosyasını bulun ve bu dosyayı, orjinal rom’a dönerken kullandığınız, masaüstünüzde bulunan platform-tools klasörü içine atın.

if.bin dosyasını aşağıdaki görüntüye bakarak bulabilirsiniz (temsilidir):

zenfone-if-bin-cikartma

 2.  Şimdi yine sizin rom dosyanızda yer alan başka bir dosyayı platform-tools klasörüne çıkarmanız gerekiyor. Orjinal rom dosyanızın içinde ifwi.zip adında bir dosya mevcut. Buna çift tıklayarak açın ve içerisinden telefonunuza uygun olan aşağıdaki dosyayı bulup, masaüstünüzdeki platform-tools klasörü içine atın:

ZenFone 5 için: dnx_fwr_ctp_a500cg.bin
ZenFone 5 Lite için: dnx_fwr_ctp_a502cg.bin
ZenFone 6 için: dnx_fwr_ctp_a600cg.bin

Bu dosyayı nasıl bulacağınızı aşağıdaki ekran görüntüsüne bakarak bulabilirsiniz:

zenfone-dnx-fwr-ctp-cikartma

 3.  Şimdi telefonunuzu DroidBoot moduna alıp USB kablosunu bağlayın. Ardından platform-tools klasörünün içindeyken komut penceresini çalıştırın (orjinal rom yüklerken nasıl yapıldığını öğrenmiştiniz). Komut penceresine aşağıdaki komutları sırasıyla girin ve her seferinde bir önceki komutun bitmesini bekleyin:
İlk komutta yer alan aX0Xcg.bin kısmında telefonunuza göre şu değişikliği yapın:

ZenFone 5 için: a500cg.bin
ZenFone 5 Lite için: a502cg.bin
ZenFone 6 için: a600cg.bin

daha sonra komutları girin.

fastboot flash dnx dnx_fwr_ctp_aX0Xcg.bin
fastboot flash ifwi if.bin
fastboot reboot-bootloader
 4.  Artık bootloader kilidiniz açılmıştır. Telefonunuza istediğiniz özel rom‘u yükleyebilirsiniz. DroidBoot’tan çıkmak için ses tuşlarıyla REBOOT‘u veya NORMAL BOOT‘u seçebilirsiniz, daha sonra güç düğmesine basın.

Bu yöntemden başka bootloader kilidi açma yöntemleri denerseniz yine aynı donma sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Eğer donma sorunları hâlâ devam ediyorsa telefonunuzu servise gönderme vakti gelmiş demektir. Çünkü yapacak başka bir çözüm yolu yok şimdilik.

Esinlendiğim kaynak: To Solve Freezing issues After unlocking bootloader

21 Comments

 1. Sagopa
 2. Mert
  • Mert
 3. Dere
 4. doğan
 5. Furkan
   • Furkan
 6. mehmet
   • Yusuf
  • Furkan
 7. mehmet
 8. Seckin dere
 9. salih
 10. Oytun
 11. sansar23
 12. okan
 13. okan

Leave a Reply

Reklam Engelleyici Tespit Edildi!

Sitem kâr amacı gütmeyen tamamen ücretsiz içeriklerden oluşuyor. Bu sitenin de bir masrafı olduğunu ve bunu karşılamanın tek yolunun reklamlar olduğunu biliyor muydunuz? Öyleyse sizden AdBlock tarzı reklam engelleyicinizi sitemiz için kapatmanızı istiyorum. Bana destek olduğunuz için teşekkür ederim :)

Refresh